Intervenția, demarată în 3 septembrie, a vizat tronsonul dintre Podul CFR și Podul Dacia, unde plantele acvatice crescuseră excesiv, afectând curgerea apei și punând în pericol echilibrul ecosistemului local.
Pentru colectarea eficientă a resturilor vegetale, în zona Podului Decebal a fost instalat un baraj plutitor provizoriu. Datorită acestui sistem, echipele de la Sistemul de Gospodărire a Apelor (SGA) Bihor au reușit să adune aproximativ 30 de tone de deșeuri organice din râu.
Potrivit specialiștilor, astfel de intervenții sunt esențiale în perioadele caniculare, când debitul râului scade, iar vegetația se dezvoltă accelerat. În lipsa unor lucrări de întreținere, plantele acvatice pot consuma oxigenul dizolvat în apă, afectând fauna acvatică și calitatea ecosistemului.
„Barajul plutitor va fi dezafectat în cursul acestei săptămâni de colegii noștri de la SGA Bihor“, au transmis reprezentanții ABA Crișuri.
Lucrările de cosire acvatică fac parte din acțiunile regulate de întreținere a albiei Crișului Repede, cu scopul de a menține atât funcționalitatea cursului de apă, cât și aspectul său estetic în zona urbană.
Trimite articolul
XPe cand si zona intre podul Sovata si Densuseanu ? Arata deplorabil.