Potrivit datelor oficiale publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC), în perioada ianuarie-aprilie 2025, în județul Bihor au fost înregistrate 170 de insolvențe, în scădere cu peste 23% față de intervalul similar din 2024, când s-au raportat 222 de cazuri. Cu toate acestea, Bihorul rămâne al doilea județ din țară la acest capitol, după Capitală, care a consemnat 478 de insolvențe.
Scăderea din Bihor este parte a unei tendințe naționale: numărul total de insolvențe din România a fost de 2.214 în primele patru luni ale anului, cu 12,35% mai puține decât în aceeași perioadă a anului trecut.
Analizând situația lunii aprilie, Bihorul a înregistrat 41 de noi insolvențe, fiind devansat doar de București (108) și Cluj (53), dar situându-se peste alte județe puternic industrializate, precum Ilfov (31) și Timiș (26). De altfel, județul Timiș a avut una dintre cele mai abrupte scăderi ale insolvențelor, cu peste 32% mai puține cazuri față de anul precedent.
Cele mai afectate domenii la nivel național au fost comerțul cu ridicata și amănuntul, urmate de construcții și transporturi. Aceste ramuri sunt și în județul Bihor printre cele mai vulnerabile, în special în contextul economic incert și al creșterii costurilor operaționale.
Scăderea numărului de insolvențe în Bihor poate fi interpretată ca un semn de consolidare a mediului de afaceri local, dar și ca o adaptare a antreprenorilor la noile condiții economice. Totuși, specialiștii avertizează că rămân riscuri semnificative pentru companiile care activează în sectoare cu marje reduse de profit sau care depind puternic de fluxuri externe de capital.
Citiți principiile noastre de moderare aici!