BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Adrian Madar, o alternativă necesară și curată la actuala conducere a Oradiei

Adrian Madar, o alternativă necesară și curată la actuala conducere a Oradiei

De Crina Dobocan
la 17 May 2024 06:30 Reactualizat la: 16 May 2024 15:51
28 Comentarii

Adrian Madar, o alternativă necesară și curată la actuala conducere a Oradiei

17 May 2024 06:30 Reactualizat la: 16 May 2024 15:51
Scris de Crina Dobocan

Trimite articolul

X

Specialist în finanțe, Adrian Madar, candidatul PSD-ului la funcția de primar al municipiului, este convins că orădenii vor alege o administrație care are omul și grija față de om în centrul atribuțiilor sale, ca alternativă la aroganța administrației liberale.

[eadvert]

Cu un CV impresionant, candidatul PSD se recomandă orădenilor prin activitatea sa profesională și academică. Adrian Madar a absolvit două facultăți din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj Napoca: Facultatea de Științe Economice, fiind licențiat în Finanțe, și Facultatea de Matematică și Informatică, având și un masterat în matematică.

A fost director de bancă, acum este director în cadrul unui spital privat.

Fost secretar de stat și secretar general adjunct în cadrul Secretariatului General la Guvernul României, în prezent Adrian Madar este președinte al PSD Oradea și liderul grupului consilierilor locali ai PSD. El este vocea care a ținut vie opoziția din Consiliul Local Oradea în ultimii patru ani.

Jurnal bihorean: De la consilier local la candidat pentru funcția de primar. Cum va reuși Adrian Madar să-i facă pe orădeni să aleagă pentru prima dată un primar „de stânga?”

Adrian Maghiar: Primarul orașului, oricare ar fi acesta, nu trebuie ales de oameni pentru că este „de stânga” sau „de dreapta”.

A administra eficient în slujba oamenilor nu ține cont de culoarea politică, iar nevoile unei comunități nu sunt doctrinare. Acestea sunt simple și concrete, iar ceea ce se numește „nivelul de trai” și îmbunătățirea acestuia ar trebui să reprezinte, de fapt, scopul principal al întregii activități administrative.

Calea de urmat a oricărei administrații calificate și de bună-credință, constă în identificarea necesităților și rezolvarea acestora într-o ordine prioritară. Nu există altă cale.

O conducere administrativă, în care omul, concret, nu este situat în centrul atribuțiilor administrative, ca beneficiar direct, nu va putea identifica și organiza prioritățile comunității; plecând de la nevoile de bază ale alegătorilor care o compun.

Numai astfel, se prefigurează, real, grija față de om.

Astăzi acest lucru nu se întâmplă, iar continuarea „dezvoltării” orașului, în viziunea actuală a PNL, sacrifică acest principiu. Lipsa unui plan coerent bazat pe necesități, suprataxarea contribuabilului, consultarea publică de ochii lumii, lipsa de transparență în procesul decizional și măsurile excesive, abuzive ale exproprierilor, vor adânci și mai mult distanța dintre oameni și administrația Municipiului.

Administrația liberală a orașului a uitat complet omul din perspectiva politicii sale. Există o abordare arogantă, lipsită de umanitate.

Orădeanul este un simplu contribuabil, cartierele sunt niște bucăți de hartă pe unde se desenează cu rigla proiecte „de dezvoltare”.

Nicio ambiție politică nu are dreptul să treacă peste consultarea oamenilor. Politica administrativă fără participare publică este sortită eșecului.

JB: Prin ce se va diferenția primarul Adrian Madar de predecesorul său?

AM: Ambiția administrației PNL a făcut ca noi să fim campioni la absorbția de fonduri europene, dar, în mod paradoxal, în coada clasamentului în ceea ce privește nivelul de trai.

În ultimii patru ani, datoria municipiului Oradea a crescut de 2,5 ori, adică de la 60 de milioane la 150 de milioane de euro. Această sumă uriașă este consecința unui management axat mai mult pe capital de imagine și mai puțin pe măsuri menite să crească nivelul de trai, măsurabil prin indicatori de performanță.

Când vine vorba de bugete, cifre și tarife, este greu să fiu înșelat.

Cunosc foarte bine toate mecanismele bugetare, în timp ce experiența mandatului de consilier local mă va ajuta să construiesc, alături de echipa mea, modelul de administrație pe care îl propun orădenilor, bazat pe creșterea nivelului de trai și transparență administrativă,

încurajând consultarea public. Aceasta este o procedură necesară identificării problemelor și soluțiilor în comunitate. Este evidentă nevoia unui Proiect Nou Pentru Comunitate.

