Bursele, oferite prin intermediul Asociației Pro Bambini din Oradea, sunt acordate anual încă din 2009. Crina Dobocan, președintele asociației, a declarat că aceste burse sunt menite să recunoască și să susțină eforturile și performanțele unor elevi care aduc cinste comunității bihorene.
Potrivit acesteia, una dintre burse a fost oferită de Benvenutti și va fi direcționată către Mihai Ardelean, un elev de excepție care urmează să participe la Olimpiada Balcanică de Matematică, în timp ce o altă bursă a fost susținută de avocatul Diana David. Restul burselor provin din fondurile strânse prin proiectul „Dăruind vei dobândi – Jucării pentru copii”.
În deschiderea evenimentului, Crina Dobocan a transmis că, deși nevoile acestor elevi sunt adesea mult mai mari, mai ales în cazul celor care participă la olimpiade și competiții naționale sau internaționale, oferirea acestor burse reprezintă un gest simbolic prin care comunitatea își arată recunoștința și sprijinul față de eforturile lor.
Alin Serafim Ștefănuț, inspectorul școlar general, a subliniat, în intervenția sa, că premierea acestor tineri este un moment care ar trebui să inspire întreaga comunitate educațională. Acesta a afirmat că bursele reprezintă rezultatul muncii elevilor, realizată în parteneriat cu profesorii și părinții lor, dar și o dovadă că performanța școlară și implicarea civică pot și trebuie să fie recompensate.
Totodată, a apreciat fidelitatea Asociației Pro Bambini, care de 16 ani sprijină educația din județ, afirmând că „în ziua de astăzi este foarte ușor, mi se pare mie, să începi un lucru, dar și mai ușor este să îl abandonezi. Așa că, din 2009 până astăzi sunt 16 ani de statornicie, ceea ce, din punctul meu de vedere și al Inspectoratului Școlar Județean Bihor, nu este un lucru de neglijat”.
„Împreună cu doamna Crina Dobocan am lucrat la regulamentul de acordare a burselor și am încercat tot felul de criterii prin care să selectăm persoanele cele mai potrivite să beneficieze de astfel de burse. În final, am concluzionat că cel mai bine cunosc situația voastră, la modul complet, unitățile de învățământ și directorii. Prin urmare, dacă sunteți aici, să știți că voi v-ați câștigat această secvență de bucurie și de împlinire prin rezultatele pe care le-ați obținut la școală.
Ceea ce vreau să evidențiez de fiecare dată este: să vă bucurați de această bursă și să transmiteți colegilor voștri că, atunci când muncești pentru a obține performanțe, te implici în activități extracurriculare, ești prezent în viața școlii cu diferite tipuri de acțiuni, vin și rezultatele, respectiv recunoașterea – și sub această formă. De fiecare dată spunem asta, pentru că este important ca elevii să înțeleagă că munca nu este niciodată în zadar, așa cum ni se pare uneori”, a afirmat inspectorul Florin Negruțiu, responsabil de proiecte educaționale.
În cadrul festivității, prof. Valeria Bunica, directorul executiv al Asociației Pro Bambini, le-a adresat elevilor cuvinte de apreciere.
Valeria Bunica, director executiv al Asociației Pro Bambini, i-a încurajat pe elevi să-și urmeze visurile. Ea a subliniat faptul că rezultatele lor nu sunt întâmplătoare, ci reflectă o muncă susținută, dedicare și susținere din partea familiei și a profesorilor.
„Sunteți niște copii speciali, nu degeaba sunteți astăzi aici. Prezența voastră se datorează efortului vostru, susținerii părinților, susținerii celor care au făcut posibilă această acțiune”, a spus aceasta.
În opinia sa, elevii premiați reprezintă o adevărată emblemă a învățământului bihorean, iar parcursul lor este o sursă de inspirație pentru colegi, dascăli și întreaga comunitate.
Stela Tăut, director de proiecte și programe în cadrul Pro Bambini, a transmis că elevii premiați sunt „copii speciali”, iar prezența lor la festivitate este dovada unei munci asidue, susținute de părinți și cadre didactice. Aceasta a adăugat că elevii distinși astăzi reprezintă o „veritabilă emblemă a învățământului bihorean”.
Elevii premiați cu burse de merit sunt:
- Maria Giulia Vereș – Școala Gimnazială „Dacia” Oradea;
- Costică Denis Hora – Școala Gimnazială „Dacia” Oradea;
- Patricia Alexandra Breje-Buna – Liceul Vocațional Pedagogic „Nicolae Bolcaș” Beiuș;
- Elisabeta Eleonora Bogoșel – Liceul Teologic Baptist „Emanuel” Oradea;
- Sofia Anamaria Marc – Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” Oradea;
- Miriam Iasmina Corb – Liceul Teologic Penticostal „Betel” Oradea;
- Paula Daniela Merge – Liceul de Arte Oradea;
- Mihai Alexandru Ardelean – Școala Gimnazială Nr. 11 Oradea;
- Sebastian Andrei Pataki – Școala Gimnazială „Dacia” Oradea;
- Andrei Ionuț Ferche – Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu” Oradea;
- Mădălina Florina Gug – Colegiul Național „Iosif Vulcan” Oradea;
- Titus Alb – Școala Gimnazială „Oltea Doamna” Oradea.
Cei care doresc să sprijine proiectele Asociației Pro Bambini pot face donații în contul: RO45BTRL00501205S36011XX.
Citiți principiile noastre de moderare aici!