BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Investiție de sute de milioane în dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată din Bihor

Investiție de sute de milioane în dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată din Bihor

De Ramona Pașcu
la 21 August 2024 13:13
1 Comentarii

Investiție de sute de milioane în dezvoltarea infrastructurii de apă și apă uzată din Bihor

Gheorghe Boeru, președintele Romair Consulting (stânga), și Dan Betea, manager proiect CAO (dreapta)
21 August 2024 13:13
Compania de Apă Oradea realizează investiții semnificative în modernizarea infrastructurii și implementarea tehnologiilor avansate pentru a oferi servicii de înaltă calitate în alimentarea cu apă potabilă, preluarea și epurarea apelor uzate.
Scris de Ramona Pașcu - Compania de Apă Oradea realizează investiții semnificative în modernizarea infrastructurii și implementarea tehnologiilor avansate pentru a oferi servicii de înaltă calitate în alimentarea cu apă potabilă, preluarea și epurarea apelor uzate.

Trimite articolul

X

În cursul zilei de miercuri, la sediul CAO, a fost organizată o conferință de presă cu ocazia semnării contractului de finanțare din fondurile Uniunii Europene, respectiv Fondul European de Dezvoltare Regională, prin care va fi implementat ”Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Bihor, în perioada 2014 –2020 – SZAORADEA – etapa II”, Cod SMIS 319336, în cadrul Programului Dezvoltare Durabilă 2021-2027.

Potrivit managerului de proiect din cadrul CAO, Dan Betea, „obiectivul general al proiectului îl reprezintă îmbunătățirea infrastructurii de apă și canalizare în localitățile din județul Bihor incluse în proiect, prin investiții în extinderea și înființarea sistemelor de alimentare cu apă și canalizare.Prin investițiile cuprinse în acest proiect se continuă procesul de extindere și reabilitare a infrastructurii de apă și apă uzată realizată în etapele 2007-2013, 2014-2020 și se propun investiții în extinderea/înființarea sistemelor de alimentare cu apă în zona urbană/rurală și canalizare în zona urbană“.

Rețelele de apă și canalizare, extinse

Reabilitarea Uzinei de apă nr. 5 Oradea: este un contract de proiectare și execuție în valoare de 39.874.589 lei (fără TVA). Contractul de lucrări include noi construcții (pre-oxidare cu clor gazos, camere de reacție rapida si lenta, decantoare lamelare și corecție duritate) și reabilitări ale construcțiilor existente (stație de pompare treapta I, stație reactivi chimici, filtre rapide de nisip, dezinfecție cu clor gazos și camera de distribuție). Totodată, laboratorul de analiză calității apei va fi dotat cu aparatură. În prezent, contractul este în procedură de licitație.

Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Oradea – Zona 1: este un proiect ce vizează extinderea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 1 cu lungimea de L=3.600m, reabilitarea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 1 cu lungimea de L=3.045m, extindere rețea de canalizare în orașul Oradea – Zona 1 cu lungimea totală de L= 6.604 m și realizarea a 6 stații noi de pompare apă uzată, inclusiv conductele de refulare aferente, L= 684 m. Contractul este în procedură de licitație – evaluare oferte iar valoarea totală a acestuia se ridică la suma de 15.456.884 lei (fără TVA).

Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Oradea – Zona 2: vizează extinderea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 2 cu lungimea de L= 4.765 m; reabilitarea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 2 cu lungimea de L= 299 m; extindere rețea de canalizare în orașul Oradea – Zona 2 cu lungimea totală de L= 6.147 m; realizarea a 5 stații noi de pompare apă uzată, inclusiv conductele de refulare aferente, L=1175 m.
Valoarea estimată a proiectului este de 10.328.325 lei fără TVA, iar contractul este în procedură de licitație, fiind analizate ofertele depuse.

Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Oradea – Zona 3: contractul are o valoare estimată de 22.170.157,65 lei (fără TVA), iar lucrările sunt în derulare, durata de execuție fiind de nouă luni, adică până la data de 15 ianuarie 2025. Contractul de lucrări include extinderea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – zona 3 cu lungimea de 9.940 m, extindere rețea de canalizare în orașul Oradea – zona 3 cu lungimea de 9.586 m, reabilitarea rețelei de canalizare în orașul Oradea – zona 3 în lungime de 404 m și realizarea a 8 stații noi de pompare apă uzată, inclusiv conductele de refulare aferente, L=1.717 m.

Extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Oradea – Zona 4: lucrările au început la sfârșitul lunii iunie, iar termenul de finalizare al acestora este până la finele lunii februarie 2025. Cu o valoarea estimată de 8.554.457,63 milioane de lei (fără TVA), contractul include extinderea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 4 cu lungimea de 4031,91 m; reabilitarea rețelei de alimentare cu apă în orașul Oradea – Zona 4 cu lungimea de 522,02 m; extindere rețea de canalizare în orașul Oradea – Zona 4 cu lungimea de 5.584,53 m și realizarea a 4 stații noi de pompare apă uzată, inclusiv conductele de refulare aferente L= 633,48 m.

