BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Oradea nu a plătit ca să fie inclusă în topul Cele mai bune destinații europene turistice în 2022

Oradea nu a plătit ca să fie inclusă în topul Cele mai bune destinații europene turistice în 2022

De Cristina Ghilea
la 10 February 2022 09:15 Reactualizat la: 10 February 2022 09:17
17 Comentarii

Oradea nu a plătit ca să fie inclusă în topul Cele mai bune destinații europene turistice în 2022

10 February 2022 09:15 Reactualizat la: 10 February 2022 09:17
Conform unei statistici oferite de directorul Toie, Oradea se află pe locul 8 în topul orașelor preferate ca destinații turistice, în creștere cu o poziție față de anul trecut. Pe primele locuri se situează București, Brașov, Constanța, Cluj Napoca, Sibiu și Iași.
Scris de Cristina Ghilea - Conform unei statistici oferite de directorul Toie, Oradea se află pe locul 8 în topul orașelor preferate ca destinații turistice, în creștere cu o poziție față de anul trecut. Pe primele locuri se situează București, Brașov, Constanța, Cluj Napoca, Sibiu și Iași.

Trimite articolul

X

„Raportat la alte destinații importante din România, Oradea a rămas în top 10 destinații turistice, urcând cu o poziție, de pe locul 8 ocupat în anul 2020, pe locul 7 în anul 2021. Așadar, Oradea, cu toate că a fost afectată de pandemie, a reușit să performeze și să încheie anul cu o cifră mult mai bună comparativ cu situația înregistrată în anul 2020”, comentează Toie.

În prezent, Oradea a fost înscrisă de APTOR în competiția „Cele mai bune destinații europene turistice în 2022”, fiind unicul oraș din România care a ajuns pe lista cu 20 de destinații, alături de Graz, Viena, Istanbul, Londra, Coasta Amalfi, Roma, Creta sau Atena.

[eadvert]

Prezența în acest top a stârnit comentarii acide în mediul online, referitoare la faptul că includerea orașului în această consultare ar fi contra cost. Activistul Flavius Bunoiu și consilierul local PSD au arătat că, în decembrie, primăria Craiova a achitat site-ului europeanbestdestinations.com peste 24.000 de euro pentru a-i înscrie Târgul de Crăciun într-un sondaj online, alături de evenimente cunoscute din Europa.

JB a chestionat șefii APTOR dacă includerea Oradiei în topul curent s-a făcut contra cost, iar aceștia au negat existența vreunei plăți.

„Înscrierea nu este contra cost. Noi am primit în 2020 titlul de Safe Destination, de atunci suntem într-o comunicare constantă și ne-am arătat dorința de a candida în această competiție. Rămâne să vedem care este rezultatul”, a spus Jurca.
„Cei de la europeanbestdestination fac un scrutin al orașelor care au o anumită dezvoltare și anumite categorii la care ei vor să se relaționeze – partea de slow living, partea de oraș verde, de Art Nouveau etc. Practic, ei sunt cei care aleg din totalitatea orașelor pe care le au în portofoliu cele 20 de orașe care merg în acest top. Așa a funcționat această campanie”, a detaliat și Toie.
Ea consideră că „prezența în acest top e un pas în față, asigură o anumită vizibilitate”.

Oradea, nominalizată la Destinația anului 2022

 

Trimite articolul

X
Taguri:
European Best Destiations ,
oradea ,
top
17 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. daacumtrolez says:
    February 10, 2022 at 10:30 am

    așa zic cei care au plătit? păi, ce să zică și ei?

    Reply
    • Locuitor, nascut in Oradea says:
      February 10, 2022 at 11:19 am

      Exact asa vorbesti, exact ca si consilierul PSD care striga mai alaltaieri ca nu este transparenta in cheltuirea banilor din partea Primariei.
      Daca erau PSD-istii majoritari si luau ei decizii referitor la ce, cui si cum se imparte, sigur era ceata locala! Sau bezna totala. Deci ….. , ce sa zica si el!
      La fel ca tine. Ce sa zici si tu.

