BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
Mapamond
Jurnalistul Protasevici apare într-un video în care spune că este „tratat bine”

Jurnalistul Protasevici apare într-un video în care spune că este „tratat bine”

la 24 May 2021 22:58
7 Comentarii

Jurnalistul Protasevici apare într-un video în care spune că este „tratat bine”

FOTO: Captură video
24 May 2021 22:58
Jurnalistul Roman Protasievici apare într-un mesaj video, cu vânătăi pe față, în care spune că este „tratat bine”.
Jurnalistul Roman Protasievici apare într-un mesaj video, cu vânătăi pe față, în care spune că este „tratat bine”.

Trimite articolul

X

Roman Protasievich apare într-un video postat pe Twitter în care face mărturisiri din centrul de detenție, conform Aleph News. Jurnalistul are vânătăi pe față și spune că este tratat „bine”.

[eadvert]

Avion Ryanair deturnat în Belarus: Un avion în care se afla un critic al președintelui, forțat să aterizeze la Minsk

„Bună ziua, numele meu este Roman Protasievici. Seara trecută am fost reținut de angajații MAI pe aeroportul din Minsk. Acum mă aflu în centrul de detenție nr. 1 al orașului Minsk. Vreau să anunț că nu am nicio problemă de sănătate cu inima sau cu alte organe. Atitudinea forțelor de ordine față de mine este corectă și conform legii. Chiar acum colaborez cu anchetatorii și dau declarații privind organizarea protestelor în orașul Minsk”, spune Roman Protasevici.

Jurnalist şi activist, Roman Protaşevici a creat Nexta, o platformă cu 1.7 milioane de urmăritori. El a părăsit Belarus în 2019, după criticile la adresa guvernului lui Alexander Lukaşenko. Protaşevici a fost deţinut la Minsk după ce fusese trecut pe lista celor implicaţi în activităţi teroriste.

Pentru cei din afara Belarusului, numele lui Roman Protasevici era necunoscut până duminică. Acum este însă comparată situaţia lui cu a lui Navalnîi, iar liderii mai multor state îi cer eliberarea.

❗❗Raman Pratasevich, obviously beaten, says Lukashenka’s thugs treat him “correctly” and “lawfully”. He is in the Minsk Detention Center #1. Terrifying video. pic.twitter.com/d7Iuj9X4MD

— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 24, 2021

La 26 de ani, Roman Protasevici a devenit un lider al mişcărilor împotriva guvernului Lukaşenko din Belarus. Încă din 2010 a început să fie arestat pentru proteste contra puterii. A intrat la facultatea de jurnalism din Minsk, dar a fost exmatriculat.

Cu toate astea, a lucrat în presă, inclusiv pentru Radio Free Liberty. A creat Nexta, o platformă din cadrul aplicaţiei Telegram. Milioane de oameni au urmărit informaţiile şi mişcările puse la cale pe Nexta.

Drept urmare, Protasevich a devenit o ţintă şi a fost nevoit să fugă din ţară în Polonia în 2019, unde a cerut azil politic. În 2020 a acoperit alegerile prezidenţiale din Belarus şi, din noiembrie 2020 se află pe lista teroriştilor din Belarus.

Din martie, lucrează pentru un alt canal Telegram, ceea ce ar fi putut stârni furia lui Lukaşenko. Însă gestul extrem al lui Lukaşenko ar putea fi şi un avertisment pentru alţi jurnalişti care critică puterea de la Minsk.

„Lukaşenko îi vânează pe jurnaliştii din Belarus. Îi caută pe jurnalişti unul după altul şi a introdus NEXTA le lista organizaţiilor teroriste. Încearcă să sperie pe oricine care are o capacitate jurnalistică în Belarus şi în mod clar încearcă să îi sperie şi pe cei din afara Belarusului”, afirmă Diana Magnay, corespondent Sky News în Rusia.

Ultimele mesaje ale lui Protasevici către prieteni spun că a simţit că este urmărit la Atena.

„Când a auzit anunţul pilotului de avion, Protasevich a început să tremure şi a spus: ” a dezvăluit un martor, conform unei publicaţii din Lituania.

Avionul a plecat după 7 ore spre Vilnus, fără Protaşevici, iubita lui şi alţi 4 cetăţeni ruşi. Acum oponentul regimului Lukaşenko riscă pedeapsa cu moartea sau cel puţin 15 ani de închisoare.

