Locul de joacă care se află în parcul de pe strada Barcăului are mai multe echipamente de joacă deteriorate. Un părinte care își duce copiii adesea la joacă în zonă a descoperit zilele trecute că mai multe dintre acestea (echipamente de joacă – n.red) sunt rupte sau chiar sparte.
Situația a fost sesizată reporterilor Bihon.ro chiar de către părintele în cauză, care precizează că în zonă ajung foarte mulți părinți împreună cu copii lor.

„Parcul este foarte bun în zonă, doar că trebuie întreținut. Sunt foarte mulți copii și părinți în acel parc de dimineață până seara târziu”, a explicat orădeanul, care a preferat să rămână anonim.
În fotografiile trimise de către acesta, se poate observa cum căluțul și caruselul sunt rupte, iar un alt echipament este spart.

Până la momentul publicării acestei știri, în ciuda solicitării făcute de reporterul Bihon.ro, reprezentanții municipalității nu au transmis un punct de vedere.

Toaletă publică vandalizată
Așa cum Bihon.ro a mai relatat, în cursul luni octombrie al anului 2022, toaleta publică amplasată în parcul Barcăului a fost vandalizată de către patru adolescenți. Incidentul a fost surprins de camerele de supraveghere instalate în zonă.
Finalizat în 2020
Lucrările la proiectul Coridorul verde Barcăului au fost începute în cursul lunii noiembrie 2019, fiind în valoare de 7.756.962,87 de lei fără TVA. Proiectul a fost realizat de asocierea dintre Construcții Bihor și Edildrum Costruct, termenul de finalizare fiind 30 septembrie 2020.
Coridorul verde Barcăului a fost împărțit în 3 sectoare: zona A, pentru odihnă activă (sport, fitness), pe o suprafață de 16,178 mp, zona B, pentru joacă și recreere (terenuri de joacă, peluze cu o varietate de plante cu forme și dimensiuni diferite), pe o suprafață de 11.305 mp și zona C, pentru odihnă pasivă (plimbări, odihnă pe iarbă, alei din materiale naturale), pe o suprafață de 10.951 mp.
Trimite articolul
XSe poate vedea calitatea obiectelor din metal,sunt sudate cu taietei de orez si superglue
Politia locala vandali nu au distrus in 5 secunde cineva ia vazut