      Reply
      • daacumtrolez says:
        February 10, 2022 at 7:50 pm

        da, păpușă. și mai știi ce? dacă consilierul pesede ți-ar spune să îți bagi capul în pizda mă-tii și să vezi dacă e ceață sau beznă acolo, ar vorbi și el fix ca mine. poate suntem suflete pereche.

        Reply
        • Locuitor, nascut in Oradea says:
          February 11, 2022 at 1:13 am

          Sugi pu&a, fraiere!
          Sivtu, dar si proasta aia care ti-a dat viata dintr-o impardonabila greseala.
          Ca mai bine isi provoca un avort spontan. Scapa orasul asta de inca un prost, unul cu cabina.
          Esti un kkt improscat.

          Reply
          • daacumtrolez says:
            February 11, 2022 at 10:59 am

            aoleu. ai luat cu tine telefonul în pizdă la mă-ta, ca să ții legătura cu noi? ce semnal bun ai tu acolo, i-a montat cineva releu? vezi dacă nu cumva pâlpâie o luminiță în depărtare. auzi, poate nu e releu, poate e altul, care și-a luat și el telefonul cu el. poate sunteți frați.

  2. Judecatorul says:
    February 10, 2022 at 10:48 am

    Nu au platit ca vine Razboiul si de ce sa faca risipa de bani

    Reply
  3. Detinatoarea de Patiserie cu specific Unguresc in Oradea says:
    February 10, 2022 at 10:52 am

    Noi vrem sa punem mana pe Oradea si pe Romania si Cluj Napoca ca Romania este a Maghiariilor, noi vrem cu orice pret Romania.

    Rusia date inapoi in spate, Romania este a UGURIILOR noi vrem sa o cucerim.

    Rusia nu invada Romania ca Ungaria doreste sa o cucereasca tot Ardealul este al nostru al majoritati Unguriilor.

    Noi detinem la Oradea . Brutaria – Patiseria cu specific unguresc si avem niste delicatese unguresti langos in forma de pizza cu carnati si aroma de gulas.

    Reply
  4. ioio says:
    February 10, 2022 at 11:14 am

    nu a platit, a contribuit doar cu niste bani…

    Reply
  5. altuss says:
    February 10, 2022 at 11:42 am

    Mda, la câte curse externe sunt pe aeroportul din Oradea, nu e de mirare că e aşa de vizitat oraşul. Mâine poimâine nu mai încap avioanele pe aeroport. 🙂

    Reply
  6. Cayde-6 says:
    February 10, 2022 at 11:42 am

    🧢

    Reply
  7. Anonymous says:
    February 10, 2022 at 11:59 am

    Asta e ca si intrebarea aia cand te opreste politia: “Alcool ati consumat?” De parca cei care consuma vor zicea vreodata “Daa, am consumat cam o lada de bere”

    Reply
  8. Marius says:
    February 10, 2022 at 12:00 pm

    In afara de doua pietonale nu ai nimic de facut in oras. Mai terminati cu linguseala.

    Reply
  9. Tautu says:
    February 10, 2022 at 12:53 pm

    Incontestabil, zestrea arhitectonica a orasului are potentialul de a atrage turisti. La fel resursa de apa termala. Dar asta nu e suficient. Orasul nu are acea vitalitate pe care o simti in Brasov de exemplu. Ce sa faci dupa ora 8 in Oradea? Te uiti la cladiri pe intuneric? Plus, cat ar fi de ciudat, si spatele verzi au partea lor de atractivitate. Nu mai zic de toaletele publice dar asta e problema rezolvata doar in Bucuresti. Cine stie, cu noile (sau reluatele) curse aeriene, poate vor veni si mai multi turisti

    Reply
  10. Anonimul says:
    February 10, 2022 at 2:14 pm

    Pai si asta se plateste ? Oricum cu sau fara plata includerii in topul “Cele mai bune destinații europene turistice pe anul 2022”, Oradea ramane un oras frumos, interesant, care trebuie vizitat mai ales de cei din tara.

