BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
10 tenori celebri, din 10 țări, în concert caritabil la Oradea: Muzică pentru viața copiilor bolnavi de cancer

10 tenori celebri, din 10 țări, în concert caritabil la Oradea: Muzică pentru viața copiilor bolnavi de cancer

De Crina Dobocan
la 9 June 2022 09:00 Reactualizat la: 8 June 2022 23:20

10 tenori celebri, din 10 țări, în concert caritabil la Oradea: Muzică pentru viața copiilor bolnavi de cancer

Evenimentul a fost anunțat miercuri, într-o conferință de presă
9 June 2022 09:00 Reactualizat la: 8 June 2022 23:20
Zece tenori celebri de pe toate continentele, acompaniați de Filarmonica de Stat din Oradea, vor susține un concert caritabil pentru copiii cu probleme oncologice.
Scris de Crina Dobocan - Zece tenori celebri de pe toate continentele, acompaniați de Filarmonica de Stat din Oradea, vor susține un concert caritabil pentru copiii cu probleme oncologice.

Trimite articolul

X

Fabio Andreotti (Italia), Ignacios Encinas (Spania), Armaldo Klogjeri (Albania), Vitaliy Kovalchuk (Ucraina), Mihai Urzicana (România) – Europa, Ridrigo Trosino (Mexic) – America de Nord, Sebastian Ferrada (Chile) – America de Sud, Julienne Attoumbre (Coasta de Fildeș) – Africa; Sinikiro Kawasaki (Japonia) și Liu Jianwei (China) – Asia sunt cei zece tenori care vor cânta pentru copiii români cu probleme oncologice.

[eadvert]

Concertul caritabil „Muzică pentru viață” va avea loc sâmbătă, 9 iulie 2022, de la ora 20:30, pe scena din Curtea Cetății Oradea. Evenimentul este organizat de Asociația „Italiani in Bihor”, împreună cu Episcopia Greco-Catolică de Oradea, Spitalul „Burlo Garofolo” din Trieste și Spitalul Clinic Județean Bihor.

La pupitrul dirijoral se va afla reputatul maestru Leonardo Quadrini, de la televiziunea RAI. El îi va dirija pe cei zece tenori, din zece țări diferite, acompaniați de orchestra Filarmonicii din Oradea.

Încasările obținute în urma acestui eveniment vor fi destinate susținerii unui proiect caritabil derulat în colaborare cu Spitalul „Burlo Garofolo” din Trieste, Spitalul Clinic Județean Bihor și Curia Episcopală Greco-Catolică din Oradea, pentru ajutorarea copiilor români cu probleme oncologice.

Astfel, copiii cu probleme oncologice din România vor beneficia de tratament de specialitate în unitatea medicală din Italia, echipată pentru a face față unor urgențe de proporții dramatice.

Evenimentul a fost anunțat de Preasfinția Sa Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, dr. Gheorghe Carp, managerul Spitalului Clinic Județean și Antonio Sargenti, președinte al Asociației „Italiani in Bihor”.

„Spitalul «Burlo Garofolo» din Trieste este un spital foarte bun, nu doar în Italia, ci în întreaga Europă. Pe anumite specializări este de cea mai bună clasă. Este la același nivel cu Spitalul «Bambino Gesu» din Roma, care este patronat de Sfântul Scaun, este la același nivel sau mai bun în anumite domenii decât spitale renumite din Paris sau Viena și este la un nivel foarte ridicat în ceea ce privește disponibilitatea de a ajuta. Gândiți-vă că la acest spital, în fiecare an ajung între 230-250 de copii din diverse țări din Europa de Est (Ucraina, România), Orientul Mijlociu, inclusiv din Africa. Medicii, la rândul lor, fac o muncă extraordinară. Filozofia lor este de a ține cât mai puțin în spital copilul și de a crea cât mai puțin stres copilului”, a spus PSS Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea.

Trimite articolul

X
Taguri:
cetatea oradea ,
Concert caritabil ,
italiani in bihor ,
oradea ,
tenori
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cât a fost pensia medie la finele lunii martie 2026 în România?
    Un număr de 4.684.474 de pensionari era înregistrat în martie 2026 în România, cu 3.618 mai puțini comparativ cu luna precedentă, iar pensia medie a fost de 2.782 de lei, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), consultate de AGERPRES.

    Economic

    Insolvența personală: cum te poate ajuta ANPC să scapi de datorii
    Tot mai mulți români se confruntă cu dificultăți financiare, iar soluțiile nu mai înseamnă doar stres și amenzi.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei judecători din Bihor au cerut transferul la alte instanțe în cadrul unei sesiuni derulate de CSM
    Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a anunțat lista judecătorilor care au solicitat mutarea la alte instanțe, în cadrul celei de-a doua etape a sesiunii de transferuri derulate în perioada martie – mai 2026.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Patru terenuri disponibile în Oradea: vezi care sunt prețurile de pornire
    Consilierii locali orădeni au aprobat, în ședința ordinară din luna martie, o hotărâre prin care municipalitatea scoate la vânzare, prin licitație publică, patru parcele de teren aflate în proprietatea privată a orașului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parcul Central din Băile Felix se modernizează: alei noi, iluminat modern și mobilier urban
    Primăria Sânmartin a preluat administrarea Parcului Central din stațiunea Băile Felix, într-un demers prin care autoritățile locale și partenerii din mediul turistic încearcă să redea zonei centrale a stațiunii un aspect mai îngrijit și mai atractiv pentru vizitatori.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Golde participă la Oradea Job Expo – vino să aplici pe loc!
    Ediția de primăvară a târgului de joburi reunește angajatori și candidați în căutarea unor noi oportunități profesionale.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X