BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Inscripţie pe pietre albe cu Luna Amară

Inscripţie pe pietre albe cu Luna Amară

la 22 January 2016 15:09 Reactualizat la: 22 January 2016 15:13

Inscripţie pe pietre albe cu Luna Amară

<p>Foto: PartyOradea</p>
22 January 2016 15:09 Reactualizat la: 22 January 2016 15:13
Trupa clujeană Luna Amară a cântat pentru prietenii orădeni, joi seara, în Window Pub.
Scris de Carmen Ile - Trupa clujeană Luna Amară a cântat pentru prietenii orădeni, joi seara, în Window Pub.

Trimite articolul

X

Sensibili, romantici, răscoliţi, şi în acelaşi timp revoltaţi, cu atitudine şi fără prejudecăţi. O sumă de trăiri versificate, puse pe note de rock alternativ, o linie directă spre mintea şi sufletul celor care vor să asculte. Mai pe scurt: Luna Amară. Că au fost celebrele „Pietre în alb”, „Roşu aprins”, „Albastru” sau „Dizident”, ori nou nouţa „Aleargă, aşteaptă”, prietenii orădeni prezenţi joi seara în Window Pub le-au trăit la intensitate maximă.

Toba în ritm cardiac, trompeta ca un scâncet prelung, cuvintele lor articulate-ncrâncenat transmit mesajele unei generaţii care prin muzica unor astfel de trupe îşi poate găsi eliberarea de compromisuri, frustrări, de concesii. E muzica ce dă forţă, ce uneşte, ce poate să schimbe mentalităţi. Şi probabil, pentru multă vreme de acum încolo, fiecare acest gen de cântare de club va aminti de Colectiv, moment de cumpănă ce nu trebuie să treacă în uitare. Şi încăpăţânarea minunată, efortul de a aduce în concert astfel de trupe nu poate decât să bucure. Iar pentru cei care abia acum descoperă o astfel de muzică, ideea e simplă: „ai să afli, ş-ai să ştii, ş-ai să vezi!”.

Seara de joi a fost deschisă de tânăra trupă orădeană High. O realizare frumoasă de a cânta pe aceeaşi scenă cu cei care, spun ei pe pagina de facebook a formaţiei, „i-au influenţat muzical şi i-au îndrumat spiritual”.

Foto: PartyOradea

Foto: PartyOradea

Trimite articolul

X
Taguri:
Luna Amara ,
window pub
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    România

    Agresorii sexuali condamnați, excluși din anumite domenii profesionale
    Președintele Nicușor Dan a promulgat recent o lege inițiată de USR care vizează protecția persoanelor vulnerabile față de agresorii sexuali condamnați.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ținta lui: polițiștii. Un tânăr a lovit 3 agenți și a avariat o autospecială cu un flacon de bere
    Un bărbat de 27 de ani, din localitatea Lăzăreni, a fost obligat de judecători să stea 4 ani și jumătate după gratii după ce, în două rânduri, i-a transformat pe polițiștii veniți să-l calmeze în ținte ale unor gesturi agresive.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    3 ani de închisoare, cu suspendare, pentru salontanul acuzat de pornografie infantilă la sesizarea unei organizații din SUA
    Adam Cicortaș, un bărbat de 21 de ani, din Salonta, a fost condamnat de Tribunalul Bihor la 3 ani de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei, pentru acuzația de pornografie infantilă, după ce ar fi stocat în telefoane și apoi a distribuit pe internet imagini pornografice cu minori.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Piste de biciclete de peste 5,5 milioane lei în Dobrești: legătură directă cu Velo Apuseni
    În comuna Dobrești au început lucrările pentru amenajarea unor noi piste de biciclete, care vor conecta localitatea la viitorul traseu regional Velo Apuseni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Interviu cu prefectul Marcel Dragoș: „O viitoare reorganizare administrativă reprezintă o soluție pragmatică și necesară”
    Interviul acordat publicațiilor Jurnal Bihorean și Bihon.ro de către prefectul județului Bihor, Marcel Daniel Dragoș, este publicat în ediția din 2 aprilie, dată care coincide cu Ziua Instituției Prefectului.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Se modifică traseele mai multor linii de autobuz din Oradea. Vezi noile rute
    Modificările intră în vigoare începând de luni, 6 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X