BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Istoria martisorului si credintele populare romanesti

Istoria martisorului si credintele populare romanesti

la 1 March 2008 10:01 Reactualizat la: 10 February 2011 15:05
1 Comentarii
1 March 2008 10:01 Reactualizat la: 10 February 2011 15:05
1 Martie este in calendarul ortodox ziua Evdochiei, o femeie martir, numita si Dochia. Sarbatoarea este de fapt apriori timpurilor crestine, iar Dochia este un personaj pagan.
Scris de IM:ONLINE - 1 Martie este in calendarul ortodox ziua Evdochiei, o femeie martir, numita si Dochia. Sarbatoarea este de fapt apriori timpurilor crestine, iar Dochia este un personaj pagan.

Trimite articolul

X

Traditia martisorului este o mostenire de la stramosii nostrii romani. Cuvantul “martisor” are origini latine si este numele popular al lunii martie. Dupa vechiul calendar roman, 1 Martie era prima zi din an si se celebra sarbatoarea “Matronalia” la care se desfasurau serbarile lui Marte, zeul fortelor naturii, al primaverii si al agriculturii.

La vechii traci, aceleasi atribute le avea zeul Marsyas Silen, considerat inventatorul fluierului, cultul sau fiind legat de glia materna si de vegetatie. Lui ii erau consacrate sarbatorile primaverii, ale florilor si fecunditatii naturii.

Semnificatia martisorului a ramas aceeasi de-a lungul timpului: este un simbol al primaverii, al revenirii la viata. El ne aduce optimism si credinta. Forma acestuia s-a schimbat in timp. La inceput martisorul era simbolizat printr-o moneda. Mai tarziu aparea sub forma unor mici pietre de rau vopsite in alb si rosu insirate pe o ata. Acum margelele frumos colorate, ceramica si florile le-au luat locul.

Povestea martisorului

Odata soarele cobora intr-un sat, la hora, luand chipul unui fecior. Un zmeu l-a pandit si l-a rapit dintre oameni, inchizandu-l intr-o temnita.
Lumea se intristase. Pasarile nu mai cantau, izvoarele nu mai curgeau, iar copiii nu mai radeau. Nimeni nu indraznea sa-l infrunte pe zmeu.

Dar intr-o zi, un tanar voinic s-a hotarat sa plece sa salveze soarele. Multi dintre pamanteni l-au condus si i-au dat din puterile lor ca sa-l ajute sa-l biruie pe zmeu si sa elibereze soarele. Drumul lui a durat 3 anotimpuri: vara, toamna si iarna.

A gasit castelul zmeului si au inceput lupta. S-au infruntat zile intregi pana cand zmeul a fost doborat. Slabit de puteri si ranit, tanarul elibera Soarele. Acesta se ridica pe cer inveselind si bucurand lumea.

A reinviat natura, oamenii s-au bucurat, dar viteazul n-a ajuns sa vada primavara. Sangele cald din rani i s-a scurs in zapada. Pe cand acesta se topea, rasareau flori albe, ghioceii, vestitorii primaverii. Pana si ultima picatura de sange se scurse in zapada imaculata. Apoi a murit.

De atunci tinerii impletesc doi ciucurasi: unul alb si unul rosu. Ei le ofera fetelor pe care le iubesc sau celor apropiati. Rosul inseamna dragoste pentru tot ce este frumos, amintind de culoarea sangelui voinicului. Albul simbolizeaza sanatatea si puritatea ghiocelului, prima floare a primaverii.

O alta legenda legata de martisor spune ca: umbland cu oile prin padure si torcand lana din furca Baba Dochia a gasit o para, i-a facut o “borta” si a legat-o cu un fir de ata, asta se intampla intr-o zi de 1 Martie si de atunci s-a extins obiceiul.

Rosu si alb, femeia si barbatul

La originile martisorului a stat o moneda de aur sau de argint, dupa alte surse, la care se atasa o sfoara facuta din doua fire rasucite, una rosie si alta alba ( sau alb si negru), ce semnificau lupta vietii asupra mortii, a sanatatii impotriva bolii si care era purtata in general de persoanele sensibile (copii si fetele tinere). Exista credinta, conform careia, aceasta amuleta aducea noroc si fericire.

Culoarea rosie, data de foc, sange si soare, era atribuita vietii, deci femeii. In schimb, culoarea alba, conferita de limpezimea apelor, de albul norilor era specifica intelepciunii barbatului.

De altfel, snurul martisorului exprima impletirea inseparabila a celor doua principii ca o permanenta miscare a materiei.

El semnifica schimbul de forte vitale care dau nastere viului, necurmatul ciclu al naturii. Culorile alb si rosu au ramas pana in zilele noastre ca simbol al sexelor, ele fiind regasite si la bradul de nunta si inmormantare.

Date istorice

Raspandit in toate provinciile tarii, martisorul este pomenit pentru prima data de Iordache Golescu.

Folcloristul Simion Florea Marian relateaza ca in Moldova si Bucovina martisorul consta dintr-o moneda de aur sau de argint legata cu un snur alb si rosu la gatul copiilor.

