BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cadou de Paște. 7 din 10 angajatori oferă angajaților beneficii în această perioadă

Cadou de Paște. 7 din 10 angajatori oferă angajaților beneficii în această perioadă

De Ramona Pașcu
la 24 April 2024 09:01

Cadou de Paște. 7 din 10 angajatori oferă angajaților beneficii în această perioadă

24 April 2024 09:01
Primele în bani, voucherele cadou și coșurile cu produse de sezon se află în vârful listei. Pe lângă acestea, angajații și-ar dori o zi liberă suplimentară, pe 2 mai.
Scris de Ramona Pașcu - Primele în bani, voucherele cadou și coșurile cu produse de sezon se află în vârful listei. Pe lângă acestea, angajații și-ar dori o zi liberă suplimentară, pe 2 mai.

Trimite articolul

X

Cele mai recente date arată că 71,2% dintre angajatorii care au participat la cel mai recent sondaj derulat de eJobs spun că vor oferi anul acesta, cu ocazia sărbătorilor de Paște, beneficii extra angajaților din companie. 22% nu au alocat un buget în acest scop și nu vor oferi nimic, iar 6,8% încă nu au luat o decizie finală cu privire la acest subiect.

[eadvert]

Ca în fiecare an, primele în bani rămân stimulentul pe care îl vor primi cei mai mulți dintre angajați, fiind menționate în răspunsurile a 57,1% dintre angajatorii participanți la sondaj. 50% au inclus pe lista cu beneficii și vouchere / tichete cadou, 40,5% vor da coșuri cu produse specifice sărbătorilor, iar 16,7% oferă zile libere suplimentare. 2,4% vor organiza tombole cu premii.

Câți bani primesc angajații

Ana Calugaru

„Angajații români sunt foarte familiarizați cu ideea de beneficii extrasalariale. Atât cu cele din pachetul standard, pe care îl primesc lună de lună, cât și cu cele oferite cu ocazia sărbătorilor. De altfel, potrivit datelor sondajului, 91,5% dintre angajatori spun că au beneficii extrasalariale pentru angajați. Deși este mai mare numărul angajatorilor care prioritizează beneficiile oferite de Crăciun, iată că nici numărul celor care alocă buget pentru Paște nu este mic deloc, iar bugetele depășesc, în 31% dintre cazuri, suma de 1.000 de lei pentru fiecare angajat”, spune Ana Călugăru, Head of Communications în cadrul eJobs.ro.

O treime dintre respondenți (33,3%) spun că stimulentele acordate anul acesta, de Paște, se vor încadra într-un buget cuprins între 201 și 400 de lei / angajat. 16,7% au alocat între 100 și 200 de lei în acest scop, 14,3% între 401 și 600 de lei, 2,4% între 601 și 800 de lei și tot la fel de mulți între 801 și 1.000 de lei. Comparativ cu anul trecut, valoarea beneficiilor oferite angajaților este mai mare, după cum declară 40,5% dintre angajatori. 52,4% spun că au menținut aceleași plafoane de buget, 4,8% le-au scăzut, iar 2,4% nu știu.

„Există un nivel ridicat de corelație între ce își doresc angajații și ce le oferă angajatorii atunci când vine vorba despre beneficii, chiar și pentru situațiile punctuale, cum sunt sărbătorile de Paște sau de Crăciun. Astfel, întrebați pentru ce tip de beneficiu ar opta, 69% dintre cei 2.700 de respondenți ai unui sondaj realizat în rândul candidaților au ales primele în bani. 25% ar vrea o zi liberă extra, pe 2 mai, iar 5% vouchere și tichete cadou”, mai spune Ana Călugăru.

Sondajul a fost realizat în luna aprilie, pe un eșantion de 120 de companii, reprezentate de specialiști în HR, manageri de HR, manageri de departament și antreprenori. Domeniile cu cea mai ridicată reprezentativitate au fost vânzări, construcții / instalații, administrativ / logistică, IT / software, alimentație, HoReCa și auto.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati ,
angajator ,
bani ,
cadou ,
primă de sărbători ,
sarbatori pascale ,
voucher
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Medicul orădean Călin Magheru a decedat. Oamenii s-au mobilizat pentru a dona sânge pentru acesta
    Medicul Călin Magheru a decedat joi, 2 aprilie.  Ortopedul fusese adus în stare critică la Spital în urma unor probleme cu inima.

    Mapamond

    Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat alături de brățările dacice
    Coiful de aur de la Cotofenești a fost recuperat, confirmă joi surse pentru RTV Drenthe.

    Cultură

    VIDEO
    Formaţia clujeană Luna Amară aniversează, la Oradea, 20 de ani de la lansarea albumului „Loc lipsă”
    La concertul din Lokal, membrii trupei vor cânta integral albumul „Loc lipsă”.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Cultură

    VIDEO
    Concert de jazz cu Gabriel Zucker, Gyárfás Attila şi Bam Rodriguez
    Artistul american Gabriel Zucker îşi promovează în concert noul album, „Confession”.

    Economic

    Țigările s-au scumpit din nou: aprilie aduce prețuri mai mari pentru fumători
    De la 1 aprilie 2026, fumătorii din România plătesc din nou mai mult pentru un pachet de țigări, după ce accizele au fost majorate printr-un ordin emis la finalul lunii martie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Medicul ortoped orădean Călin Magheru are nevoie urgentă de sânge
    Medicul ortoped Călin Magheru se află în stare critică la Spital în urma unor probleme cu inima și are nevoie urgentă de sânge. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X