BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Amenzi pentru „faţade căzătoare”

Amenzi pentru „faţade căzătoare”

la 15 February 2010 14:55
15 February 2010 14:55
Îngheţurile au „măcinat” faţadele multor clădiri din Centrul Istoric al Oradiei. Neglijarea lor va fi sancţionată.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Îngheţurile au „măcinat” faţadele multor clădiri din Centrul Istoric al Oradiei. Neglijarea lor va fi sancţionată.

Trimite articolul

X

Reprizele de „îngheţ-dezgheţ” din această iarnă au dăunat atât şoselelor orădene cât şi faţadelor clădirilor istorice din municipiu. Astfel că, s-a redeschis sezonul la căderi de elemente de zidărie din tencuială veche. Săptămâna trecută s-au desprins bucăţi din faţada clădirii aflate lângă statuia lui Emanuil Gojdu din Piaţa Unirii. Joi s-a desprins un ornament arhitectural de pe faţada Casei Poynar de lângă fostul Hotel „Crişul Repede” iar sâmbătă s-a rupt o decoraţiune de deasupra loggiei centrale a Palatului Rimanóczy Kálmán, aflat pe strada Republicii, colţ cu Parcul Traian. Luni la amiază a venit rândul Pasajului Vulturul Negru să sperie trecătorii lângă care au căzut bucăţi din acoperişul de sticlă crăpat din cauza frigului şi a greutăţii zăpezii.

Reacţia municipalităţii a venit natural. „Ca urmare a diferenţelor mari de temperatură din acest sezon, o serie de imobile vechi din municipiul Oradea prezintă degradări ale faţadelor, care periclitează siguranţa trecătorilor prin desprinderea unor bucăţi de tencuială. În cazul imobilelor la care Primăria Oradea este coproprietar s-au luat deja măsuri. Astfel, s-au montat plase de protecţie la clădirea din P-ţa Unirii nr. 7, la Palatul Apollo (str. Republicii, nr. 12) şi la Palatul Stern (str. Republicii, nr. 10)”, a transmis luni Biroul de Presă al Primăriei.

Totodată, Primăria a sesizat Inspectoratul Teritorial în Construcţii (ITC) Oradea privind deteriorarea faţadelor la imobilele de pe strada Vasile Alecsandri, nr. 21 şi nr. 8, la Hotel Parc (strada Republicii, nr. 5), la Casa Poynar (str. Nicolae Grigorescu, nr. 6) şi la Palatul Ullmann (Piaţa 1 Decembrie). ITC Oradea urmează să stabilească măsurile de conservare care se impun şi termenele lor de executare.

 

Apel la proprietari

 

Edilii Oradiei îndeamnă însă toţi proprietarii de imobile cu faţade în curs de degradare, să se autosesizeze pentru a lua măsurile cuvenite, altfel fiind pasibili de amendă.

Regulamentul de întreţinere a faţadelor imobilelor în municipiul Oradea aprobat prin HCL nr. 973/2004, prevede: „Proprietarii imobilelor, persoane fizice sau juridice sunt obligaţi să asigure starea corespunzătoare a faţadelor construcţiilor prin întreţinerea suporturilor de finisaje şi ale detaliilor de faţadă (inclusiv la balcoane, console, ancadramente, decoraţiuni), înlocuiri de tâmplărie în cazul deteriorării acestora”. Regulamentul mai impune înlocuirea elementelor degradate precum şi întreţinerea şi consolidarea sistemului structural pentru evitarea pericolelor publice.
Cât de curând Poliţia Comunitară Oradea va începe informarea cetăţenilor despre HCL nr. 1027/2009 şi HCL nr. 705/2009, privind aprobarea Regulamentului pentru instituirea taxei speciale pentrureabilitarea faţadelorclădirilor monument istoric.
„În prima etapă, agenţii comunitari vor împărţi notificări, urmând ca în cazul nerespectării măsurilor care se impun să fie aplicate sancţiuni contravenţionale, între 200 şi 2.500 de lei, conform HCL nr. 973/2004.”, mai atenţionează Biroul de Presă al Primăriei.

C.H.

Cad tencuieli în Centru

Trimite articolul

X
Taguri:
centru istoric ,
cladiri ,
fatade ,
masuri ,
municipalitate ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doliu în învățământul bihorean: a murit profesorul Teodor Neș, urmaș al familiei care a dat numele Colegiului Național din Salonta
    Comunitatea profesorală din Salonta este în doliu după trecerea în neființă a profesorului de limba franceză Teodor Neș, personalitate apreciată a învățământului local. Anunțul a fost făcut de Colegiul Național „Teodor Neș” din Salonta, instituție care a transmis un mesaj de condoleanțe și de omagiu pentru fostul dascăl.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorul construiește viitorul: 16 creșe noi prin Programul „Sfânta Ana”, investiții de aproape 190 de milioane de lei
    În 2021, Ministerul Dezvoltării a lansat Programul guvernamental de construire de creșe „Sfânta Ana”, inițiat de ministrul Cseke Attila, cu scopul de a reduce deficitul de locuri în creșe și de a extinde accesul familiilor tinere la servicii moderne de educație antepreșcolară.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bijuterii furate dintr-o locuință din Bihor, ascunse într-un scutec. Hoața a primit 3 ani de închisoare
    O femeie de 34 de ani, din Vașcău, a fost condamnată de Judecătoria Beiuș la 3 ani de închisoare, cu executare, pentru furt calificat, după ce a intrat într-o locuință și a furat bijuterii și alte podoabe în valoare de 12.500 de lei.

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Hidișelu de Sus, Drăgești, Ceica și Lăzăreni

    Economic

    ANAF lovește în industria MMA: milioane de lei ascunse prin abonamente și platforme online
    Inspectorii Antifraudă din cadrul ANAF au identificat un mecanism amplu de evaziune fiscală prin care o societate ce organiza și transmitea online gale de arte marțiale mixte ar fi prejudiciat bugetul de stat cu peste 26 de milioane de lei.

    România

    Pacienții ar putea scăpa de adeverința de asigurat pe hârtie. Ce schimbări sunt propuse în sistemul medical
    Adeverința de asigurat ar putea să nu mai fie obligatorie pentru pacienți, potrivit unui proiect de modificare a Legii sănătății. Documentul ar urma să fie cerut doar în situații excepționale, dacă proiectul va fi adoptat.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiecție de film Phoenix, ateliere și spectacole. Vezi ce poți face în acest weekend în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10-12 iulie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X