BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Două localități din Bihor, în scenariul roșu. Vezi care sunt și restricțiile aplicate

Două localități din Bihor, în scenariul roșu. Vezi care sunt și restricțiile aplicate

De Bihon.ro
la 28 May 2021 17:13 Reactualizat la: 28 May 2021 17:14

Două localități din Bihor, în scenariul roșu. Vezi care sunt și restricțiile aplicate

28 May 2021 17:13 Reactualizat la: 28 May 2021 17:14
CJSU Bihor a adoptat vineri Hotărârea nr 49 din 28 mai, prin care a actualizat lista localităților pentru care se impun restricții în domeniile HoReCa, cultural și de divertisment, pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2.
Scris de Bihon.ro - CJSU Bihor a adoptat vineri Hotărârea nr 49 din 28 mai, prin care a actualizat lista localităților pentru care se impun restricții în domeniile HoReCa, cultural și de divertisment, pentru a preveni răspândirea virusului SARS-CoV-2.

Trimite articolul

X

Conform hotărârii, care are la bază analiza incidențelor elaborată de Direcția de Sănătate Publică Bihor, activitățile HoReCa, culturale și de divertisment sunt interzise la nivelul localităților Vașcău, unde incidența este de 3,78 cazuri /1.000 de locuitori și Copăcel, unde incidența de 3,18 cazuri /1.000 de locuitori. În restul localităților incidențele sunt mai mici sau egale cu 3 cazuri /1.000 de locuitori, prin urmare activitățile menționate sunt permise fără a depăși 50% din capacitatea maximă a spațiilor în care acestea sunt organizate.

[eadvert]

Restricții scenariu roșu

• activitatea operatorilor economici care desfăşoară activităţi de comerţ sau prestări de servicii, în interior sau exterior, se poate desfășura fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului, în intervalul orar 5:00-24:00;

• limita crește la 70% din capacitatea spațiului, dacă toate persoanele sunt vaccinate complet împotriva Covid-19 sau prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR sau al unui test antigen nu mai vechi de 72 de ore;

• aceleași măsuri privind limitarea participării la 50%, respectiv 70% din capacitatea spațiului, se aplică în cazul restaurantelor și a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare;

• desfășurarea de reuniuni cu prilejul unor sărbători, aniversări, petreceri în spații închise și/sau deschise, publice și/sau private este în continuare interzisă;

• activitatea sălilor de sport şi/sau fitness în spații închise este permisă fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului, cu asigurarea unei suprafeţe de minimum 7 mp pentru fiecare persoană;

• limita crește la 70% din capacitatea spațiului, iar spațiul minim necesar scade la 4 mp pentru fiecare persoană, dacă toate persoanele sunt vaccinate complet împotriva Covid-19;

• activitatea cu publicul a operatorilor economici licențiați în domeniul jocurilor de noroc este permisă fără a depăşi 50% din capacitatea maximă a spaţiului;

• activitatea cinematografelor, instituțiilor de spectacole și/sau concerte este permisă cu participarea publicului până la 30% din capacitatea maximă a spațiului, dacă incidența cumulată la 14 zile este mai mare de 1,5 și mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori și cu până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, dacă incidența este mai mică sau egală cu 1,5/1.000 de locuitori;

• organizarea şi desfăşurarea spectacolelor de tipul drive-in sunt permise numai dacă ocupanţii unui autovehicul sunt membrii aceleiaşi familii sau reprezintă grupuri de până la 4 persoane;

• organizarea şi desfăşurarea în aer liber a spectacolelor, concertelor, festivalurilor publice şi private sau a altor evenimente culturale sunt permise numai cu participarea a cel mult 500 de spectatori, cu asigurarea unei suprafeţe de 2 mp pentru fiecare persoană, precum şi cu purtarea măştii de protecţie, iar participarea este permisă doar pentru persoanele care sunt vaccinate complet împotriva Covid-19 sau prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR sau al unui test antigen nu mai vechi de 72 de ore, în condiţiile stabilite prin ordinul comun al ministrului culturii şi al ministrului sănătăţii, emis în temeiul art. 44 şi al art. 71 alin. (2) din Legea nr. 55/2020, cu modificările şi completările ulterioare;

„Reamintim că portul măștii de protecție este obligatoriu în spaţiile publice, pieţe, târguri, bâlciuri, talciocuri, staţii pentru transportul în comun, spaţiile comerciale, mijloacele de transport în comun şi la locul de muncă, sau în alte zone cu potenţial de aglomerare stabilite prin hotărâre a CJSU”, mai informează CJSU.

Decizia CJSU adoptată vineri intră în vigoare începând cu data de 29 mai, ora 00:00.

„Lista localităților în care se impun măsuri de sănătate publică se actualizează săptămânal sau ori de câte ori este nevoie, în urma hotărârilor CJSU Bihor, în funcție de rata de incidență a cazurilor de infectare cu noul coronavirus la nivelul fiecărei localități”, mai precizează CJSU Bihor.

Trimite articolul

X
Taguri:
hotarere cjsu ,
restrictii scenariu rosu
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Surse: Cine ar urma să preia portofoliile miniștrilor PSD după demisii. Care sunt propunerile lui Ilie Bolojan
    Premierul intenționează să înlocuiască miniștrii PSD care ar urma să demisioneze în dimineața zilei de joi, cu miniștri interimari.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Lumea prin ochii lui Dragoș: expoziție de pictură cu fragmente de emoție și imaginație la Filarmonica de Stat
    Filarmonica de Stat Oradea va găzdui joi, 23 aprilie, de la ora 17:30, în cadrul „Varadinum Indoor Gallery Foto Club” vernisajul expoziției de pictură „Fragmente de lume”.

    Economic

    AJOFM Bihor: cerere mare pentru muncitori necalificați și personal în servicii
    Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Bihor a publicat la data de 22 aprilie 2026 o ofertă de 776 locuri de muncă vacante la nivelul județului, dintre care 426 în Oradea.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident în Băile 1 Mai. Trei persoane au fost transportate la spital
    Incidentul s-a petrecut în cursul zilei de miercuri, 22 aprilie, în jurul orei 12:30 pe Drumul Comunal 59 la intrarea în Băile 1 Mai.

    Economic

    Pensiile din luna mai ajung mai târziu pentru o parte dintre beneficiari. Care este motivul
    Deși fondurile sunt disponibile integral, o parte dintre pensionari vor primi banii mai târziu decât în mod normal.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    O nouă stradă din Oradea intră în șantier. Asfalt în fața caselor și sistem nou de canalizare
    Municipiul Oradea anunță demararea lucrărilor de modernizare a străzii Nicolae Beldiceanu – tronsonul nemodernizat, o investiție care vizează îmbunătățirea infrastructurii rutiere și creșterea confortului pentru locuitorii din zonă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X