Vă vom face cunoscut, în zilele ce urmează, Proiectul Nostru Pentru Comunitatea Orădeană, intitulat sugestiv „ORADEA NOASTRĂ 2028”, proiect născut din grija față de orădean, cu priorități ce vor fi evident supuse unei consultări publice necesare armonizăriiacestuia.

JB: Mulți orădeni care vă împărtășesc ideea că este necesară o schimbare a conducerii actuale a orașului, sunt circumspecți în privința șanselor dumneavoastră de a reuși într-un timp atât de scurt să întoarceți preferințele electorale ale orădenilor. Ce le transmiteți?

AM: Ce pot eu să fac în calitate de candidat la funcția de Primar în slujba comunității orădene, este să asigur familia orădeană de onestitatea demersului meu și să le prezint orădenilor, în același timp, cu bună-credință, înțelegerea mea asupra misiunii actului administrativ în folosul comunității noastre.

Iar experiența și pregătirea profesională îmi oferă toate abilitățile de care un primar are nevoie pentru aceasta. Credința mea este că primarul Adrian Madar va fi cu adevărat un primar pentru oameni și o alternativă necesară și curată la actuala conducere.

Trimite articolul

X
Taguri:
adrian madar ,
candidat in functie de primar ,
candidat psd
28 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Almo says:
    May 17, 2024 at 7:14 am

    Dl Madar e singura alternativa la smecherii galbeni de la pemeo! Are votul meu!

    Reply
    • Mihuta says:
      May 17, 2024 at 12:02 pm

      Si al meu…doar ca in alt an electoral 😛

      Reply
    • observator says:
      May 17, 2024 at 12:41 pm

      O alternativă nejnspirată !

      Reply
    • Slabe sperante. says:
      May 17, 2024 at 1:42 pm

      Votul tau ‘almo’nu ajuta de loc, dimpotriva.

      Reply
  2. Dorel says:
    May 17, 2024 at 12:08 pm

    Nem tudom cu ce se ocupa acest domn,nu-l cunosc n-am auzit de el niciodata(nici el de mine) dar ce stiu sigur este ca psd nu este o alternativa la nimic,cine spune altfel este un glumet.

    Reply
    • sandu2100 says:
      May 17, 2024 at 3:06 pm

      El nu va demola si betona. Noi vrem betoane

      Reply
      • greek says:
        May 18, 2024 at 9:16 am

        cat poti sa fii de frustrat? :))

        Reply
    • nemo says:
      May 17, 2024 at 7:16 pm

      Dar de Birta Florin, ai auzit inainte sa ti-l puna viceprimar? sau de Bolojean, ai auzit inainte sa fie numit prefect?

      Reply
    • Doar zic says:
      May 18, 2024 at 11:09 pm

      Bine ca ai auzit De Bolo, dragă Jan.

      Reply
  3. Lucilian Olteanu says:
    May 17, 2024 at 2:44 pm

    Trebuie votat ca doar seamana cu Orban Victor . . . . . !

    Reply
    • janglod says:
      May 17, 2024 at 4:10 pm

      Nu pot fi toti asa de frumosi si perfecti ca si PNL-istii tai pensati, rujati si cu operatii estetice ca si Rares Bogdan si K. Iohannis 🙂

      Reply
    • Votant says:
      May 17, 2024 at 7:56 pm

      Inca un papagal marca PSD…
      Echivalentul lui Bodog si a lui Mang(ă), doar ca mai tanar.
      Un povestitor si el….
      Votati sau dormiti.
      Alegeti.

      Reply
  4. dkv says:
    May 17, 2024 at 3:24 pm

    Madar asta e full de lova. 20 de terenuri, vreo 10 case zice, 10 apartamente. Pare cool, din munca cinstita, o sa se gandeasca la oameni hahahah

    Reply
    • xxx says:
      May 18, 2024 at 12:34 pm

      Birta cum e? Toata averea familiei e din afaceri cu PNL si statul. Asa ca mai bine taci

      Reply
      • Marinel says:
        May 19, 2024 at 9:05 pm

        Te rog exemple concrete nu supozitii!