Era credinta ca portul martisorului face ca acestia sa aiba noroc. Fetele il purtau timp de douasprezece zile la gat, dupa care-l prindeau in par si-l tineau astfel pana la sosirea berzelor sau pana ce inflorea primul pom. Dupa aceea, cu snurul legau creanga pomului, iar cu banul respectiv isi cumparau cas, pentru ca tot anul sa le fie fata frumoasa si alba.

Simbolul snurului realizat din cele doua parti rasucite, una alba si cealalta rosie, a fost initial folosit de daci inainte ca romanii sa-i cucereasca. Pe acea vreme snurul era alcatuit din alte doua culori: alb si negru. Culoarea neagra reprezenta lana neagra data de Baba Dochia nurorii sale, si simboliza intunericul iernii. Partea alba simboliza lumina primaverii. Lana s-a schimbat, conform legendei, din negru in alb prin sacrificiul fetei. Din aceasta cauza partea rosie din martisor reprezinta sangele si sacrificiul.

In final, primavara si martisorul vor fi mai puternici decat intunericul cu ajutorul lui Isus Cristos.

“Credintele” martisorului

Martisoarele se poarta o perioada de timp bine determinata, dupa care se agata in copacii care urmeaza sa infloreasca. Procesul scoaterii martisoarelor a fost legat de practicile de previziune a vremii.

In sud, spre exemplu, oamenii cred ca ar trebui sa-ti dai jos martisorul doar atunci cand vei observa un stol de berze. In alte regiuni acest lucru se intampla la vederea unei lebede, existand credinta ca, vei fi tot anul la fel de gratios precum respectiva pasare.

Fetele nemaritate isi pun martisorul sub o piatra mare si incearca sa ghiceasca care le va fi ursitul.

Scoaterea martisorului, conform ritualurilor, are un scop bine intemeiat: sa marcheze astfel tranzitia dintre sfarsitul iernii si noul anotimp care incepe.

Martenitsa, aceasta amuleta magica, mostenita de la predecesori, este primul semn al venirii primaverii. El simbolizeaza credinta fiecaruia ca toate vor fi mai bune in anul ce va sa vina.

Trimite articolul

X
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. constantin says:
    January 17, 2009 at 7:53 am

    sunt de parere ca traditia martisorului provine din timpuri stravechi si asupritorii romani au gasit deja pe teritoriul Daciei acest obicei si l-au preluat si adaptat dupa bunul lor plac influentand ulterior caile acestei datini.Mai departe cred ca aceasta “martenitsa” este de fapt o amuleta magica sau cum vreti sa-i spuneti si provine din Bulgaria , ultimul stat aparut in europa si asta datorita ostasilor romani care au luptat pentru bulgari sa existe.citez”Martenitsa, aceasta amuleta magica, mostenita de la predecesori” deci nu noi am mostenit ceva de la Cineva(bulgari) cand acel Cineva(Bulgaria) nici nu exista pe vremea cand dacii sau pelasgii de pe plaiurile romanesti purtau martisoare si aveau cultura si traditie foarte dezvoltata ci cei navalitorii au preluat traditia noastra straveche si pe langa ei au profitat altii de acest obicei.As recomanda o vizita pe http://www.martisoare-magazin.ro pentru o completare a documentarii.S-auzim de bine!

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Zi aglomerată pentru pompierii bihoreni: copaci căzuți pe carosabil și stâlpi deteriorați în urma viscolului
    ISU Bihor intervine în zone montane afectate de ninsori și copaci căzuți, pentru siguranța circulației și a cetățenilor.

    Stiri Inter(Nationale)

    FOTO-VIDEO
    SUA a atacat Venezuela. Președintele Maduro și soția sa au fost capturați de Trump și scoși din țară
    Statele Unite au lansat sâmbătă dimineață atacuri militare de amploare asupra Venezuelei, lovind inclusiv zone urbane și obiective militare din Caracas, în timp ce Donald Trump a anunțat capturarea președintelui Nicolas Maduro, acuzații respinse ferm de autoritățile de la Caracas, care vorbesc despre o „agresiune militară” fără precedent.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Licitație pentru închirierea a două spații comerciale în Cetatea Oradea. Vezi care este prețul de pornire
    În baza votului dat de consilierii locali, Primăria Oradea va proceda la închirierea, prin licitație publică, a două spații cu altă destinație decât cea de locuință, situate în corpul C din Cetatea Oradea, un ansamblu istoric aflat în domeniul public al municipiului.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Traficantul de pe Instagram, condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare. Vindea „cristal” și canabis în Oradea
    Ultima zi a lui 2025 i-a adus unui tânăr din Oradea o condamnare la 2 ani de închisoare, cu suspendare pe o perioadă de supraveghere de 3 ani, pentru trafic de droguri.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Orădeanul Răzvan Chiriac a pornit singur într-o călătorie de 16 zile şi 7.000 km, prin opt ţări
    Autorulota îl va purta prin: Ungaria, Slovacia, Austria, Germania, Franţa, Spania, Italia și Slovenia.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Radiografia mediului de afaceri: Bihorul, între județele cu cele mai multe firme închise
    Aproximativ 75.000 de firme au fost radiate până la finalul lunii noiembrie, arată datele ONRC. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.