În ședința Consiliului Local de la finalul săptămânii trecute s-a aprobat studiul de fezabilitate, indicatorii tehnico-economici, respectiv coridorul de expropriere aferent lucrării de utilitate publică de interes local „Modernizarea drumului de legătură între Municipiul Oradea și comuna Paleu”.
[eadvert]
Acest drum aparține administrativ-teritorial de Zona Metropolitană Oradea (ZMO) și se întinde între municipiul Oradea, strada Nicolae Beldiceanu, până la intersecția cu DC 37, localitatea Săldăbagiu de Munte, comuna Paleu.
Drumul porneşte din zona străzii Izvorului și traversează dealurile spre Săldăbagiu de Munte, până la intersecția cu DC37. Are o lungime de aproximativ 2,4 km, din care 40% se află pe teritoriul municipiului Oradea, iar 60% pe teritoriul comunei Paleu. Infrastructura rutieră dintre cele două localități nu a ținut pasul cu intensificarea traficului, numărul de mașini crescând foarte mult.
Prin urmare, scopul obiectivului de investiții este fluidizarea traficului rutier în zonă, prin eliminarea blocajelor de circulație datorate creșterii traficului. Valoarea totală a lucrărilor este de cca 8,3 milioane de lei, iar durata de execuție este de 8 luni.
Valoarea totală a investiției pentru Oradea este de 2,3 milioane de lei cu TVA inclus, pentru o lungime a traseului modernizat de 533,50 m.
Costurile pentru diferența de traseu până la 2,4 km vor fi asigurate de comuna Paleu.
Urmează organizarea procedurii de achiziție publică pentru proiectare și executare.
Trimite articolul
XSe vede cand vezi o stire de copy paste… drumul Oradea – Paleu? Mai degraba Oradea – Săldăbagiu de Munte.
Primaria da un comunicat, nimeni nu le citeste, pur si simplu publicati ca o stire si gata munca pentru ziua respectiva?
Plus ca intre timp si DC37 a fost redenumit in DJ767I dupa “modernizare”.
Așa blocaje sunt pe acolo, că oamenii blocați și-au construit deja casă acolo. De câte ori mă plimb cu bicicleta pe acel drum nu văd nici o mașină circulând, Strada trece prin fosta fermă pomicolă cu clădiri dezolante. dar va fi o alternativă bună pentru a ajunge la Săldăbagiu sau Paleu.
De ce naiba primaria cand da autorizatie lasa sa se construiasca pana in drum, si nu lasa loc pt largire sau trotuare, exemplu cartierul grigorescu, plus strazile pe dealuri ca de abia incape o masina. Iar apoi vii cu exproprieri sau nu mai poti face nimic. Nici aici nu e vina maretului primar bloomberg, numai betonarile is meritului lui, esecurile si prostiile a cui e vina?
Nu l-as numi drum deocamdata , e doar potecă de livadă .
Va fi oare si pista pentru biciclete asemanator ca si la drumul nou de la fosta piata Iosia spre Santandrei?
Imediat trece un an de cand a aparut stirea. Ceva noutati?
