BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Sport local
Sportivi orădeni medaliați la „europenele” de taekwon-do ITF

Sportivi orădeni medaliați la „europenele” de taekwon-do ITF

De Teodor Biriș
la 3 May 2023 10:53 Reactualizat la: 3 May 2023 10:57

Sportivi orădeni medaliați la „europenele” de taekwon-do ITF

3 May 2023 10:53 Reactualizat la: 3 May 2023 10:57
Trei sportivi din Oradea au urcat pe podiumul competiției desfășurate la Cluj-Napoca.
Scris de Teodor Biriș - Trei sportivi din Oradea au urcat pe podiumul competiției desfășurate la Cluj-Napoca.

Trimite articolul

X

Campionatul European de Taekwon-do ITF s-a desfășurat în perioada 25-30 aprilie la Cluj Arena. În competiție s-au aflat 637 de sportivi din 30 de țări. Lotul României a fost alcătuit din 57 de sportivi, printre care s-au regăsit și 8 orădeni. Este vorba de 6 sportivi de la CS Wolf Oradea (președinte/ antrenor Harascsák Gyula) și de doi sportivi de la CS Tae Kyon Oradea (președinte/antrenor Sas Alexandru).
În întrecerile individuale, Simon Barbara (CS Wolf) a devenit vicecampioană europeană la luptă juniori feminin – 55 kg, după 5 meciuri foarte disputate, cu adversare din Polonia, Bulgaria, Spania, Olanda și Slovenia. Aproape de podium a fost și Szabó János CS Wolf), care s-a clasat pe locul 5 la luptă individual juniori masculin – 62 kg.

[eadvert]

Cei doi sportivi de la CS Tae Kyon au performat cu echipele din care au făcut parte. Astfel, Cătălin Topai a devenit campion european cu echipa de tehnici speciale la seniori masculin, iar Ana Cornelia Hevesi a urcat pe treapta a treia a podiumului de două ori cu echipa de senioare în proba de tehnici speciale și cu cea de spargeri de forță. La luptă individual categoria 70 kg seniori masculin, Cătălin Topai a avut prestații apreciate însă a pierdut înainte de semifinale, clasându-se finalmente pe locul 6.
Cu un bilanț de 10 medalii de aur, 9 de argint și 15 de bronz, România s-a clasat pe locul 1 în clasamentul pe medalii, repetând performanța de anul trecut. Pe locurile următoare s-au clasat Polonia (9 aur – 11 argint – 15 bronz) și Ucraina (7 – 4 – 8).

FOTO: SORIN BAJAN

FOTO: Campionatul European de taekwon-do ITF 30.05.2023

 

 

Trimite articolul

X
Taguri:
CS Tae-Kyon Oradea ,
CS Wolf Oradea ,
taekwondo ITF
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Căminul cultural din Fughiu, aproape de finalizare: spațiu modern pentru evenimente
    Lucrările de reabilitare la Căminul Cultural din satul Fughiu, comuna Oșorhei, se află în faza finală, iar redeschiderea spațiului ar urma să aibă loc pe 1 mai.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Scandal cu lovituri, amenințări și ordin de protecție. Victime: mamă și fiică
    Un bărbat din localitatea Abrămuț a fost trimis în judecată pentru două infracțiuni de violență în familie și alte două de amenințare, după ce, într-o izbucnire nervoasă, le-a lovit pe concubina lui și pe fiica acesteia, amenințându-le cu moartea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    O fabrică din Oradea, prima și singura fabrică de pompe de căldură din Europa de Est vă urează Paște Fericit!
    Interesul pentru pompele de căldură a crescut foarte tare în acești an.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Educație

    De undeva trebuie să începi. Cum încearcă Oradea să-și construiască propriul „Silicon Valley”
    Marile centre tehnologice ale lumii nu au apărut peste noapte. Au crescut în jurul universităților și al unor infrastructuri dedicate inovării. La Oradea, Parcul Științific și Tehnologic încearcă să reproducă acest model: nu pentru rezultate imediate, ci pentru a crea, în timp, un ecosistem care să țină specialiștii acasă și să atragă investiții în tehnologie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Comuna Căbești primește echipamente de 71.000 de euro pentru modernizarea administrației și intervenții rapide
    Primăria Căbești continuă seria proiectelor privind modernizarea și eficientizarea serviciilor publice.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Suferi de durere cronică? În Oradea noile standarde în terapia durerii prin proceduri intervenționale, la CLINICUM
    Pentru mulți dintre noi, durerea a devenit un „zgomot de fundal” neplăcut.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X