Ministrul Apărării, Ionuț Moșteanu, a precizat că aparatele de luptă trimise în misiune nu au deschis focul asupra dronei, chiar dacă aveau permisiunea să o facă.
Într-o intervenție la Digi24, prefectul din Vaslui, Eduard Popica, a dat mai multe detalii despre locul în care a căzut drona. Potrivit acestuia, autoritățile au emis mesaj RO-Alert și pentru locuitorii din județ.
„Este o dronă fără încărcătură. O dronă de dimensiuni aproximativ de 1,5 m – 2 m. În momentul de față este distrusă, fiind călită de la mare altitudine. Toate elementele sunt în grădina unui cetățean din comuna Puiești. Zona a fost securizată și până la venirea autorităților nu are acces nimeni în acea zonă”, a spus prefectul.
„Lumea este speriată, chiar venind la fața locului, pe marginea drumului. La fiecare casă sunt oamenii ieșiți la porți, încercăm să gestionăm situația astfel încât să nu creăm panică populației. În această dimineață a fost emis în sudul județului Vaslui un mesaj RO-ALERT care a prevenit acest eveniment”, adaugă acesta.
„Au avut permisiunea de a angaja. Am să discut cu piloții germani care au fost în misiune și au venit mai devreme. Ați văzut și dumneavoastră când au aterizat. Au fost de două ori. S-au ridicat câte două avioane Eurofighter de la ora 7:00 și între ele au fost ridicate avioane F-16 de la baza Burcea. Avioanele nu au tras, dar au avut permisiunea de a angaja. Voi vedea raportul misiunii, dar foarte probabil analizând potențialele daune colaterale pe care le-ar putea face trăgând cu armament deasupra teritoriului României, au ales să nu angajeze. Este presupunerea mea în momentul ăsta, o să discut și cu dânșii, o să avem și raportul misiunii”, a declarat ministrul Apărării.
Citiți principiile noastre de moderare aici!