Doi copii din Bacau au ajuns la spital dupa ce au fost batuti cu bestialitate de tatal lor, iar altul risca sa isi piarda vederea dupa ce a fost lovit cu un bici peste ochi, transmite Realitatatea Tv.
Caz grav la Moinesti, in judetul Bacau, unde un barbat si-a lovit doi dintre copii cu sapa in cap. Vecinii spun ca acesta i-a batut pentru ca voia sa scape de ei. Asistentii sociali au fost socati de starea minorilor.
“Copiii nu erau dezvoltati pentru varsta lor, aratau ca niste copii de 4-5 ani, avand 7-8 ani. Erau neingrijiti, nespalati, probabil aveau paraziti”, a explicat Adela Farcas, asistent social Moinesti.
“Cei doi frati au fost preluati de noi, in momentul de fata se afla la un asistent maternal profesionist. (…) Acest individ, pentru ca nu-l pot numi om, mai are un copil cu concubina sa, preluat de noi si alti patru, luati dupa moartea mamei”, a sustinut Alina Iftode, purtatorul de cuvant al Protectiei Copilului Bacau.
Un alt baietel dintr-o localitate din Olt si-ar putea pierde vederea, dupa ce bunicul l-a lovit cu biciul peste fata.
Directia pentru Protectia Copilului Olt a deschis o ancheta in cazul baietelului batut de bunic. Desi starea copilului este grava, batranul neaga ca nu l-a lovit foarte tare.
“I-am dat cu o biciusca, ma rog, ce am gasit si eu, vorba aia, la indemana. Nu cu batul sau cu bata”, spune bunicul.
Copilul a fost dus de urgenta la spitalul din Caracal, iar medicii de acolo l-au trimis la Craiova.
“Este un diagnostic grav, care poate pune problema pastrarii vederii la acest copil”, sustine, dr. Cristina Calangiu, directorul Spitalului de Urgenta Craiova.
Batranul s-a ales cu dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorului si vatamare corporala, iar tatal baiatului ar putea fi decazut din drepturile parintesti.
Educatie cu sapa si biciul in Romania secolului XXI
Reactualizat la:
In timp ce autoritatile din Capitala se pregatesc sa-i primeasca cu fast pe cei mai mari conducatori ai lumii, Romania rurala se confrunta cu drame incredibile.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Deși sistemul public de Sănătate este perceput frecvent ca fiind subfinanțat și ineficient, cifrele arată o realitate mai nuanțată. Bugetul alocat Sănătății a crescut constant în ultimii ani, iar în județul Bihor ajung anual sume consistente, direcționate aproape integral către servicii medicale.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Tribunalul Bihor a decis, vineri, achitarea fostei directoare adjuncte a Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Bihor, Nadia Popa, fostă Racz, acuzată de luare de mită într-un dosar instrumentat de DNA Oradea.
3
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Expun doisprezece artişi ai Uniunii Artiștilor Plastici din România, Filiala Oradea.
România
Executivul a aprobat astăzi, la propunerea Ministerului Dezvoltării, o Ordonanță care modifică reglementările privind amenajarea teritoriului și urbanismul.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Lucrarea a beneficiat de suportul științific al Institutului Național pentru Studiul Totalitarismului.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Un grav accident de circulație a avut loc vineri, 30 ianuarie, pe DN1 E60, la ieșirea din Huedin în direcția Oradea, fiind necesară intervenția rapidă a pompierilor de la Detașamentul Huedin și a echipajelor medicale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!