BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Cod galben de viscol în 31 de județe și în București

Cod galben de viscol în 31 de județe și în București

la 26 December 2014 12:18 Reactualizat la: 26 December 2014 12:31
26 December 2014 12:18 Reactualizat la: 26 December 2014 12:31
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) recomandă șoferilor să nu pornească la drum fără a verifica starea traseului pe care urmează să îl parcurgă. De vineri seară, de la ora 20, intră în vigoare o atenționare de cod galben de ninsori, intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei în 31 de județe ale țării și în municipiul București.
Scris de Carmen Ile - Ministerul Afacerilor Interne (MAI) recomandă șoferilor să nu pornească la drum fără a verifica starea traseului pe care urmează să îl parcurgă. De vineri seară, de la ora 20, intră în vigoare o atenționare de cod galben de ninsori, intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei în 31 de județe ale țării și în municipiul București.

Trimite articolul

X

Având în vedere că în aceste zile mulți români sunt în vacanță și călătoresc foarte mult, principala prioritate a efectivelor Ministerului Afacerilor Interne pentru următoarele zile este asigurarea unei circulații fluente și evitarea blocajelor pe principalele artere rutiere – autostrăzi, drumuri naționale și drumuri județene.

Poliția rutieră va fi în stradă în aceste zile pentru a oferi sprijin conducătorilor auto și pentru a lua măsurile necesare în cazul în care situația meteo impune închiderea unor secțiuni de drum afectate de viscol.

La nivel național, în această perioadă, acționează, în medie, 1 600 de polițiști rutieri. La aceștia se adaugă aproximativ 7 000 de polițiști de la structurile de ordine publică, potrivit MAI.

Poliția Rutieră va transmite periodic informări cu privire la starea drumurilor și, acolo unde sunt probleme, va indica eventualele rute ocolitoare.

„În condițiile schimbării situației meteorologice, recomandăm conducătorilor auto să nu pornească la drum fără a verifica starea traseului pe care urmează să îl parcurgă.

Pentru siguranţa deplasării, recomandăm șoferilor să evite călătoriile pe timp de viscol şi ninsoare puternică, iar dacă, totuși circulă pe drumuri cu probleme, să respecte indicațiile agenților de circulație.

Pentru zonele care vor fi afectate de viscol și ninsoare, este obligatorie echiparea autovehiculelor pentru circulaţia în condiţii de iarnă. Reamintim că utilizarea anvelopelor de iarnă este obligatorie atunci când se circulă pe drumuri acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, iar autovehiculele cu greutatea de peste 3,5 tone trebuie să fie echipate cu dispozitive antiderapante.

Autoritățile locale din zonele vizate de avertizările de viscol și ninsoare vor fi pregătite să intervină cu utilajele de deszăpezire și materiale antiderapante pe toate drumurile, în special pe autostrăzi, drumuri naționale și județene, pentru curățarea drumurilor și menținerea unui trafic rutier fluent.

În cazul în care se va impune închiderea unor secțiuni de drum, autoritățile locale trebuie să fie în măsură să asigure spații de cazare celor rămași blocați departe de casă din cauza viscolului.

Totodată, la nivel teritorial, autoritățile locale trebuie să aibă o situație cât mai exactă cu persoanele care au nevoi medicale speciale – femei însărcinate, bătrâni, dializați, astfel încât intervenția în sprijinul acestora să se facă în timp util.
În caz de nevoie, aceste persoane vor fi evacuate pentru a nu rămâne izolate.

Începând de joi, s-a reluat activitatea de salvare aeriană cu elicopterele SMURD de la punctele de operare aero-medicală din București, Târgu-Mureș, Iași, Galați, Craiova și Arad, aeronavele fiind pregătite să intervină în orice moment, dacă vremea va permite, pentru transportul persoanelor care au nevoie urgentă de asistență medicală.

Forţele Ministerului Afacerilor Interne s-au mobilizat în toate judeţele vizate atenționările de viscol și ninsori, iar Departamentul pentru Situații de Urgență va coordona toate misiunile care presupun intervenția pentru salvarea unor persoane aflate în pericol.

