BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Luceafarul Oradea a invins batrana doamna

Luceafarul Oradea a invins batrana doamna

la 29 July 2011 16:04 Reactualizat la: 30 July 2011 11:21
29 July 2011 16:04 Reactualizat la: 30 July 2011 11:21
Luceafarul Oradea a învins cu 1-0 (0-0) pe UTA, într-un meci disputat pe noul stadion din Sânmartin.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Luceafarul Oradea a învins cu 1-0 (0-0) pe UTA, într-un meci disputat pe noul stadion din Sânmartin.

Trimite articolul

X

Luceafarul Oradea arată tot mai bine de la un meci la altul. Vineri, în faţa unui adversar de calibru cum este UTA, orădenii au avut o evoluţie curajoasă, iar victoria cu 1-0 nu este întâmplătoare. Bine organizaţi în defensivă, nu le-au lăsat spaţii arădenilor, iar atunci când au avut ocazia au pus pericol la poarta apărată de Curileac. Primele avertismente le-au dat Blănaru ( 20) şi Andor (25), însă şuturile au fost apărate. După patru minute, gazdele au trecut pe lângă gol: D. Muntean a executat bine o lovitură liberă din lateral şi Ov. Ghilea a trimis cu capul din 7-8 metri la o palmă de bară.

Arbitrul Omuţ a acordat uşor penalty pentru bihoreni în minutul 34. Arădenii au protestat vehement, iar Mihuţ a refuzat „cadoul” şi a trimis peste poartă de la punctul cu var ( 34). Luceafarul Oradea a terminat repriza în atac: lovitură liberă Andor, Blănaru a trimis în transversală, mingea a ricoşat la Roşu, care a trimis peste ( 44). Golul a venit la şapte minute de la reluare, după o fază bine lucrată, Mihuţ a pasat printre fundaşi pentru vitezistul Blănaru, care l-a învins pe Smaranda cu un şut plasat (1-0). Pe fondul deselor schimbări făcute, jocul a mai scăzut în intensitate, ambele formaţii mai având câte o situaţie de a înscrie. Svarczkopf a finalizat o acţiune colectivă cu un şut de la 17 metri, apărat de portar, iar singura oportunitate de a marca a arădenilor l-a avut ca protagonist pe Capătă, al cărui „cap” trimis de la 7 metri a fost prins de Sg. Ghilea.

„Victorie de moral”

La finalul jocului, cei doi antrenori au tras concluziile acestui joc de verificare. „Nu sunt mulţumit de felul cum am arătat astăzi, dar mai e timp în care putem pune lucrurile la punct. Important e să muncim în continuare. Luceafărul este o echipă frumoasă, agresivă, unde am văzut că există o emulaţie deosebită, pornind de la această bază sportivă nouă şi terminând cu transferurile făcute”, ne-a declarat Roland Nagy, tehnicianul „bătrânei doamne”.

Antrenorul orădenilor, Călin Moldovan, îndeamnă la echilibru. „Mă bucur că băieţii au transpus în teren ceea ce facem şi la antrenamente. Am avut o organizare defensivă bună, atitudine şi disponibilitate de efort. Încă nu suntem la capacitate maximă. Rămâne o victorie de moral, dar important e să câştigăm în campionat. Nu ne îmbătăm cu apă rece”.

TEODOR BIRIŞ

CASETA TEHNICĂ

Luceafarul Oradea – UTA Arad 1-0 (0-0)

Stadion Luceafărul din Sânmartin. Gazon excelent. Spectatori: 200

A marcat: Blănaru 52

Luceafărul: B. Miron ( 46 Sg. Ghilea) – Mihuţ ( 85 G. Bogdan), Lupuţ ( 60 Cura), E. Miculescu ( 67 Letan), A. Achim – Ov. Ghilea ( 54 Svarzkopf), R. Pocian ( 63 Ianc) – D. Muntean ( 53 Fl. Neaga), Cr. Andor ( 58 Dobrescu), C. Roşu ( 65 Gh. Popescu) – Şt. Blănaru ( 52 Lupaşcu). Antrenori: Călin Moldovan şi Vig Zoltan

UTA: Curileac ( 46 Smaranda) – I. Bălan ( 46 Calvin), Pascariu ( 46 Varga), Pocuca ( 75 Pascariu), Gligor ( 46 Suslak) – Neagoe ( 46 Gâlcă), Chindriş ( 46 Ignea), Purece ( 56 Coll), Nădăban ( 70 Porcescu) – Cl. Drăgan ( 46 Capătă), Oct. Drăghici ( 75 C. Miron). Antrenori: Roland Nagy şi Dan Stupar

Cartonaşe roşii: – / Purece 56, cu drept de înlocuire

Arbitri: Marius Omuţ – Ciprian Danşa, Sergiu Albu (toţi din Oradea)

Trimite articolul

X
Taguri:
luceafarul oradea ,
sanmartin ,
uta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    Proiectul FIL Nouveau/Feel Young continuă la Filarmonică. Maestrul Adrian Morar va dirija concertul ediţiei 2026
    Tineri artiști instrumentiști din România vor urca pe scenă alături de orchestra şi corul Filarmonicii de Stat Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Încep lucrările la Grădina Urbană Nufărul. Printre atracții: un turn de observație, sere și o pasarelă pietonală
    Grădina Urbană Nufărul va fi construită în zona cuprinsă între străzile Meiului, Lotus, Complex Lotus și Strada Vavilov.

    Cultură

    Poeta Ana Blandiana, la Oradea, la spectacolul despre povestea unei iubiri care trece dincolo de moarte
    Ana Blandiana a fost prezentă în sală la cele două reprezentaţii al spectacolului „N-am înţeles niciodată cum se simte aerul că ai plecat”.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Termoficare Oradea repornește încălzirea în oraș. De când revine căldura în calorifere
    Decizia a fost luată ca urmare a solicitărilor formulate de orădeni și scăderea temperaturilor exterioare din ultimele zile, precum și prognoza meteo pentru următoarea perioadă.

    România

    Președintele României, despre susținerea lui Ilie Bolojan: „Am ajuns într-o situație ireconciliabilă”
    Șeful statului a evitat, luni, 27 aprilie, în cadrul unei intervenții la DigiFM să ofere un răspuns la întrebarea „Dacă îl mai susține pe premierul Ilie Bolojan?”, susținând că el (președintele- n.red) are rolul de mediator în criza politică.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Căutat mai bine de un an, un bărbat condamnat cu executare de Judecătoria Marghita a fost prins în Germania
    Un bărbat de 48 de ani, condamnat de Judecătoria Marghita la un an și 9 luni de închisoare cu executare pentru infracțiuni rutiere și dat în urmărire internațională de mai bine de un an, a fost depistat în Germania, de unde a fost adus de polițiștii români.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X