BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
România
Cîmpeanu: Sindicatele, elevii şi părinţii doresc redeschiderea şcolii pe 8 februarie, sub rezerva evoluţiei epidemiologice

Cîmpeanu: Sindicatele, elevii şi părinţii doresc redeschiderea şcolii pe 8 februarie, sub rezerva evoluţiei epidemiologice

la 7 January 2021 19:51
4 Comentarii

Cîmpeanu: Sindicatele, elevii şi părinţii doresc redeschiderea şcolii pe 8 februarie, sub rezerva evoluţiei epidemiologice

7 January 2021 19:51
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat miercuri că reprezentanţii sindicatelor din educaţie, ai elevilor şi ai părinţilor doresc redeschiderea şcolilor pe data de 8 februarie, însă "sub rezerva" evoluţiei epidemiologice.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat miercuri că reprezentanţii sindicatelor din educaţie, ai elevilor şi ai părinţilor doresc redeschiderea şcolilor pe data de 8 februarie, însă "sub rezerva" evoluţiei epidemiologice.

Trimite articolul

X

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a avut joi consultări cu reprezentanţii Sindicatului “Spiru Haret”, FSLI, Alma Mater, reprezentanţii Consiliului Naţional a Elevilor, cei ai Federaţiei Naţionale a Asociaţiilor de Părinţi din Învăţământul Preuniversitar, dar şi cu cei ai studenţilor de la ANOSR, UNSR şi USR.

[eadvert]

Potrivit ministrului, în cadrul discuţiilor cu cele trei federaţii sindicale s-a reiterat dorinţa de deschidere a semestrului 2 în data de 8 februarie sub rezerva evoluţiei epidemiologice, înţelegându-se importanţa protecţiei stării de sănătate a elevilor şi profesorilor, a diminuării riscurilor şi a necesităţii organizării unor activităţi remediale pentru a recupera cât mai mult din pierderile suferite de elevi pe parcursul crizei sanitare.

“Se susţine elaborarea unei tematici care să fie conformă cu materia parcursă şi asimilată de elevi în cadrul examenelor naţionale – o tematică corelată cu cee ce s-a predat şi ceea ce s-a asimilat de către elevi. (…) S-a discutat importanţa celor mai eficiente măsuri de profesionalizare a managementului unităţilor de învăţământ şi a tuturor structurilor din sistemul preuniversitar. Profesionalizarea managementului şcolilor, un lucru deosebit de important. (…) Importanţa finanţării cercetării la nivel instituţional în universităţi şi asigurarea resurselor financiare pentru universităţi în vedere continuării investiţiilor şi a derulării activităţilor universitare în condiţii de siguranţa a fost o solicitare Alma Mater. Ultima, susţinerea unei informări corecte şi complete asupra actului de vaccinare fără a exista obligativitatea vaccinării”, a spus ministrul.

El a afirmat că reprezentanţii Consiliului Naţional al Elevilor au susţinut importanţa burselor destinate elevilor. “Ministerul Educaţiei susţine de asemenea importanţa burselor elevilor”, a arătat Cîmpeanu.

“S-a luat în considerare transportul elevilor. Pentru operaţionalizarea prevederilor legale, este vorba îndeosebi de Legea 226, soluţia pe care am identificat-o este aceea a solicitării de reglementare a unor tarife maximale prin ANRSC – Autoritatea naţională de Reglementare a Serviciilor Comunitare, astfel încât acea parte de transport nereglementată care dacă este nereglementată, este în afara legii, dacă este în afara legii, nu poate fi decontat, să poată fi rezolvată printr-o reglementare de către cei în drept să facă reglementări pentru ca transportul elevilor să poată fi decontat şi legea să poată fi aplicabilă. S-a reiterat interesul elevilor în dezbaterea planurilor cadru de liceu”, a mai afirmat ministrul.

Sorin Cîmpeanu a spus că reprezentanţii elevilor au afirmat că doresc derularea examenelor naţionale cu prezenţă fizică, care să aibă loc la datele planificate, pe baza unor tematici adaptate şi corelate cu materia predată, precum şi susţinerea unor evaluări premergătoare examenelor naţionale.

“Susţinerea examenelor naţionale cu prezenţă fizică doresc elevii, la datele planificate, pe baza unor tematici adaptate şi corelate cu materia predată, precum şi susţinerea unor evaluări premergătoare examenelor naţionale, astfel încât să existe suficient de mult timp pentru acţiuni remediale. (…) Am agreat cu elevii că nu vom exclude niciun scenariu care va rezulta în urma unei analize responsabile, profesioniste făcute de cei în drept în cea de-a doua parte a lunii ianuarie referitor la deschiderea celui de-al doilea semestru”, a explicat Sorin Cîmpeanu.

Potrivit acestuia, reprezentanţii părinţilor au solicitat creştere bugetară în domeniul educaţiei.

