Muzeul Țării Crișurilor Oradea – Complex Muzeal oferă publicului orădean spectacolul „One Man Show”, invitat actorul Horațiu Mălăele. Evenimentul, care face parte din Conferințele Tipografiei de idei, organizat în cadrul programului estival Tipografia de idei | #hailamuzeu, ediția a III-a, va avea loc sâmbătă, 9 august, începând cu ora 21:00, în parcul Muzeului Țării Crișurilor (Str. Armatei Române nr.1/A).
Spectacolul este un one-man show semnat și interpretat de Horațiu Mălăele, o adevărată demonstrație de rafinament teatral, umor și emoție. Este un monolog compus din poezie, proză scurtă și improvizație, o combinație inedită menită să provoace atât râsul, cât și reflecția profundă.
Horațiu Mălăele jonglează cu poezia, proza și improvizația teatrală, creând un show plin de inteligență, carismă și emoție, aplaudat pe bună dreptate drept un reper al teatrului contemporan românesc. Intrarea la eveniment este liberă.

Horațiu Mălăele (n. 31 iulie/1 august 1952, Târgu Jiu) este artistul „total”, combinând teatrul, filmul, artele vizuale și literatura într-un mod rar întâlnit. Este actor de teatru, film și televiziune, regizor teatral și de film, caricaturist și grafician, scriitor și publicist.
A absolvit Institutul de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” în 1975. A debutat la Studioul Casandra (1974), a avut roluri pe scene precum Teatrul Tineretului Piatra Neamț, Teatrul Nottara, Odeon, Bulandra, Național, Comedie și Metropolis. A jucat peste 150 de roluri în teatrul de televiziune și radio. A semnat regia spectacolelor „Puricele”, „Cafeneaua”, „Carlo contra Carlo” sau „Revizorul”. În cinematografie a regizat „Nunta mută” (2007), „Funeralii fericite” (2013) și „Luca” (2020). A jucat în „Muntele ascuns”, „Secretul lui Bachus”, „Divorț… din dragoste”, „Moromeții 2”.
A expus peste 3.000 de caricaturi în zeci de expoziții, atât în țară, cât și în străinătate. A publicat cărți autobiografice („Horațiu despre Mălăele”, „Rătăciri”) și a fost redactor-șef al publicației satirice „Satirul”. A primit numeroase premii UNITER pentru interpretare și regie, Premiu de Excelență la Comedy Cluj, o stea pe Aleea Celebrităților din București (2012), titlu de Cetățean de Onoare al Târgu-Jiului și Doctor Honoris Causa (2017).
Evenimentul este organizat în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai”, Asociația „Prietenii Muzeului Țării Crișurilor”, Asociația „Forumul Bihorean”, Hotel Continental Forum Oradea, Street Coffee Roasters, Wood Box și Podgoriile Dextra,
Citiți principiile noastre de moderare aici!