Extindere conductă de aducțiune și alimentare cu apă în Copăcel: contractul cuprinde extinderea rețelei de alimentare cu apă în Copăcel cu lungimea de L= 3.910 m, extinderea rețelei de alimentare cu apa în Surduc cu lungimea de L= 3.988 m și o gospodărie de apă nouă GA Copăcel: rezervor V=250 mc, stație de clorare. Contractul este în revizuire a documentației de atribuire., iar valoarea estimată a acestuia este de 6.570.245 lei (fără TVA).

Extindere conducte de aducțiuni, stație de clorinare, rezervoare și stație de pompare CJ Bihor C1: contractul a fost semnat luna aceasta, iar durata de execuție a lucrărilor este de 8 luni, valoarea estimată fiind de 31.085.106,61 lei (fără TVA). Acesta include execuția conductei de aducțiune apă in lungime de 26,602 m, gospodărie de apa noua în Oradea cu 2 rezervoare noi V = 2×2000 mc, stație de clorare, stație de pompare apă potabilă noua SP Uzina 5, stație de pompare apă potabilă noua SP Podgoria și stație de pompare apă potabilă noua SP Sacadat.

Extindere conducte de aducțiuni, stație de clorinare, rezervoare și stație de pompare CJ Bihor C: contractul este în derulare de la mijlocul lunii decembrie 2023 și are termen de 8 luni pentru terminarea lucrărilor. Contractul include execuția conductei de aducțiune apă in lungime de 16,872 m, gospodărie de apa noua în Tășad cu 2 rezervoare noi V = 2×700 mc, stație de clorare și stație de pompare apă potabilă noua SP Sacadat.

Valoarea totală a proiectului este de 244.579.016,07 lei (fără TVA), din care contribuția UE este de peste 195 de milioane de lei (fără TVA), iar contribuția din Bugetul Național este de 29.887.555,78 lei (fără TVA). De asemenea, contribuția eligibilă a beneficiarului (Buget Local) este de 4.598.085,53 lei (fără TVA), iar cofinanțarea din partea Companiei de Apă este de 14.674.741,01 lei (fără TVA).

Trimite articolul

X
Taguri:
apă ,
apa uzata ,
bihor ,
compania de apa oradea ,
proiect
1 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. KP says:
    August 22, 2024 at 7:28 am

    Boeru tot boier rămâne. Fost pilot comercial, s-a orientat cu niște oameni de bine ai Statului Paralel din trupa de habarniști ai lui Băsescu mai ales, umflând multe milioane din astfel de proiecte pânâ acum, pe consultanță absolut inutilă. Dar trebuie continuat, că doar nu o dă-i lăsăm pe alții să căpușeze CAO și banii orădenilor.

    Reply
  2. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Parchetul Curții de Apel Oradea și unitățile subordate, pe primul loc în țară la eficiență și fermitate
    Procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea și din cele 10 parchete subordonate - locale și județene, din Bihor și Satu Mare - au fost desemnați cei mai buni din țară pe parcursul acestui an.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un inspector de la Carrefour a recunoscut că a primit mită de la un patron din Beiuș și a încheiat un acord cu Parchetul
    Un bărbat de 37 de ani, din Hunedoarea, inspector de calitate în cadrul Centrului Logistic din Deva al lanțului de supermarketuri Carrefour, a admis în fața procurorului de caz de la Parchetul Bihor că ar fi primit mită peste 46.000 de lei de la omul de afaceri beiușean Dumitru Gal, patron al unei firme specializată în distribuția fructelor de pădure.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Băut și fără permis, a fugit de Poliție cu o mașină radiată din circulație. A primit 2 ani de închisoare, cu executare
    Un bărbat de 28 de ani, din comuna bihoreană Lunca, a fost condamnat de Judecătoria Beiuș la 2 ani de închisoare, cu executare, după ce s-a urcat băut și fără permis la volanul unui autoturism radiat, pe care a montat numerele altei mașini, și a fugit de Poliție, ascunzându-se pe un câmp.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    De trei ori mai multe înscrieri la Biblioteca Judeţeană "Gheorghe Şincai" prin noul sistem de informatizare
    Noul sistem de informatizare al Bibliotecii Judeţene generează un ritm lunar de activitate cu peste 35% mai mare.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    România, focarul de rujeolă și rubeolă al Europei. Cum arată situația în Bihor
    Europa raportează cazuri, România raportează decese. În 2024, 22 din cele 23 de decese provocate de rubeolă la nivel european s-au înregistrat în România, majoritatea în rândul copiilor mici, nevaccinați.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    ADVERTORIAL
    Comunicat de presă
    PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!” „REABILITARE TERMOENERGETICĂ A ȘCOLII GENERALE COCIUBA MARE
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.