El a fost condamnat la 4 ani și 10 luni de închisoare, printr-o sentință dată de Judecătoria Marghita, la sfârșitul lunii noiembrie. Tânărul a fost obligat să-i plătească proprietarului mașinii despăgubiri de 15.000 de lei. Incidentul în care a fost implicat Iuhas a avut loc la 10 mai 2025, în jurul orei 01:40.
După ce a băut împreună cu un prieten lângă piața agroalimentară din Popești, bărbatul a pornit pe jos spre Voivozi. Ajuns în zona Parohiei Ortodoxe Popești, a văzut o poartă larg deschisă, iar în curtea gospodăriei – trei mașini. Chiar dacă nu avea permis de conducere, a urcat într-unul dintre autoturisme și l-a pornit, plecând spre Varviz, unde voia să se vadă cu niște fete. Lipsa experienței și-a spus imediat cuvântul: după câteva sute de metri a pierdut controlul volanului, iar mașina s-a împlântat în șanțul de la marginea drumului.
S-a întors și a mai furat un parfum
Deloc speriat de cele întâmplate, Iuhas s-a întors în curtea de unde a sustras mașina și a început să cotrobăie prin celelalte două. A găsit un parfum scump, în valoare de 600 de lei, și a plecat la pas spre Voivozi, unde a dormit la o cunoștință. Cu ajutorul sistemului de supraveghere din curtea unde se aflau mașinile, Claudiu Nistor Iuhas a fost identificat de polițiști. Aceștia l-au găsit la un localnic din Voivozi, unde tânărul s-a dus să doarmă după comiterea furtului. Amuzant este faptul că în momentul în care i-a văzut pe anchetatori, Iuhas s-a ascuns în WC-ul din lemn din gospodăria celui la care dormise. Și-a recunoscut faptele și a fost inculpat pentru furt în scop de folosință, furt calificat și conducerea unui vehicul fără a avea permis.
Pentru prima acuzație a primit 2 ani și 6 luni de închisoare, pentru furtul calificat 2 ani de detenție, iar pentru că a șofat fără drept s-a ales cu 9 luni de închisoare. Toate pedepsele au fost contopite într-una rezultantă de 3 ani și 5 luni de închisoare, la care a fost adăugată alta de un an și 5 luni de detenție, primită cu doar o lună înaintea comiterii furtului din Popești, pentru o faptă similară. Concret, la 26 ianuarie 2025, având o alcoolemie uriașă, de 2,34 la mie în sânge, a furat un autoturism dintr-o curte din Tășad și l-a „parcat” în zidul unei case.
„La numai o lună după ce a fost condamnat în primă instanță de Judecătoria Oradea și în cadrul termenului de supraveghere de 4 ani dispus prin această sentință, în cadrul căruia inculpatul trebuia să aibă un comportament ireproșabil pentru a nu ajunge să execute pedeapsa de 1 an și 5 luni de închisoare, inculpatul a comis infracțiunile pentru care este judecat în prezentul dosar. Prin urmare, sunt dovedite atât dispreţul inculpatului pentru legea penală, cât şi perseverenţa sa infracţională”, a precizat magistratul de caz de la Judecătoria Marghita. Pentru că sentința poate fi atacată cu apel, instanța a menținut arestul preventiv în cazul inculpatului.
Citiți principiile noastre de moderare aici!