BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
6 bărbați acuzați de șantajarea sexuală a unui orădean cu ajutorul unui minor, condamnați la închisoare

6 bărbați acuzați de șantajarea sexuală a unui orădean cu ajutorul unui minor, condamnați la închisoare

De Adrian Laboș
la 13 December 2025 09:16

6 bărbați acuzați de șantajarea sexuală a unui orădean cu ajutorul unui minor, condamnați la închisoare

foto: zdg.md | point.md
13 December 2025 09:16
După un proces început în urmă cu mai puțin de 2 ani, Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a 6 bărbați – 4 din Oradea, unul din Carei și altul din Mureș - acuzați că au șantajat sexual un orădean, folosindu-se de un minor de nici 16 ani.
Scris de Adrian Laboș - După un proces început în urmă cu mai puțin de 2 ani, Tribunalul Bihor a pronunțat sentința în cazul a 6 bărbați – 4 din Oradea, unul din Carei și altul din Mureș - acuzați că au șantajat sexual un orădean, folosindu-se de un minor de nici 16 ani.

Trimite articolul

X

Cea mai severă pedeapsă – 7 ani de închisoare – a fost aplicată lui Rudolf Kroll, de 45 de ani, din Carei, judecat pentru trafic de minori, pornografie infantilă în varianta producerii, deținerii și distribuirii de materiale pornografice cu minori, dar și pentru șantaj.

Pentru acuzații similare, din care a lipsit însă cea de producere de materiale cu caracter sexual cu minori, al doilea inculpat – Gábor Levente Gergely (46 de ani) – a fost condamnat la 6 ani și 4 luni de detenție. La rândul său, Cornel Lakatoș, de 28 de ani, a fost obligat să execute 5 ani și 8 luni de închisoare pentru trafic de minori și producere de materiale pornografice.

Al patrulea inculpat, Cătălin Farcaș (23 de ani), a primit o pedeapsă de 2 ani de închisoare, cu suspendare, sub acuzația că ar fi produs și deținut materiale XXX cu minori. Cea mai mică sancțiune – un an și 8 luni de închisoare, tot cu suspendare – a fost aplicată mureșeanului Silviu Moldovan, de 38 de ani, acuzat de complicitate la șantaj.

Complice „împovărat” de cazierul plin de pedepse

Un caz aparte este cel al lui András Hamza, de 31 de ani, din Oradea, care, deși a fost condamnat la 2 ani de detenție pentru complicitate la șantaj, a fost obligat să stea după gratii 7 ani. Asta pentru că instanța a ținut cont de mai multe condamnări anterioare pentru înșelăciuni și furt de bani de pe cardurile unor persoane și le-a contopit cu cea din acest dosar.

Tribunalul Bihor i-a obligat pe patru dintre inculpați să-i plătească daune morale de 5.000 de euro minorului pe care l-au folosit în scop de șantaj, în timp ce victima extorcării ar urma să primească 1.000 de euro, daune morale, și o sumă similară drept despăgubiri materiale. Instanța a mai dispus confiscarea a trei telefoane folosite pentru producerea materialelor pornografice și achitarea de către inculpați a cheltuielilor de judecată în valoare totală de 4.200 de lei. Ei au mai fost obligați să achite și onorariul avocaților victimei, adică 3.700 de lei.

Sentința dată vineri de Tribunalul Bihor nu este definitivă și poate fi atacaă cu apel.

Minor racolat dintr-un centru de asistență și folosit ca momeală

Potrivit sentinței Tribunalului Bihor, în luna martie 2023, Rudolf Kroll și Gábor Levente Gergely l-ar fi racolat dintr-un centru de asistență și reintegrare socială pe un minor care nu împlinise încă 16 ani și l-au adăpostit într-un apartament închiriat de Cornel Lakatoș în cartierul orădean Nufărul.

Acolo a fost pus în practică scenariul șantajului care, spun procurorii, ar fi fost conceput de Kroll și Gergely „în așa fel încât implicarea lor să fie greu de dovedit”. Astfel, pe 19 martie 2023, Lakatoș ar fi luat legătura cu un bărbat căruia i-ar fi propus să întrețină relații sexuale cu adolescentul racolat de ceilalți doi.

Până la sosirea victimei, cei trei indivizi, alături de Cătălin Farcaș, ar fi pus un telefon într-o cutie găurită, pe care au așezat-o pe o mobilă în așa fel încât să îl filmeze pe amatorul de sex cu minori. Acesta și-a făcut apariția în jurul orei 20:00 și a fost înregistrat într-o clip video de 45 de minute, masturbându-se alături de adolescent, căruia i-ar fi dat apoi 20 de lei și a plecat.

