BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Declaratii estimative pentru taxi

Declaratii estimative pentru taxi

la 9 January 2011 13:52

Declaratii estimative pentru taxi

9 January 2011 13:52
<p>Taximetriştii, veterinarii, instructorii auto, topografii şi proprietarii de cazane, impuşi în sistem real.</p>
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - <p>Taximetriştii, veterinarii, instructorii auto, topografii şi proprietarii de cazane, impuşi în sistem real.</p>

Trimite articolul

X

Începând cu anul 2011, potrivit informaţiilor primite de la Direcţia Generală a Finanţelor Publice (DGFP) Bihor, mai multe activităţi au fost eliminate din nomenclatorul activităţilor pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit. Reamintim că prin Decizia nr. 1365/22.12.2010 a DGFP Bihor a fost aprobat nomenclatorul activităţilor pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit, nivelul acestora, încadrarea în coduri CAEN, coeficienţii de corecţie şi acordarea acestora, pentru aplicare în anul 2011, contribuabililor persoane fizice care obţin venituri din activităţi independente şi îşi desfăşoară activitatea individual, fără salariaţi, în judeţul Bihor.

În sistem real

„Începând cu anul 2011, pentru activităţile de taximetrie, serviciile executate de tehnicienii veterinari, serviciile executate de instructorii auto, serviciile executate de topografi, servicii executate de proprietarii de cazane pentru fabricat rachiuri naturale, venitul net nu se mai determină pe bază de norme de venit, ci în sistem real”, ne-a precizat Ioan Mihaiu, directorul executiv al DGFP Bihor.

Contribuabilii care în anul 2010 au fost impuşi la normă de venit pentru activităţile de mai sus, vor depune până la data de 31.01.2011 o declaraţie estimativă pentru veniturile preconizate a se realiza în anul 2011. Şi alţi contribuabili impuşi în 2010 la normă de venit pot opta pentru determinarea venitului în sistem real, până la data de 31 ianuarie 2011.

„Opţiunea pentru determinarea venitului net în sistem real se face pe bază de cerere adresată organului fiscal competent până la 31.01.2011, însoţită de declaraţia privind venitul estimat, fiind obligatorie pentru contribuabil pe o perioada de doi ani consecutivi”, a subliniat Ioan Mihaiu.

Cererea se consideră aprobată de drept prin înregistrarea sa la organul fiscal. Opţiunea se consideră reînnoită pentru o nouă perioadă de doi ani, dacă nu se depune o cerere de renunţare de către contribuabil la opţiunea privind impunerea în sistem real.

D.B.

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
DGFP ,
venit
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Bihon Decese

    Decese 9 aprilie

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Tot cash-ul în pașaport!” Noi acuzații aduse polițistului de frontieră bihorean arestat în cazul „Mită de la bancomat”
    Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor a solicitat prelungirea arestului în cazul agentului de Poliție de Frontieră Cristian Ban, trimis după gratii sub acuzația că l-a dus cu autospeciala pe un șofer bulgar până la un bancomat, de unde străinul a retras bani pentru a-i da mită omului în uniformă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Proiectul bugetului Primăriei: 3,3 miliarde de lei venituri și 1,4 miliarde de lei pentru investiții. 2026 declarat “Anul educației”
    Primarul municipiului Oradea, Florin Birta, împreună cu directorul economic al Primăriei Oradea, Eduard Florea, au prezentat, în 9 aprilie, în cadrul unei conferințe de presă, proiectul de buget al municipiului Oradea pentru anul 2026, document care intră în dezbatere publică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO. Doi tineri, arestați pentru tentativă de omor, după ce l-au atacat cu coada unei furci și un cuțit pe un bărbat
    Un scandal petrecut în localitatea Săldăbagiu de Barcău, comuna Balc, și care a fost la un pas să se încheie tragic pentru un bărbat atacat de doi tineri cu bucăți de lemn și cu un cuțit a ajuns în atenția Parchetului Bihor, care a obținut arestarea celor doi agresori.

    România

    Ilie Bolojan: „Mircea Lucescu a fost un simbol al excelenței, un ambasador al României în lume”
    Printre personalitățile care s-au recules la catafalcul lui Mircea Lucescu, decedat marți seara, s-a numărat și premierul Ilie Bolojan.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Președintele unei asociații de crescători de taurine, anchetat de DNA Oradea pentru complicitate la fraudă cu fonduri europene
    Procurorii anticorupție din cadrul Serviciului Teritorial Oradea al DNA au încheiat un acord de recunoaștere a vinovăției cu președintele unei asociații de crescători de taurine din Satu Mare, acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată și complicitate la folosirea sau prezentarea de documente ori declarații false, inexacte sau incomplete, dacă fapta are ca rezultat obținerea sau reținerea pe nedrept de fonduri europene.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X