        Reply
  5. Huoo says:
    May 17, 2024 at 6:17 pm

    Alt j** marca PSD

    Reply
  6. Iosif says:
    May 17, 2024 at 6:41 pm

    Care minte mai bine cistiga 😂😂😂

    Reply
  7. Nicu Stan says:
    May 18, 2024 at 7:31 am

    De povesti si intentii bune suntem satui. Cati primari au fost in ultimii 35 de ani nu au facut atat de multe lucruri bune cate a facut dl. Boloian si, mai apoi, Birta. Asa ca nu avem nevoie sa experimentam cu alti diletanti in ale administratiei locale. Echipa actuala trebuie sa continue toate lucrurile bune pe car le au in program.

    Reply
    • Almo says:
      May 18, 2024 at 9:31 am

      Lucruri bune sunt abia cateva! Majoritatea sunt rele! Nu-i mai vrem!

      Reply
      • Oradean says:
        May 18, 2024 at 11:14 am

        Taci ma, nu fi prost! Uita-te mai bine imprejur. Da o fuga in est sau sud si revin-o aici, apoi da-ti doua palme si trezeste-te la realitate!

        Reply
        • antiprosti says:
          May 18, 2024 at 2:55 pm

          Vinitura voteaza cu vinitura , doar atat despre “oradean”

          Reply
          • gogu says:
            May 20, 2024 at 8:34 am

            Madar e si el din zona Alesd!

      • greek says:
        May 18, 2024 at 12:33 pm

        “Nu-i mai vrem”? dar pentru cine mai hotararsti tu? esti cumva purtatorul de cuvant al oradanilor? :)) tu votezi in numele tuturor? :))) …..vom vedea la alegeri cum oradenii ii mai vor totusi

        Reply
      • Nicu Stan says:
        May 19, 2024 at 7:17 am

        Inventar. Nu vrei tu, bre Almo, sa faci un inventar lucruri bune vs. lucruri rele? Ca asa, numai sa acuzi, iti da mana. Dar daca vei face un inventar, cinstit (!) vei constata ca nu ai dreptate.

        Reply
  8. Bacalb says:
    May 18, 2024 at 9:44 am

    Ai zis PSD si ai zis tot. Nici daca ar candida I SUS din partea PSD tot nu l-as vota.

    Reply
    • cetatean says:
      May 18, 2024 at 10:19 pm

      doar ca votand PNL vrand nevrand votezi coalitia odioasa PNL-PSD 🙂 . Ce zici de asta ?

      Reply
  9. Mangusta says:
    May 19, 2024 at 8:42 am

    Votati pe cei care n-au mai fost la guvernare (exclus AUR) !

    Reply
  10. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Furt de 7.000 de lei în Bihor: Femeie reținută după ce a pătruns într-o casă lăsată nesupravegheată
    Femeia de 34 de ani din Vașcău a fost reținută în cursul zilei de luni, 16 februarie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Patru noi focare de pestă porcină africană depistate în Bihor. Recomandările autorităților
    Patru focare de pestă porcină africană au fost depistate în cursul lunii ianuarie 2026, în Bihor în urma unor controale desfășurate de Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Animalelor (DSVSA).

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Suntem în plin sezon al gripelor. În județul Bihor au fost confirmate, prin teste PCR, 18 cazuri de „super-gripă”
    Potrivit raportului săptămânal întocmit de către Direcția de Sănătate Publică Bihor, la nivelul județului au fost înregistrate 1.237 de cazuri de pneumonii, din care în 161 de cazuri a fost nevoie de internarea pacienților, 24 de cazuri clinice de gripă, cu 4 internări.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Târgul „Adoptă un prieten!”, primul eveniment din Oradea dedicat cățeilor care își caută o familie
    Evenimentul se va desfășura în perioada 21 - 22 februarie, sub cupola din Era Park.

    BIHON Sport local

    FOTO
    Arcașii juniori bihoreni s-au remarcat la Campionatul Național de tir cu arcul
    Arcașii cu vârsta sub 18 ani au participat în perioada 13-15 februarie la Campionatul Național de Tir cu Arcul, proba Target-Indoor. Competiția s-a desfășurat la Rădăuți (județul Suceava) și a reunit la start 88 de sportivi de la 15 cluburi, probele de concurs fiind: barebow, olimpic și compound.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Autorul unui accident în care a murit o fată de 22 de ani, eliberat din arest. A condus băut și cu permisul suspendat
    Tribunalul Bihor a admis, luni, o contestație formulată de un tânăr de 20 de ani, acuzat că, băut și cu permisul suspendat, a produs un accident în care a murit o fată de 22 de ani, și a dispus eliberarea imediată a acestuia din arest și trimiterea sa în arest la domiciliu. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.