“Nasul” familiei Genovese, supranumit si Barbie , s-a stins ieri din viata la Centrul Medical pentru Prizonieri Federali din Springfield, Missouri. Avea 77 de ani si executa, din anul 1997, o sentinta de 12 ani pentru conspiratie în vederea asasinarii altor mafioti, santaj si extorcare de bani.
Considerat drept cel din urma capo de moda veche, Gigante a devenit faimos în anii 90, când, pentru a însela vigilenta filajului efectuat de FBI, obisnuia sa iasa seara pe strazile din Greenwich Village îmbracat doar în halat de baie si papuci, murmurând vorbe de neînteles. Acest truc l-a ajutat sa iasa basma curata din numeroase procese, avocatii sai argumentând mereu ca nasul ciudat nu era sanatos la minte si, ca urmare, incapabil sa conduca o organizatie criminala.
Gigante a putut fi condamnat numai dupa ce 6 fosti mafioti, între care si Sammy Bull Gravano, denuntatorul nasului familiei Gambino, John Gotti, au fost racolati ca informatori de catre FBI si au depus marturie împotriva sa. Procurorii sustin însa ca barbie a continuat sa-si conduca familia si din închisoare, pâna la moarte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!