25.000 de euro, ceruți pentru tăcerea „părinților”

O zi mai târziu a fost declanșată a doua etapă a șantajului. Victima a primit pe telefon mai multe fotografii alături de minor, precum și buletinul acestuia din urmă, din care reieșea că avea doar 15 ani și jumătate. Asta deși, spunea bărbatul, la momentul întâlnirii băiatul i-ar fi spus că era major.

În scenă a intrat și „mama” minorului, de fapt András Hamza, care mai jucase astfel de roluri în cazuri de înșelăciune și care i-a cerut socoteală prin telefon victimei. Iar ca presiunea să fie și mai mare, șantajiștii l-au introdus în poveste pe „tatăl” adolescentului. În realitate, acesta era un bărbat din Mureș, Silviu Moldovan, care s-a implicat în scenariu pentru a-i fi ștearsă o datorie pe care o avea față de Gábor Gergely.

Falșii părinți i-ar fi cerut bărbatului 25.000 de euro pentru a nu-l denunța autorităților judiciare. Când s-au întâlnit într-un local din oraș, „tatăl” a redus pretențiile la 10.000 de euro, pentru ca, după două zile, să primească de la victima șantajului 1.000 de euro și promisiunea că restul va fi achitat ulterior.

Arestați după 8 luni

Rudolf Kroll, Gábor Levente Gergely și Cornel Lakatoș au fost arestați în luna noiembrie 2023, după mai multe percheziții ale polițiștilor de combaterea criminalității organizate și ale procurorilor DIICOT Oradea. În timpul anchetei, de la primul dintre ei au fost ridicate dispozitive pe care au fost găsite materiale pornografice atât cu adolescentul racolat în luna martie a aceluiași an, cât și cu alți minori neidentificați.

Puși sub control judiciar în martie 2024, Kroll și Lakatoș au fost arestați din nou un an mai târziu și au stat după gratii până în luna septembrie 2025. În momentul pronunțării sentinței, ei se aflau sub control judiciar, la fel ca și Gergely – măsura fiind menținută pentru că sentința nu este definitivă.

În timpul procesului, doar Rudolf Kroll și Gábor Gergely nu și-au recunoscut faptele, ultimul aruncând toată vina pe ceilalți inculpați.

Deși l-a găsit vinovat de trafic de minori și producere de materiale pornografice, Tribunalul Bihor a hotărât să-l achite pe Cornel Lakatoș pentru acuzația de șantaj.

„Simplul fapt că a ştiut că persoana vătămată urmează să fie şantajată (după cum a recunoscut cu ocazia audierii în calitate de suspect), sau că ar fi participat în data de 21 martie 2023 la o întâlnire care a avut loc într-un local public nu este suficient pentru a se reţine infracţiunea de şantaj nici sub forma autoratului, dar nici sub forma complicităţii sau instigării”, a motivat instanța.

Acuzați de șantaj sexual cu ajutorul unui minor, doi bărbați au fost puși, a doua oară, sub control judiciar

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzare ,
ajutorul unui minor ,
barbati ,
bihor ,
condamnati la inchisoare ,
santajare sexuala
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Exporturile Bihorului cresc: mașinile și echipamentele electrice în prim-plan
    În luna noiembrie 2025, judeţul Bihor a înregistrat o activitate intensă în comerţul internaţional de bunuri. Exporturile FOB au atins 309.588 mii euro, în timp ce importurile CIF au totalizat 262.493 mii euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Un puşti în vârstă de 12 ani colecţionează reptile şi arahnide vii. A adus colecţia sa la Muzeul Oraşului Oradea din Cetate
    Expoziţia „Reptile și arahnide tropicale vii” poate fi vizitată până în data de 5 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Trei traficanți din Bihor, prinși în flagrant cu droguri de mare risc în valoare de 4.000 de lei. Au fost reținuți
    În cursul zilei de duminică, 22 februarie, procurorii din cadrul DIICOT Oradea au dispus reținerea a 3 bărbați cu vârste de 26, 27 și 31 de ani, cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Listele de așteptare la creșele din Oradea, în scădere: noi locuri disponibile, dar cererea rămâne ridicată în unele cartiere
    În administrarea Direcției de Asistență Socială Oradea (DASO) există în acest an 15 locații de creșă în care sunt școlarizați 875 de copii. Numărul de cereri a fost anul acesta mai mare cu doar 49 față de locurile disponibile.

    Bihon CSM Oradea

    „Obiectivul nostru este calificarea în sferturile de finală”. CSM Oradea își dorește revanșa în fața echipei CN Terrassa
    Seara de miercuri, 25 februarie, poate fi una importantă pentru campioana României la polo, CSM Oradea.

    BIHON Sport local

    După 13 ani! Bihoreanul George Pușcaș va juca din nou pentru o echipă din România
    Internaționalul bihorean George Pușcaș a semnat contractul cu Dinamo București valabil până în 30 iunie 2027. Fostul fotbalist de la FC Bihor va evolua cu numărul 47 pe tricou. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.