
Lucrarea, înaltă de 1,5 metri și evaluată la 10.000 de euro, va fi reamplasată pe strada Dunărea, într-o piațetă aflată în curs de amenajare, care va deveni astfel un nou reper urban și spiritual. Decizia de acceptare a donației a fost aprobată recent de Consiliul Local al Municipiului Oradea.
Transferul efectiv al statuii în domeniul public va fi gestionat de Fundația de Protejare a Monumentelor Istorice. Fundația va realiza soclul final al statuii și se va ocupa de relocarea provizorie a acesteia, până la finalizarea lucrărilor de amenajare a piațetei. Statuia, proprietate a Parohiei Romano-Catolice Oradea Olosig, reprezintă un simbol central al credinței creștine și totodată, un exemplu al spiritului multicultural al orașului. Donația reflectă angajamentul Episcopiei Romano-Catolice pentru conservarea valorilor spirituale și implicarea activă în viața comunității.
Primăria Oradea subliniază că amplasarea statuii în spațiul public nu este doar un gest artistic, ci și unul simbolic: Fecioara Maria va veghea trecătorii și va aduce un plus de frumusețe și spiritualitate în zonă. Piațeta de pe strada Dunărea va deveni astfel un loc de întâlnire și reflecție, integrând patrimoniul religios într-un cadru urban modern.
Trimite articolul
X… și va fi vandalizată, fiindcp nu e nici naționalistă, nici de stânga, nici de dreapta, nici de salvați românia.
-
Speram sa nu, totusi este vorba doar de un simbol religios.
-
Si in spiritul echitatii, ar merge si o statuie a lui Charles Darwin.
-
și cu tine, maimuțica lui
-
-