Sursa: Mediafax

Nou incident în Belarus: Avion Lufthansa, percheziţionat pe aeroportul din Minsk

Președintele Belarusului, Alexander Lukashenko, lovitură pentru mass-media şi evenimente publice: mai multe interdicții incluse

Trimite articolul

X
Taguri:
batut ,
roman protasevici ,
tratat bine ,
video
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. burebista says:
    May 25, 2021 at 1:04 am

    Trebe batut mar, porcu de Soros.

    Reply
  2. burebista says:
    May 25, 2021 at 5:42 am

    Principalii bolșevici care au preluat Rusia nu erau ruși, îi urăsc pe ruși, îi urăsc pe creștini. Conduși de ura etnică, ei au torturat și au sacrificat milioane de ruși fără o bucată de remușcări umane. Nu se poate exagera, bolșevismul a comis cea mai mare sacrificare umană din toate timpurile. Faptul că majoritatea lumii ignoră și nu se preocupă de această crimă enormă este dovada faptului că mass-media globală este în mâinile făptașilor.
    Alexandr Soljenitsin

    Reply
    • daacumtrolez says:
      May 25, 2021 at 10:35 am

      da, burebisto, dar pe tine ce te fute grija? că tu ești un bărbos care fute oi în carpați și visează la butucul cu mânere al daciei, mașina săracului.

      ce-s bă poponărelile astea? cum adică burebista? ești prost? bă pulă, dacă vrei să faci pe creștinul de dreapta, marș la biserică! și spovedește-te pentru poponărelile astea, că burebista și cum faci tu muncile guriței pe internet. și aprinde și lumânări, păgânule!

      Reply
      • Dumnezeu says:
        May 25, 2021 at 6:04 pm

        Te vad trolache!

        Reply
  3. analogie says:
    May 25, 2021 at 11:42 am

    Cam asa e si oradea.
    Ni se spune obsesiv ca e bine, “maini bune” etc. dar orasul e plin de vanatai.

    Reply
  4. Oradeanu says:
    May 25, 2021 at 2:50 pm

    Foarte bine tratat! De aceia este tot vânat pe față. Așa știu trata rusofoni. Atunci poate rămâne în Belarus.

    Reply
    • daacumtrolez says:
      May 25, 2021 at 3:06 pm

      bine că atârni tu să îi lingi vânătăile și părțile lipicioase. bă, dar când miliția i-a rupt mâna la metroul din bucurești băiatului ăluia, că nu purta masca cum trebuie, și băiatul țipa și plângea că îl doare, tu unde ai fost să lingi și să zici de rusofoni, ei? nu ai fost nicăieri, că te lingeai singur, muistule!

      Reply
  5. powered by Surfing Waves

    România

    România a „stins lumina“ de Paștele ortodox. A fost înregistrat cel mai mic consum din istorie
    Duminică, 12 aprilie, la ora 14:36, în ziua de Paști, România a înregistrat cel mai mic consum de energie din istorie.

    România

    Crimă oribilă în a doua zi de Paști. Doi suspecți reținuți
    Un bărbat în vârstă de 47 de ani din judeţul Alba a murit în urma unui conflict izbucnit în familie, pe fondul consumului de alcool.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ANM: Vremea se încălzește ușor la mijlocul lui aprilie. Ploile devin frecvente în a doua parte a intervalului
    Valorile termice vor avea variații ușoare în perioada 13-26 aprilie, cu temperaturi apropiate de normalul perioadei în majoritatea regiunilor, însă probabilitatea de precipitații va crește după jumătatea intervalului și se va menține ridicată până la final, arată prognoza de specialitate, publicată luni de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Clasamentul furnizorilor de energie electrică în Bihor: cine are cele mai mici prețuri în 2026
    Piața energiei electrice continuă să se stabilizeze în 2026, iar consumatorii casnici din județul Bihor au, în această perioadă, acces la oferte mai competitive decât în urmă cu un an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat s-a dus cu ranga să spargă un bancomat din Salonta. Ce l-a speriat și l-a făcut să renunțe
    Avea nevoie de bani, așa că singura idee care i-a venit a fost să spargă un bancomat. Dar nu oricum, ci cu ranga. 2

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă cursă Lufthansa pe ruta München - Oradea a fost anulată din cauza grevei piloților
    Sindicatul german al piloților Vereinigung Cockpit (VC) a anunțat sâmbătă o grevă de două zile la compania aeriană Lufthansa, în cadrul unui conflict legat de pensii, afirmând că managementul nu a prezentat o ofertă acceptabilă, transmite Reuters.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X