BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Orădenii de la Robotics Club, pe podium la cel mai tare concurs de robotică din Europa

Orădenii de la Robotics Club, pe podium la cel mai tare concurs de robotică din Europa

De Alexandra Szabo
la 28 November 2022 15:07 Reactualizat la: 28 November 2022 18:21
2 Comentarii

Orădenii de la Robotics Club, pe podium la cel mai tare concurs de robotică din Europa

28 November 2022 15:07 Reactualizat la: 28 November 2022 18:21
În perioada 25-26 noiembrie, la Tallinn, s-a desfășurat competiția care reunește elitele.
Scris de Alexandra Szabo - În perioada 25-26 noiembrie, la Tallinn, s-a desfășurat competiția care reunește elitele.

Trimite articolul

X

Cu peste 2800 de participanți din 28 de țări, capitala Estoniei adună anual cei mai mari dezvoltatori și concurenți din domeniul roboticii.

[eadvert]

La ediția din acest an, a participat Robotics Club Oradea, club înființat de Facultatea de Inginerie Managerială și Tehnologică Oradea, Departamentul de Mecatronică și finanțat de Celestica. Echipa orădeană a fost formată din 9 participanți împărțiți pe două echipe, la 2 dintre cele 18 categorii din concurs.

La ediția din acest an, a participat Robotics Club Oradea, la 2 dintre cele 18 categorii din concurs, cu 9 participanți împărțiți pe două echipe.

La proba Mega Sumo, echipa Robotics Club Oradea s-a clasat pe locul 3. Este pentru prima dată, când orădenii sunt prezenți pe podium în această competiție internațională.

„Confruntările dintre roboții aflați în competiție au fost extrem de rapide, cu meciuri de sub o secundă și cu forțe de impact zguduitoare. În urma meciurilor, ringul de oțel unde s-au dus luptele, s-a deteriorat după rodajul cu lamele și roțile roboților. Suntem foarte mândri de studenții noștri, de performanța în urma multor zile și nopți de muncă și de ingeniozitatea de a rezolva problemele tehnice în timp record.”, afirmă coordonatorul echipei Ș.l.dr.ing. Birouaș Flaviu.

FOTO: O nouă victorie în robotică 28.11.2022

În cadrul acestui concurs au participat și echipe din alte țări, precum: Azerbaijan, Bulgaria, China, Cipru, Coreea de Sud, Danemarca, Estonia, Germania, Grecia, India, Indonezia, Iran, Italia, Kurghistan, Kuweit, Letonia, Lituania, Madagascar, Nepal, Pakistan, Polonia, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, România, Statele Unite ale Americii, Suedia, Turcia, Ucraina și Ungaria.

Tot în luna noiembrie, echipa Robotics Club Oradea, a participat la competiția internațională RoboChallenge de la București. Aici, a obținut 4 premii la 3 probe: locul 1 și locul 2 – proba Humanoid Robot, locul 3 – Humanoid Sumo și locul 2- Line Follower Kids.

Mai multe detalii despre activitatea celor de la Cercul de Robotică puteți afla pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/roboticscluboradea .

Trimite articolul

X
Taguri:
concurs robotica ,
mega sumo ,
Robotics Club Oradea
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Kratos says:
    November 28, 2022 at 6:26 pm

    Bravo, felicitari!

    Reply
  2. Christa says:
    November 28, 2022 at 9:31 pm

    aAtia nu sunt irredentistii lui orban. Se vede diferenta de valoare, de cultura, de educatie.

    Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Sport local

    Fostul fotbalist bihorean Adrian Anca a fost convocat în premieră la un Campionat European
    Pe lângă fotbal, unde a jucat la CFR Cluj și a devenit campion național, bihoreanul Adrian Anca și-a descoperit o nouă pasiune după ce și-a încheiat cariera de jucător. Un hobby care i-a adus prima participare ca fotbalist la un Campionat European.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    UPDATE: Femeia rănită în accidentul de pe Calea Clujului din Oradea a fost operată. Fetița de 4 ani este în stare stabilă
    Accidentul a avut loc marți, 2 iunie, puțin înainte de ora 17:00, pe Calea Clujului din Oradea.

    Economic

    Eroare de sistem, date expuse: UniCredit amendată cu 12.000 de euro în urma unui incident GDPR
    Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a finalizat în luna mai 2026 o investigație care a vizat UniCredit Bank SA, în urma unei reclamații depuse de o persoană fizică.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere alimentare apă în Nojorid

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă în zona Ogorului

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă întrerupere furnizare apă potabilă Sântandrei

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Un bărbat acuzat că și-ar fi violat fiica timp de 7 ani, eliberat din arest de Tribunalul Bihor și pus sub control judiciar
    La mai puțin de două luni de la arestarea sa, un bărbat de 42 de ani, din Curtuișeni, acuzat că și-ar fi violat fiica minoră, a fost eliberat de după gratii și pus sub control judiciar, printr-o decizie definitivă luată marți de Tribunalul Bihor.

    Economic

    GALERIE FOTO
    Noul sediu EBM Papst din Oradea, deschis oficial după o investiție de 30 de milioane de euro
    Compania EBM Papst România a inaugurat oficial noul său sediu și noua fabrică din Parcul Industrial II Oradea, o investiție estimată la 30 de milioane de euro.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Un urs a fost filmat în timp ce alerga pe un drum din Bihor
    Animalul a fost filmat în cursul zilei de marți, 2 iunie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X