“O susţinere prioritară a unei creşteri a costului standard per-elev, componenta destinată cheltuielilor materiale, este o solicitare a Federaţiei Asociaţiilor de Părinţi. Se doreşte consolidarea cadrului legal care să faciliteze un dialog între şcoală şi societatea civilă. S-a reiterat dorinţa de deschidere a semestrului doi pe 8 februarie, aşa cum au dorit şi elevii şi sindicatele profesorilor, tot sub rezerva evoluţiei epidemiologice, tot înţelegându-se importanţa protecţiei stării de sănătate a elevilor şi profesorilor”, a mai arătat Cîmpeanu.

SURSA: AGERPRES

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ank says:
    January 7, 2021 at 11:00 pm

    Accelerati vaccinarea (pentru cine doreste asta,nu vreau sa intru in polemici cu nimeni) si deschideti scolile macar pt clasele a 8 a si a 12 a. Nu poti avea pretentia unui examen de bacalaureat la nivel inalt dupa un an de stat acasa si predat online in conditiile in care multi copii nu au toti posibilitatea de a avea un laptop sau telefon performant iar profesorii,multi dintre ei la varsta de 60 de ani,poate nici nu se descurca atat de bine cu tehnologia.

    Reply
    • parinte says:
      January 8, 2021 at 10:14 am

      foarte deacord !
      deschideti scolile, cel putin pt clasele 8 si 12 daca nu pt toti

      Reply
    • Petre says:
      January 9, 2021 at 2:57 pm

      Sa nu mai vorbim de copiii care tin camerele inchise si dorm sau freaca menta intre timp.

      Reply
  2. Andrei says:
    January 8, 2021 at 7:42 am

    La ora actuala in tara avem 1170 de scoli cu wc -ul in curte, iar jumatate din gradinite au latrine, copii nu au unde sa se spele pe maini si pe fata… Cea ce priveste autorizatiile de la ISU 4000 din cele 7000 de unitati nu dispun de asa ceva. In zona rurala si nu numai sant foarte multe scoli unde incalzirea se face cu sobe de teracota dar lemne de foc nu sant,copii in multe localitati sant nevoiti sa parcurga kilometrii pe jos pentru a ajunge la scoala indiferent de vremea de afara ca nu sant microbuze care sa le ia … Cam asa arata Romania ”scoasa din noroi” de psd si cu care s-a laudat Dancila… Doar o intrebare micuta am pentru toti guvernantii care s-au perindat la Casa Poporului in ultimile 3 decenii : Copii vostrii in ce conditii invata ??? P.S. multi vor sari ca pnl de ce nu le a reparat, nu poti avea asemenea pretentii dupa 3 ani de debandada insa problema e ca nici macar intentii in aceasta directie nu sa vad… Trebuie inceputa regionalizarea si descentralizarea, pana cand sforile se trag din bucale pe plan politic din pacate nu vom avea mari sanse la vreo inbunatatire ca vocea celor nemultumiti nu se aude pana acolo…

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    Bihon CSM Oradea

    Repetiție nereușită pentru Cupa României. CSM CSU Raiffeisen a pierdut lamentabil meciul de acasă cu CSO Voluntari
    Echipa ilfoveană și-a arătat din nou colții în partida de duminică seară, contând pentru etapa a 20-a a Ligii Naționale de baschet masculin. CSO Voluntari s-a impus cu scorul de 92-79, după o partidă pe care a dominat-o cu multă autoritate.

    BIHON Sport local

    Primul meci în Superligă la 18 ani! Fost junior la LPS Bihorul, orădeanul Matei Popa a debutat la FCSB!
    Decizia luată de Gigi Becali după înfrângerea cu CFR Cluj a fost pusă în practică și astfel locul lui Ștefan Târnovanu a fost luat de portarul orădean Matei Popa, care se încadrează și regulii under.

    FC Bihor

    Prima victorie în Antalya. FC Bihor Oradea a învins o echipă din prima ligă din Kazahstan
    Echipa antrenată de Erik Lincar a avut o prestație solidă în fața echipei din Kazahstan.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Pagube de 330.000 de lei, după ce un angajat a incendiat fără motiv depozitul la care lucra
    A băut o zi întreagă în mai multe localuri din Săcueni, a continuat acasă, iar la un moment dat s-a hotărât brusc să dea foc depozitului la care lucra.

    România

    Zile libere plătite pentru momente importante din familie, în 2026
    Angajații din România pot beneficia de zile libere plătite în cazul unor situații familiale deosebite, precum decesul unei rude apropiate, căsătoria sau nașterea unui copil, acestea fiind acordate separat de concediul de odihnă, conform Codului Muncii.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un nou început pentru sănătatea din Lunca: dispensarul medical va fi complet modernizat
    Dispensarul medical din comuna Lunca, locul în care comunitatea și-a căutat sprijinul pentru sănătate de-a lungul anilor, urmează să fie complet modernizat.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.