BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Răsăritul de la Stonehenge, transmis live în toată lumea

Răsăritul de la Stonehenge, transmis live în toată lumea

la 21 June 2019 14:10 Reactualizat la: 21 June 2019 14:24

Răsăritul de la Stonehenge, transmis live în toată lumea

<p>Foto: Yorkshire Times</p>
21 June 2019 14:10 Reactualizat la: 21 June 2019 14:24
Celebrul site arheologic britanic Stonehenge a difuzat recent o serie de imagini cu răsăritul surprins în apropierea monumentului de la Stonehenge de pe Câmpia Salisbury din Wiltshire.
Scris de farcas - Celebrul site arheologic britanic Stonehenge a difuzat recent o serie de imagini cu răsăritul surprins în apropierea monumentului de la Stonehenge de pe Câmpia Salisbury din Wiltshire.

Trimite articolul

X

Aproximativ 10.000 de oameni s-au adunat, joi, pe Câmpia Salisbury pentru a saluta răsăritul soarelui în cea mai lungă zi a anului. Închis, de obicei pentru public, Stonehenge și-a deschis „brațele” pentru a permite vizitatorilor să vadă cum soarele se înalță deasupra vârfului Pietrei Călcâiului (Heel Stone).

Foto: Ben Birchall/PA

Cei care nu au reușit să ajungă la monumentul preistoric în dimineața zilei de 21 iunie au avut ocazia să vadă în direct monumentul într-o imagine cu perspectivă de 360 de grade, în timpul nopţii fiind disponibilă o imagine generată pe computer care redă cerul în momentul vizualizării.

Potrivit The Guardian, English Heritage speră că feed-ul va permite celor care nu pot face călătoria în persoană să experimenteze răsăritul soarelui, apusul soarelui și cerul nocturn mereu în schimbare și chiar să îi facă să se simtă mai aproape de oamenii antici care au creat cercul de piatră.

Imaginile transmise fac parte din proiectul Stonehenge Skyscape, cu ocazia celebrării solstiţiului de vară.

Trimite articolul

X
Taguri:
21 iunie ,
rasarit ,
solstitiu de vara ,
stonehenge
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Liga 4 Bihor, etapa 6: Rezultate, marcatori și clasamente în play-off și play-out
    Sâmbătă, 4 aprilie, s-au jucat meciurile contând pentru etapa a VI-a din play-off și play-out-ul din Liga 4. În play-off, FC Universitatea Oradea a oprit șirul victoriilor liderului ACS Transilvania Sport Academy, iar CAO s-a apropiat la două puncte după succesul la scor repurtat la Ștei. În partea a doua a clasamentului, Izvorul Cociuba Mare a contabilizat a cincea victorie, iar CSC Nojorid Livada a înregistrat primul succes în play-out.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe strada Transilvaniei din Oradea. Un motociclist în stare gravă la spital după impactul cu un autoturism
    Evenimentul rutier a avut loc sâmbătă, 4 aprilie, pe strada Transilvaniei din Oradea.

    Cultură

    VIDEO
    Proiect de sustenabilitate culturală şi protecţie a tradițiilor și meșteșugurilor în Țara Beiușului
    Proiectul pilot va servi drept model pentru alte regiuni din România care se confruntă cu provocări similare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    România

    După două săptămâni la ANPC, Békési Csaba: „Eram condus prin garaj ca să evit oamenii de pe stradă”
    Încă din primele zile la conducerea ANPC, Békési Csaba a realizat că instituția funcționa departe de realitate. Angajații erau neliniștiți când intrau în biroul său, iar contactul direct era evitat.

    România

    Agresorii sexuali condamnați, excluși din anumite domenii profesionale
    Președintele Nicușor Dan a promulgat recent o lege inițiată de USR care vizează protecția persoanelor vulnerabile față de agresorii sexuali condamnați.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ținta lui: polițiștii. Un tânăr a lovit 3 agenți și a avariat o autospecială cu un flacon de bere
    Un bărbat de 27 de ani, din localitatea Lăzăreni, a fost obligat de judecători să stea 4 ani și jumătate după gratii după ce, în două rânduri, i-a transformat pe polițiștii veniți să-l calmeze în ținte ale unor gesturi agresive.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X