BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Cheresig – Körösnagyharsány, punct de trecere permanent

Cheresig – Körösnagyharsány, punct de trecere permanent

la 24 April 2017 09:39
24 April 2017 09:39
Parlamentarii din România şi Ungaria vor cere guvernelor din cele două ţări ca acest punct de trecere  al fronţierei să aibă regim permanent.
Scris de Demian - Parlamentarii din România şi Ungaria vor cere guvernelor din cele două ţări ca acest punct de trecere  al fronţierei să aibă regim permanent.

Trimite articolul

X

Parlamentarii Ioan sorin Roman şi Gavrilă Ghilea au participat în acest weekend, alături de primarii comunelor Toboliu și Girișu de Criș, Pavel Maier și Ioan Pașca,  la ședința de conciliere organizată la Biharugra, Ungaria, pe tema punctului de trecere a frontierei Cheresig – Körösnagyharsány. Din delegația maghiară au făcut parte parlamentari, reprezentanți ai guvernului și primarii din Körösnagyharsány și Biharugra, Máté Pál și Makra Tibor.

„Având în vedere că traficul prin acest punct temporar de trecere a frontierei este unul foarte mare, toți cei prezenți la această întâlnire am decis să solicităm guvernelor celor două țări ca acest punct de trecere a frontierei să funcționeze în regim permanent”, spune deputatul Ioan Sorin Roman.

Punctul de trecere dintre Cheresig – Körösnagyharsány s-a deschis în februarie 2017 alături de cele de la Voievozi – Bagamer şi Roşiori – Pocsaj şi au un regim ocazional. Aceste puncte de trecere sunt monitorizate din perspectiva traficului şi în funcţie de solicitarea lor le este stabilit şi regimul.  Punctul de trecere dintre Cheresig – Körösnagyharsány a fost deschis după 20 de ani de discuţii, iar primarul de Körösnagyharsány, Máté Pál, unul dintre promotorii deschiderii acestui punct de trecere a frontierei şi-a exprimat încrederea că „acest punct de frontieră se va deschide definitiv şi că acest drum se va deschide definitiv ”.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
cheresig ,
Körösnagyharsány ,
punct de frontiera
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Oportunități diverse la Oradea Job Expo: Salesianer România recrutează pentru mai multe posturi
    Ediția de primăvară a târgului creează din nou un spațiu activ de întâlnire între companii și persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, oferind oportunități concrete de angajare și networking profesional.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Maslu și evenimente de suflet la mănăstire

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Concert caritabil pentru Jasmine, minora rănită grav în accidentul rutier de pe DN1
    Restaurantul Black Wolf de pe Str. Ștefan Octavian Iosif nr. 7 va găzdui joi, 2 aprilie, un eveniment caritabil pentru sprijinirea unei tinere aflate într-o luptă dificilă pentru recuperare.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Profesorul din Curtuișeni, acuzat de viol, a cerut să fie eliberat și pus în arest la domiciliu. Ce a decis instanța
    Andrei Marozsan, profesorul de 47 de ani de la Școala Gimnazială din Curtuișeni, acuzat că ar fi agresat sexual și chiar ar fi violat-o pe o fostă elevă a sa, în vârstă de 14 ani, a cerut Judecătoriei Marghita să fie eliberat din arest, unde se află de 8 luni.

    România

    România, obligată de Bruxelles să plătească 600 de milioane de euro către Pfizer pentru vaccinuri anti-COVID
    Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP. 2

    Cultură

    VIDEO
    „Semne pe trup”, un nou single semnat de Călin Pop, inclus în compilaţia caritabilă MusInk For Humanity II
    Premiera videoclipului a avut loc miercuri, 1 aprilie, pe platformele de streaming.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X