BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Fabrica Melania din Aleşd, în restructurare

Fabrica Melania din Aleşd, în restructurare

la 10 October 2019 08:59
3 Comentarii

Fabrica Melania din Aleşd, în restructurare

10 October 2019 08:59
<p style="padding-left: 40px;">Din 1.200 de angajaţi, în urmă cu zece ani şi 453 în prezent, vor mai rămâne puţin peste 100, după restructurare.
Scris de Veronica Bursaşiu și Dan Birta - <p style="padding-left: 40px;">Din 1.200 de angajaţi, în urmă cu zece ani şi 453 în prezent, vor mai rămâne puţin peste 100, după restructurare.

Trimite articolul

X

Veşti proaste pentru angajaţii Fabricii de încălţăminte Melania, din Aleşd. O mare parte dintre ei vor fi puşi pe liber. Angajatorul a depus notificări de concediere colectivă atât la AJOFM Bihor, cât şi la ITM Bihor.

„Mâine la ora 10:00 ne vom deplasa la firmă, pentru a oferi servicii de preconcediere. Informăm angajaţii despre drepturile lor de a se înregistra în evidenţele noastre şi le prezentăm oferta locurilor de muncă vacante. Ei sunt în preaviz. Angajatorul motivează această măsură prin lipsa comenzilor. Rămân circa 120 de oameni, din 453. Problema este că în zonă nu există alt angajator care să-i preia. Piaţa muncii din Oradea absoarbe cu uşurinţă 300 de oameni, dar nu poţi obliga pe nimeni să facă naveta la 45 de kilometri. Ideal ar fi să avem un angajator care să-şi deschidă o unitate în zonă”, a declarat, miercuri, Békési Csaba, directorul executiv al AJOFM Bihor.

„Melania este în restructurare. Fabrica are peste 400 de angajați, din care vor rămâne câțiva. Din ceea ce cunosc eu, situația e generată de lipsa forței de muncă și a comenzilor. În urmă cu zece ani, fabrica avea 1.200 de angajaţi. Oamenii au început să nu vină la lucru în perioada muncilor agricole, preferând aceste activități în loc să ia salariul minim.

Apoi concurența, în special cea din China, a făcut să scadă comenzile. Dacă în urmă cu zece ani, se primea o comandă de 300.000 de perechi, acum aceasta s-a redus la 20.000 de perechi”, a analizat primarul Aleșdului, Ioan Todoca, situaţia de la Melania.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati concediati ,
fabrica Melania ,
restructurare ,
restructurare Melania
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. marius says:
    October 10, 2019 at 10:29 am

    vreau sa vad “inteligentele” de la coada vacii, ajunse mari sefute la melania, care nu au pic de bun simt, te jigneste in fata, te injura……asa cum o invatat la vaci si in cei 7 ani de acasa, sa le vad cum tin banda acuma ele. Cum sa mai mearga oamenii la munca cu asemenea specimene? Pacat de cei care raman fara bani de paine, in rest, trebuia inchisa de multa vreme firma aia! Si daca era salariul minim, dar macar sa fii respectat, nu sa-si bata joc de tine in halu ala. Vai cand prostu ajunge sef!

    Reply
  2. Daniel says:
    October 10, 2019 at 1:29 pm

    Păcat ca da afara din oameni ., Dar problema va fi ce vor face cu sutele de Țigani care muncesc acolo după ce nu vor avea loc de munca ., eu cred ca nu o sa mai ai curajul poate sa ieși seara afara sa te plimbi ca te așteaptă la colț sa îți ceara ce ai ., Iar pentru MARiUS apropo de inteligentele de la coada vaci pentru aceia nu va fi problema cât timp vor avea Vaci și mai știu eu ce au acasă ., Problema vor fi Țigani ., Când a vrut Celestica dub câte am auzit eu nu știu dacă ii adevărat sau nu poate ii cineva aicea care știe mai bine . A vrut sa deschidă o secție la Alesd , domnu Primar nu a fost de acord sa nu facă concurenta la ,,mister” Manfred de la Melania acuma sa se descurce cu țigani de acolo ca depinde de el ca Alesdul sa fie un oraș sigur

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Incendiu la un saivan din Șinteu. 15 iezi au murit
    Incendiul s-a produs duminică, 5 aprilie, în jurul orei 11:00

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Promoție la Endles Sânmartin! Un sac de CeresitThermoUniversal GRATUIT la o găleată de tencuială CeresitHydroFlex!
    Promoția preferată a fațadei tale la Endles Sânmartin! Un sac Ceresit Thermo Universal GRATUIT pentru fiecare găleată de tencuială decorativă Ceresit Hydro Flex!

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    UPDATE Accident grav la Șinteu. Un motociclist a murit
    Accidentul a avut loc duminică, 5 aprilie.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    Medalie de aur pentru Mădălin Călugăr. Alți doi pugiliști orădeni au urcat pe podium la Cupa României
    La Brăila s-a desfășurat Cupa României la box pentru tineret și seniori. În competiția seniorilor s-au înscris 54 de pugiliști, între 4 și 8 pe categorie. Concurența mai mare s-a consemnat la tineret, unde au urcat în ring 146 de sportivi, cei mai mulți la categoriile 70 kg – 29 pugiliști, 60 kg – 25, 65 kg – 24 și 55 kg – 19 pugiliști.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    VW Multivan – ofertă promoțională la D&C Oradea
    Dacă ai nevoie de un microbus modern, confortabil și perfect adaptat atât pentru familie, cât și pentru business, D&C Oradea îți propune noul Volkswagen Multivan Life L, echipat cu motor 2.0 TDI de 150 CP și cutie automată DSG cu 7 trepte, disponibil cu livrare rapidă și ofertă specială.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    StarDeco Oradea – Uși și Parchet pentru casa ta!
    Cauți uși moderne sau parchet rezistent? Te așteptăm în showroomul StarDeco din Oradea!
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X