BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
„Omul de Fontă” din Bihor aduce gustul autentic la tine acasă! Prezent şi la Chefi la Cuţite!

„Omul de Fontă” din Bihor aduce gustul autentic la tine acasă! Prezent şi la Chefi la Cuţite!

la 30 March 2026 06:00 Reactualizat la: 30 March 2026 11:43
30 March 2026 06:00 Reactualizat la: 30 March 2026 11:43
Într-o lume a produselor de unică folosință, un bihorean pasionat a decis să demonstreze că gustul mâncării „ca la mama acasă” nu este doar o amintire, ci o realitate accesibilă oricui.
Într-o lume a produselor de unică folosință, un bihorean pasionat a decis să demonstreze că gustul mâncării „ca la mama acasă” nu este doar o amintire, ci o realitate accesibilă oricui.

Trimite articolul

X

 

Sub identitatea deja cunoscută pe rețelele de socializare drept „Omul de Fontă”, acesta a transformat magazinul online www.efonta.ro într-un punct de referință pentru toți cei care caută calitate, sănătate și durabilitate în bucătărie.

Dacă ai scrollat recent pe Facebook, Instagram sau TikTok, e imposibil să nu fi dat peste clipurile în care fonta sfârâie îmbietor. Omul de Fontă nu este doar un antreprenor, ci un mentor culinar.

El a reușit să demitizeze ideea că fonta este greu de întreținut, oferind comunității sale:

  • Tutoriale de asezonare: Cum să transformi o tigaie de fontă într-un instrument antiaderent natural, fără teflon sau substanțe toxice.
  • Rețete autentice: De la pâinea artizanală coaptă în oala olandeză (Dutch Oven), până la fripturi care păstrează suculența perfectă.
  • Sfaturi de „salvare”: Cum poți recondiționa un vas vechi pentru a-l face să strălucească din nou.

„Misiunea mea a fost clară de la început: să aduc gustul autentic înapoi în casele oamenilor. Fonta este singurul material de gătit care nu doar că rezistă o viață, dar devine mai bun pe măsură ce îl folosești. Este o conexiune între trecut și viitor,” afirmă Omul de Fontă.

De ce www.efonta.ro devenit alegerea preferată a bihorenilor?

Magazinul www.efonta.ro nu oferă doar simple vase, ci instrumente de precizie pentru orice pasionat de gastronomie.

Iată de ce fonta este considerată „regina bucătăriei”:

1. Sănătate înainte de toate: Gătind în fontă, elimini riscul ingerării de particule de plastic sau substanțe chimice. În plus, studiile arată că gătitul în vase de fontă poate îmbogăți natural alimentele cu fier. 2. Economie pe termen lung: O tigaie de pe www.efonta.ro este o investiție pe care o vei lăsa moștenire copiilor. Nu se zgârie, nu se exfoliază și nu se deformează la temperaturi înalte.

3. Versatilitate incredibilă: De la plita cu inducție din apartament, până la focul de tabără din camping sau cuptorul electric, vasele de pe www.efonta.ro fac față oricărei provocări.

4. Distribuția căldurii: Fonta este celebră pentru inerția sa termică. Odată încinsă, menține temperatura constantă, asigurând o gătire uniformă, imposibil de obținut cu vasele subțiri din aluminiu.

FOTO: Omul de fontă 30.03.2026

 

Ce găsești în catalogul www.efonta.ro ?

Fie că ești la început de drum sau ești deja un „expert al fontei”, gama este variată:

  • Tigăi de toate dimensiunile: Perfecte pentru ouă ochiuri, clătite sau fripturi suculente.
  • Oale și Ceaune (Dutch Ovens): Ideale pentru supe, tocănițe sau celebra pâine cu coajă crocantă.
  • Accesorii dedicate: Prese pentru burgeri, răzuitoare de bambus și uleiuri speciale pentru întreținere.

Gustul autentic, la un click distanță

Dacă te-ai săturat să schimbi tigăile în fiecare an și vrei să redescoperi savoarea mâncării gătite corect, e timpul să faci cunoștință cu produsele de pe www.efonta.ro

Alătură-te comunității de pe rețelele de socializare, învață secretele Omului de Fontă și transformă fiecare masă într-o experiență memorabilă pentru familia ta.

„Ești gata pentru testul gustului?”

Te provocăm să încerci un singur produs de pe www.efonta.ro . Gătește o friptură sau coace o pâine și vei înțelege imediat de ce mii de oameni au ales să renunțe la vasele moderne în favoarea fontei. Iar dacă ai dubii despre cum să o întreții, Omul de Fontă este la un mesaj distanță pe rețelele de socializare, gata să te ghideze pas cu pas. Gustul autentic nu e un mit, e o alegere. Tu ce pui pe masă de Paste ?

Omul de Fontă din Bihor a fost prezent şi la Chefi la Cuţite în sezonul 17, care acum se difuzează pe Antena1, dar din păcate nu i-a impresionat pe chefi, Orlando Zaharia, Alexandru Sautner. Richard Abou Zaki şi Ştefan Popescu!

Vizitează acum: www.efonta.ro

Urmărește „Omul de Fontă” pe:

Facebook: https://www.facebook.com/Omuldefonta/

Instagram: https://www.instagram.com/omuldefonta/

TikTok: https://www.tiktok.com/@omuldefonta

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCiPqTtFmTTf0ql5lMIqAQSQ

Website: https://efonta.ro/ sau https://www.ceaunefonta.ro/

Advertorial CH27565

Trimite articolul

X
Taguri:
bihor ,
Chefi la cutite ,
magazin ,
omul de fonta
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi moldoveni stabiliți în Oradea, puși sub control judiciar pentru înșelăciune cu cereale provenite din Ucraina
    Doi bărbați cu cetățenie română și moldovenească, stabiliți în Oradea și administratori ai unei firme care se ocupă cu comercializarea cerealelor, au fost puși sub control judiciar într-un dosar de înșelăciune în domeniul comerțului cu cereale.

    Cultură

    Călătorie în imagini prin Nepal. Fotografi din Timişoara expun pe simezele Galeriei „Mezey Lajos” din Cetatea Oradea
    Pe simezele Galeriei „Mezey Lajos” vor fi instalate 65 de fotografii de mari dimensiuni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Vandalism în Pasajul Dacia: cameră de supraveghere distrusă, autorii au fost identificați
    Incidentul s-a petrecut în noaptea zilei de 26 martie, în jurul orei 22:45. 3

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Jasmine, minora grav rănită într-un accident pe DN 1, a fost transferată la spitalul „Marie Curie” din București
    Jasmine, o adolescentă în vârstă de 14 ani care a fost rănită grav în accidentul rutier produs la începutul lunii martie pe DN1, la ieșirea din Aușeu, a fost transportată la un spital din București după ce starea ei de sănătate s-a deteriorat. Incident în urma căruia mama sa, hairstilista din Oradea, Olga Zamfir, și-a pierdut viața.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Etapa locală Robotics Championship 2026 s-a încheiat. Vezi cine participă la faza internațională!
    Parcul Științific și Tehnologic Bihor a găzduit, pe 26 martie, etapa locală a competiției Robotics Championship, ediția a XIV-a.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ziua Jandarmeriei va fi sărbătorită și în Bihor: demonstrații, tehnică și activități interactive
    Inspectoratul de Jandarmi Județean Bihor organizează un eveniment cu ocazia celebrării Zilei Jandarmeriei Române, care se va desfășura vineri, 3 aprilie, începând cu ora 10, în curtea Muzeului Țării Crișurilor din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X