BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
ANAF intensifică controalele la saloanele de înfrumusețare și frizerii

ANAF intensifică controalele la saloanele de înfrumusețare și frizerii

De Maria Oprea
la 15 April 2024 07:00 Reactualizat la: 15 April 2024 11:20
4 Comentarii

ANAF intensifică controalele la saloanele de înfrumusețare și frizerii

15 April 2024 07:00 Reactualizat la: 15 April 2024 11:20
Începând cu luna martie, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat un program amplu de conformare adresat persoanelor fizice care desfășoară activități în domeniul înfrumusețării și întreținerii corporale.
Scris de Maria Oprea - Începând cu luna martie, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a demarat un program amplu de conformare adresat persoanelor fizice care desfășoară activități în domeniul înfrumusețării și întreținerii corporale.

Trimite articolul

X

Programul vizează informarea și sprijinirea acestor contribuabili în îndeplinirea corectă a obligațiilor fiscale.

[eadvert]

În cadrul acestui efort de informare și sprijin, ANAF va publica materiale informative referitoare la impozitarea veniturilor realizate de profesioniștii din domeniul înfrumusețării și va organiza seminarii web despre completarea și depunerea Declarației Unice (Formular 212).

ANAF a anunțat că scopul acestui program este de a crește gradul de conștientizare a obligațiilor fiscale ale profesioniștilor din industria înfrumusețării și de a reduce riscul sancțiunilor în cazul unor controale fiscale ulterioare. Astfel, persoanele fizice care obțin venituri din această activitate, precum și angajatorii din domeniu și furnizorii de formare profesională sunt grupurile țintă ale acestui program.

Această inițiativă face parte din eforturile ANAF de a promova conformarea fiscală și de a sprijini respectarea legislației fiscale în diverse domenii economice.

Trimite articolul

X
Taguri:
anaf ,
angajatori ,
contribuabili ,
frumusete ,
legislatie
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dorin says:
    April 15, 2024 at 8:50 am

    Perfect normal, intr-o tara de r…hat cum e Romania, ii tundem pe frizeri, de marii evazionisti care fura milioane de euro, de multe ori deturnate din fonduri europene nu ne atingem, de banii din coruptie nu ne atingem, cel mult daca trebuie sa faca loc cuiva sau au suparat pe cineva, primesc 1-2 ani si raman cu banii. De ¨meditatiile¨ profesorilor nu ne atingem, cunosc unul care din ¨meditatii¨ si-a cumparat 6 case. Cat impozit a platit pentru aceste “meditatii”? Ghinion.

    Reply
  2. unu says:
    April 15, 2024 at 8:55 am

    da pe cei de la nunti? muzica, fot, video, candy bar, cocktail bar….nimeni nu da factura/bon fiscal sau dau pe sume mai mici, cu pretextul ca asa primesti discount….

    Reply
    • Muzica says:
      April 15, 2024 at 12:11 pm

      De ce minți că nimeni? Tu cauți ieftineala și vrei și factură, când mergi sa semnezi un contract zi că vrei acte și îți dă ,nu m-ai zi că vreau cel mai ieftin preț.Zi așa nu contează cât costă dar vreau acte sa vezi că îți dă și acte numai că tot tu o sa fii acela care o sa zici către firma,,,dar nu se poate mai ieftin

      Reply
      • unu says:
        April 15, 2024 at 3:29 pm

        nu trebuie eu sa cer, trebuie sa-mi fie varat cu forta pe gat. si problema e pusa in asa maniera ca daca nu vreti bon, facem mai ieftin, fara sa caut eu ieftineala. dar da, ai dreptate, m-am exprimat gresit cu nimeni, dar am facut-o sa subliniez gradul infim de colectare la bugetul de stat din bussiness-urile respective

        Reply
  3. powered by Surfing Waves

    România

    România, obligată de Bruxelles să plătească 600 de milioane de euro către Pfizer pentru vaccinuri anti-COVID
    Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP.

    Cultură

    VIDEO
    „Semne pe trup”, un nou single semnat de Călin Pop, inclus în compilaţia caritabilă MusInk For Humanity II
    Premiera videoclipului a avut loc miercuri, 1 aprilie, pe platformele de streaming.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bihorean urmărit internațional, suspectat de implicare într-o rețea de hoți ce opera în Belgia, s-a predat în Oradea
    Un bărbat de 30 de ani, originar din Vârciorog, a fost arestat provizoriu pentru 15 zile de Curtea de Apel Oradea, după ce pe numele său a fost emis de autoritățile judiciare din Belgia un mandat european de arestare sub acuzația de furt.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    Atleți orădeni medaliați la Campionatele Naționale U13 și U14
    În perioada 28-29 martie la București s-a desfășurat faza finală a Campionatului Național de atletism în sală pentru copii U13 și U14.

    Cultură

    „Enneád – Nouă creatori, o mărturisire”, portrete fine art în expoziţia de artă fotografică din Galeria Varadinum Indoor
    Pe simezele galeriei orădene expun nouă artiste fotograf din Ungaria.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 07.04.2026 - 08.04.2026 - PL Sacueni + PL Oradea + PL Alesd
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X