Crișul a deschis scorul în minutul 16 când Denis Rusu a pătruns pe partea stângă a trimis în fața porții și Matei Bodog a șutat în plasă din apropiere (1-0). Ce a început bine a continuat rău pentru echipa din Sântandrei. Viitorul a egalat în minutul 25 când Mark Kovacs a deviat cu capul în propria poartă (1-1) și a trecut în avantaj cinci minute mai târziu când Bogdan Pop a șutat de la marginea careului în stânga lui Nergheș (1-2).
Trimiterea pe teren a lui Popescu și Maghiar a mai înviorat ofensiva bihoreană, iar în minutul 70 s-a restabilit egalitatea. Vlad Costea a șarjat pe partea dreaptă, a pasat înapoi pentru David Maghiar, care a înscris cu un șut plasat cu stângul de la 14 metri (2-2). Finalul a fost al clujenilor, care au profitat de nesincronizările din defensiva Crișului și au mai marcat de două ori după două…auturi.
În minutul 80, Milandru a executat un aut, Roșiu a reluat pe spate cu capul, Nergheș surprins a deviat în transversală și mingea revenită în 4 metri a fost trimisă în plasă de Damian Mărincaș (2-3). Scorul a devenit 2-4 după o fază tratată cu superficialitate de bihoreni în colțul terenului, mingea a ajuns la Buhari, care a pasat și Bogdan Milandru, fără marcaj, a înscris cu un șut de la 6 metri trimis la colțul scurt (2-4). Asta după ce Milandru, căpitanul clujenilor executase autul și s-a luptat în colțul terenului pentru recuperarea balonului.
Eșec neașteptat pentru liderul din play-out, care rămâne cu satisfacția că în jocul cu o echipă a unei Academii a dat cei mai tineri marcatori, Matei Bodog (17 ani) și David Maghiar (18 ani). Pentru Viitorul a înscris „veteranul” B. Milandru (27 de ani) și mai tinerii B. Pop (24 de ani) și D. Mărincaș (20 de ani).
Tot la acest capitol, cu excepția lui Popescu, intrat după pauză, la Crișul au evoluat doar jucători născuți între anii 2000 și 2008 (4 fiind 2007-2008), în timp ce la Viitorul au jucat între anii 1999 – 2010 (5 fiind 2008-2010).
CASETA TEHNICĂ
CRIȘUL SÂNTANDREI – VIITORUL CLUJ 2-4 (1-2)
Au marcat: Matei Bodog 16, David Maghiar 70 / Mark Kovacs 25 autogol, Bogdan Pop 29, Damian Mărincaș 80, Bogdan Milandru 90+2
Crișul: Ed. Nergheș – Al. Blidar, C. Ntchinda, M. Kovacs, D. Curea (55 R. Popescu) – V. Costea, Ad. Gîdea, G. Gitye (67 Al. Brisc), D. Rusu – C. Cirtea (55 D. Maghiar), M. Bodog. Antrenor: Gheorghe Ghiț
Viitorul: D. Poptean (10 D. Toșa) – D. Blidărean, D. Roșiu, C. Harfaș (46 D. Irimie), B. Milandru, Cr. Dinu (78 D. Mărincaș), B. Pop, A. Cubleșan (78 B. Șfaiț), A. Herciu, A. Hafiz (55 M. Buhari), Al. Ghiță. Antrenor: Bruno Guimaraes
Arbitri: Szabo Krisztina (Crișeni – Sălaj) – Ștefan Bîrjac (Păușa – Sălaj), Adrian Iancău (Zalău), rezervă Raul Bălăiban (Oradea)
Observatori FRF: Constantin Por (Satu Mare) și Olivian Hotico (Timișoara).
LIGA 3 – PLAY OUT – SERIA 8 – ETAPA 4
CSM Sighetu Marmației – Lotus Băile Felix 0-0
Crişul Sântandrei – Viitorul Cluj 2-4 (1-2). Matei Bodog 16, David Maghiar 70 / Mark Kovacs 25 autogol, Bogdan Pop 29, Damian Mărincaș 80, Bogdan Milandru 90+2
Olimpia MCMXXI Satu Mare – FC Unirea Dej 0-2 (0-0). Bogdan Sucitu 69, Florin Blaj 73
CS Bihorul Beiuş a stat.
CLASAMENT

Etapa viitoare (1-2 mai, ora 18:00): vineri, FC Unirea Dej – Crişul Sântandrei, Viitorul Cluj – CSM Sighetu Marmației; sâmbătă CS Bihorul Beiuş – Olimpia MCMXXI Satu Mare. Lotus Băile Felix stă.
Crișul revine pe teren propriu vineri 8 mai, ora 18:00, cu CS Bihorul Beiuș.
Citiți principiile noastre de moderare aici!