    Reply
  11. f u pmo says:
    February 10, 2022 at 3:37 pm

    Nu Oradea a platit ci oradenii, normal.
    De asta cresc taxele si impozitele de la an la an, ca sa “arate bine”

    Reply
    • Vai de steaua ta, ploadă says:
      February 11, 2022 at 1:20 am

      Ce mult ti-au crescut tacele, papițoi imbufnat!
      Cat plm platesti atat de mult?
      Mai lasa si pe altii sa isi cumpere meniuri de la Mc si de la KFC.
      Nu iti fute banii numai pe excursii, city break-uri, iesiri, chefuri sau party-uri.
      Plateste si contributii la oras.
      Ca orasul.iti ofera toate celelate oportunitati.
      Nimic nu e gratis pe lumea asta.
      Nici tu nu poti astepta sa ti se ofere totul moka.
      Te plangi si te vaieți ca o cyrva care a fost fut@ta si batuta si care apoi nu si-a mai primit nici banii pe actul sexual consimtit.
      Esti un alt intretinut al municipiului.

      Reply
      • fdgdfgdg says:
        February 11, 2022 at 10:36 am

        “Nu iti fute banii numai pe excursii, city break-uri, iesiri, chefuri sau party-uri.”
        Draga retard, eu nu ma duc in excursii, pur si simplu nu sufar de boala asta.
        “City break”, bleah, snobism pur, ca sa pari important.
        Chefuri?
        Eu inteleg ca pentru tine doar insiruirea aceasta pe care ai facut-o are insemnatate (doar atat poti) dar mai sunt unii care stiu sa si citeasca o carte. Nu e cazul tau.
        Iar “cyrva” e cateaua care te-a fatat.

        Reply
  12. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Comisia de disciplină a AJF Bihor a dictat sancțiunile după incidentul produs la meciul de juniori Viitorul Beiuș - Crișul Aleșd
    Pe ordinea de zi a ședinței Comisiei de disciplină din cadrul Asociației Județene de Fotbal Bihor, desfășurată marți după amiază, s-a aflat și „cazul Viitorul Beiuș – Crișul Aleșd”.

    Economic

    Nereguli în comerțul cu alimente și animale: peste 1.400 de controale într-o singură lună în Bihor
    Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Bihor a desfășurat, în luna februarie 2026, o activitate amplă de control și monitorizare, atât în domeniul siguranței alimentare, cât și în cel al sănătății și bunăstării animale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Directorul Școlii din Aușeu, acuzat de mai mulți elevi că i-ar fi pipăit, a fost suspendat din funcție
    Au fost luate primele măsuri în cazul directorului Școlii Gimnaziale „Alexandru Roman” din Aușeu acuzat de elevi de comportament sexual indecent. Adrian Botici a fost suspendat din funcție.

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Compania de Apă Oradea

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă Oradea

    FC Bihor

    „FC Bihor Oradea nu poate accepta ca viitorul sportului bihorean să fie decis în funcție de orgolii politice”
    Blocarea finanțării pentru noul stadion din Oradea a determinat conducerea FC Bihor să reacționeze. Marți, prin coalizarea AUR și PSD a fost respinsă continuarea finanțării proiectului stadionului de la Oradea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bihorean arestat după ce a furat alimente de 200 de lei din casa unui vecin
    Un bărbat de 50 de ani din Șușturogiu a fost reținut pentru 24 de ore după ce a furat alimente din casa unui vecin.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Apa maro nu e periculoasă, doar deranjează vizual”, spune CAO despre problemele de la robinete
    În ultimele luni, tot mai mulți orădeni au semnalat probleme legate de calitatea apei potabile care le curgea la robinete.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.