Fundașul dreapta a suferit o accidentare la genunchiul drept în meciul jucat în 1 februarie pe sinteticul de la Stadionul Motorul cu echipa maghiară Karcag. „Am făcut mai multe RMN-uri și o artroscopie pentru un diagnostic clar. A fost vorba de o ruptură a ligamentului încrucișat posterior de la genunchiul drept. Intervenția chirurgicală am efectuat-o în 23 aprilie la Cluj-Napoca, la medicul Răzvan Melinte. A trecut așa de mult de la accidentare până la operație pentru că trebuia să fie eliminat lichidul acumulat în aceea zonă”, ne-a povestit fotbalistul orădean.
Intervenția a durat cât un meci de fotbal, circa 90 de minute, iar fotbalistul a optat pentru un ligament artificial, deoarece, spune el, „recuperarea este mult mai rapidă”. Încă două săptămâni trebuie să țină piciorul imobilizat, după care va începe treptat procesul de recuperare.
Conform estimării medicului, dacă totul decurge bine, Călin Jurj ar urma să reia antrenamentele în luna iulie.
„Să vedem cum reacționează și organismul, sper să fie totul ok. Aștept să revin alături de colegi și mă bucur că am reușit să ne îndeplinim obiectivul cu trei etape înainte de final. Sunt alături de ei, i-am urmărit, și le doresc să câștige și ultimele două meciuri, să fie un final frumos de sezon. Sunt convins că în campionatul viitor va fi mai bine”, a mai spus Călin Jurj, într-o discuție telefonică.
În actualul sezon, fundașul dreapta a evoluat în 16 meciuri pentru FC Bihor, dintre care 15 în Liga 2 și unul în Cupa României, contabilizând 1.060 de minute.
Călin Jurj s-a născut în 3 august 2000 la Oradea și a început fotbalul la FC Bihor cu antrenorul Sorin Pop, ulterior mai lucrând cu Marius Suciu și Sorin Todea. A făcut pasul la Centrul de Excelență al FRF de la Timișoara și apoi la SSU Poli Timișoara. A fost internațional de juniori U17, U18, U19 și actualmente este cotat la 125.000 de euro pe site-ul de specialitate. transfermarkt.com.

Călin Jurj i-a oferit un tricou medicului care l-a operat FOTO: FC BIHOR
Adrian Gîdea ar putea juca în august
FC Bihor mai are un jucător care absentează de o perioadă mai lungă. Este vorba de Mihai Adrian Gîdea (25 de ani), care s-a accidentat la un antrenament și în 15 decembrie 2024 a fost operat în Ungaria. Diagnosticul a fost ruptură totală de ligament încrucișat anterior la genunchiul piciorului drept. Fostul jucător al CFR Cluj își continuă procesul de recuperare în Băile Felix, la sala de forță și cu alergări. „Sper să fie totul bine până la final. Cred ca la reunirea lotului o sa pot intra la antrenamente alături de colegi, iar până începe campionatul să fiu apt 100% și pentru competiție”, spune mijlocașul. În sezonul 2024/2025, Gîdea a evoluat în 7 meciuri (394 de minute) și a marcat un gol pentru FC Bihor.

Citiți principiile noastre de moderare aici!