În caz de urgenţă, rugăm cetățenii să apeleze numărul unic de urgenţă 112.

Începând de astăzi, în județele aflate sub atenționare meteorologică vor fi activate grupele operative ale Inspectoratelor Județene pentru Situații de Urgență, în vederea gestionării cu promptitudine a situațiilor de urgență.

Vă reamintim că în aceste zile sunt la datorie 25 000 de polițiști, pompieri, jandarmi și polițiști de frontieră pentru a asigura măsurile de siguranță publică și pentru a interveni în orice moment în sprijinul populației.

În funcție de dinamica fenomenelor meteorologice, vicepremierul Gabriel Oprea a dispus măsurile pregătitoare pentru ridicarea gradului de alertă al dispozitivului de forțe necesare intervenției pentru limitarea efectelor viscolului.

La nivelul Ministerului Afacerilor Interne funcționează în regim de permanență, 24 de ore din 24, Centrul Național de Coordonare și Conducere a Intervențiilor.

Odată cu accentuarea fenomenelor meteorologice, cel mai probabil, duminică dimineață urmează a fi convocat de către vicepremierul Gabriel Oprea Comandamentul Național pentru Situații Speciale de Urgență”, se arată într-un comunicat al MAI.

Harta județelor afectate de codul galben de vineri seară,până sâmbătă seară.

Harta județelor afectate de codul galben.

Atenționarea de cod galben de ninsori, intensificări ale vântului, precipitații mixte și polei este valabilă până sâmbătă seară.

Începând de duminică seară, ninsorile vor cuprinde treptat cea mai mare parte a ţării, iar în sud şi sud-est vor fi abundente şi se va depune un strat nou şi consistent de zăpadă. În Lunca Dunării şi în Dobrogea precipitaţiile vor fi mixte şi se va depune polei.

În cea mai mare parte a Munteniei, în jumătatea de sud a Moldovei, în Dobrogea şi în estul Olteniei, vântul va prezenta intensificări temporare, cu rafale de peste 70 km/h, viscolind şi troienind zăpada.

Harta zonele afectate de cod galben de ninsori, intensificări ale vântului, precipitaţii mixte, polei în intervalul 28 decembrie, ora 20 – 29 decembrie, ora 23.

Harta zonele afectate de cod galben de ninsori, intensificări ale vântului, precipitaţii mixte, polei în intervalul 28 decembrie, ora 20 – 29 decembrie, ora 23.

Trimite articolul

X
Taguri:
bucuresti ,
cod galben ,
ministerul afacerilor interne ,
ninsoare ,
smurd ,
viscol
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 08.04.2026 - 09.04.2026 - PL Salonta + PL Marghita

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de circulație în mai multe zone ale Oradiei pentru mai multe zile. Vezi străzile afectate
    Măsurile de închidere ale circulației au fost avizate de Comisia de circulație din cadrul municipalității orădene în cadrul unei ședințe care s-a desfășurat în cursul zilei de vineri, 3 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Noua unitate de producție de la Termoficare Oradea, inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării
    În prezența ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, primarului Florin Birta, directorului Călin Ungur, directorul general al firmei Loial Impex SRL, Ionel Stolnicu, la Termoficare Oradea a fost organizată o conferință de presă pentru a marca inaugurarea Grupului 7 de producție.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Atenție la apelurile frauduloase care se dau drept inspectori ANAF
    Autoritățile fiscale atrag atenția asupra unei practici tot mai frecvente de fraudă prin telefon, cunoscută sub denumirea de vishing.

    Cultură

    Ștefan Hrușcă și Ansamblul Transilvania, invitaţi în concertul „Oradea ne unește”
    Invitaţii speciali ai Ansamblului Transilvania sunt Florica Zaha şi Ionuţ Bledea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Trei tineri care distribuiau drog „cristal” în zona Marghitei au fost arestați. Își furnizau unul altuia drogurile
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a dispus arestarea pentru 30 de zile a trei tineri acuzați de trafic de droguri de risc și de mare risc.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X