
La două săptămâni de la preluarea conducerii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), Békési Csaba se confruntă cu realitatea unei instituții pe care vrea să o transforme într-un organism eficient și apropiat de oameni.
Orădeanul, care a condus timp de peste un deceniu AJOFM Bihor, a fost primit cu curiozitate și reticență de angajații ANPC. Într-un interviu acordat pentru Bihon.ro, el a descris atmosfera ca fiind una… ciudată.
„Eram condus prin garaj ca să evit întâlnirile cu oamenii, de teamă să nu mi se întâmple ceva, să nu îmi facă cineva ceva. Oamenii tresăreau când intrau în biroul meu. Este oarecum ciudat — lipsește contactul cu realitatea”, a mărturisit el.
În ciuda provocărilor, Békési rămâne optimist și orientat spre soluții.
„Problemele se rezolvă înfruntându-le, nu ascunzându-le. Cuvântul de ordine este normalitatea — atitudinea și dorința de a face ca lucrurile să funcționeze firesc”, a precizat noul președinte.
Békési subliniază că intenționează să apere consumatorul fără a pedepsi excesiv operatorii economici.
„Știu că orice operator economic poate greși, însă nu sunt de acord să închidem o unitate doar pentru că am găsit, de exemplu, un păianjen într-un colț de cameră.” Potrivit spuselor sale, aceasta reprezintă o abordare clar diferită de stilul anterior, cu care publicul era obișnuit.
Dincolo de schimbările administrative și strategice, Békési a făcut și un gest de sinceritate: salariul său de la ANPC este mai mic decât cel pe care îl avea la AJOFM Bihor, diferența fiind de aproape 2.000 de lei.
„Am venit aici să construiesc o carieră și să arăt că o instituție publică poate să-și facă treaba și să apere consumatorul, dar fără să dea în cap altora”, a explicat el pentru Bihon.ro.
Citiți principiile noastre de moderare aici!