BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Panouri bilingve în ZMO

Panouri bilingve în ZMO

la 6 August 2009 12:22
6 August 2009 12:22
Zona Metropolitană Oradea derulează în parteneriat cu Asociaţia pentru cultură şi educaţie „Transilvania 2000” proiectul „ZMO Limited”, de la 1 iulie până pe 30 august.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Zona Metropolitană Oradea derulează în parteneriat cu Asociaţia pentru cultură şi educaţie „Transilvania 2000” proiectul „ZMO Limited”, de la 1 iulie până pe 30 august.

Trimite articolul

X

Proiectul promovează deschiderea teritorială în regiunea Bihor – Hajdu Bihar prin realizarea de opt panouri bilingve cu informaţii generale bilingve la graniţa ZMO precum şi a 11 panouri bilingve cu informaţii specifice fiecărei localităţi dinZMO şi montarea lor în incinta primăriei.

„Proiectul vizează apropierea etnică dintre români şi maghiari prin intermediul instrumentelor lingvistice. ZMO a realizat deja marcaje de limitare teritorială în limbile română, engleză şi maghiară, iar acum propune spre finanţare completarea acestor marcaje cu informaţii suplimentare de interes.”, declară Adrian Foghiş, directorul ZMO.

Panourile au ca scop o mai bună vizibilitate a graniţelor metropolitane, creşterea gradului de informare în rândul populaţiei şi autorităţilor publice locale din Bihor şi din Hajdu Bihar, dar şi o mai bună cooperare cu partenerii din regiunea transfrontalieră Bihor-Hajdu Bihar.

Valoarea totală a proiectului este de 10.800 lei.

Cristian Horgoş

Trimite articolul

X
Taguri:
Bihar ,
bilingve ,
din ,
Hajdu ,
informatii ,
panouri ,
proiectul ,
Regiunea ,
teritoriala ,
zmo
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    S-a deschis Târgul de Paște din Cetatea Oradea. Vezi programul evenimentelor
    Timp de 11 zile, vizitatorii vor avea parte de piese de teatru, ateliere meșteșugărești, vânătoare de comori şi jocuri interactive.

    FC Bihor

    GALERIE FOTO
    Prima înfrângere acasă în actualul sezon. FC Bihor Oradea a pierdut confruntarea cu FC Voluntari
    După 11 meciuri fără înfrângere acasă, FC Bihor a pierdut la prima apariție în play-off pe Stadionul Iuliu Bodola, scor 0-2, cu FC Voluntari. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident grav pe DN 79 la intrarea în Leș: patru persoane au fost transportate la spital
    Un accident rutier s-a produs, în cursul după-amiezii de vineri, 3 aprilie, la intrarea în localitatea Leș, pe DN 79.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    România

    Proiect: Șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă Poliției Rutiere permisul sau talonul mașinii
    Deputatul USR Alexandru Dimitriu propune, printr-un proiect de lege depus în Parlament, ca șoferii să nu mai fie amendați dacă nu prezintă fizic permisul și talonul mașinii. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe Calea Clujului din Oradea: un autoturism a intrat într-un copac
    Un accident rutier s-a produs vineri după-amiază, 3 aprilie, pe Calea Clujului din municipiul Oradea, unde un autoturism a intrat într-un copac. 1

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Adolescentul care a intrat cu mașina într-un rival, din gelozie, a fost trimis în judecată pentru tentativă de omor
    Procurorii Parchetului Bihor au finalizat ancheta în cazul unui adolescent de 15 ani, din Aleșd, acuzat că a intrat intenționat cu mașina într-un tânăr de 18 ani, și l-au trimis în judecată pentru tentativă de omor, dar și pentru furt și conducere fără permis.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X