BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Peste 42% din angajaţii Fiscului, în preaviz

Peste 42% din angajaţii Fiscului, în preaviz

la 6 August 2013 14:13
6 August 2013 14:13
Organigrama aparatului fiscal judeţean va fi redusă de la 660 de posturi la 535.
Scris de Demian - Organigrama aparatului fiscal judeţean va fi redusă de la 660 de posturi la 535.

Trimite articolul

X

Nu mai puţin de 280 de angajaţi, din cei 660, ai Fiscului bihorean au primit preaviz, potrivit informaţiilor primite de la Vasile Farc, purtătorul de cuvânt al instituţiei. Asta înseamnă peste 42% din numărul actual de angajaţi.

Preavize şi concurs

„Cei care au primit preaviz sunt, preponderent, de la serviciile suport: Contabilitate, Resurse umane, Audit, Administrativ. Aceste posturi, prin regionalizare, nu se mai regăsesc în organigrama Administraţiei Fiscale Judeţene”, a precizat Vasile Farc.

Un alt sector unde s-au dat preavize este cel al Activităţii de Inspecţie Fiscală. „La Inspecţie Fiscală, din 140 de posturi vor mai râmâne 110”, a specificat purtătorul de cuvânt al Fiscului bihorean. În termen de şapte zile de la primirea preavizului vor fi comunicate toate posturile vacante la nivel de ANAF şi în structurile teritoriale, astfel încât cei careau primit preaviz să-şi poată exprima opţiunea pentru un anumit post. „În cazul în care pentru un post vor opta mai multe persoane se va organiza concurs pentru ocuparea lui”, a declarat Vasile Farc.

Acesta a adăugat că posturi vor fi şi în alte judeţe, în sectoare deficitare, unde cerinţa de personal este mai mare. De asemenea, cei care au primit preaviz pot opta pentru examenul de accedere în structurile Direcţiei Regionale Antifraudă.

Este sigur că din cele 280 de persoane care au primit preaviz, 80 nu se vor mai regăsi în structura Administraţiei Fiscale Bihor. Alte 35 de posturi vor fi detaşate la Cluj, la Direcţia Regională. Este posibil totuşi ca un număr de persoane să fie detaşate la Cluj, dar să rămână la Oradea cu delegaţie.

Una peste alta, din cele 660 de posturi ale Fiscului bihorean, în noua organigramă vor mai rămâne 538 de posturi. Instituţia va fi condusă de un şef, ajutat de patru adjuncţi şi un trezorier şef. „Conducerea Administraţiei Fiscale Judeţene este asigurată de fostul şef al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Bihor, Ioan Mihaiu, care are împuternicire de la ANAF”, a spus Vasile Farc.

Reoganizarea trebuie să se încheie până la începutul lunii septembrie. Din momentul publicării posturilor vacante, cei care au primit preaviz vor avea la dispoziţie şapte zile pentru a opta pentru un post.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati Fisc ,
concedieri ,
preaviz
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Dat în urmărire după ce, băut și drogat, a furat o mașină, un tânăr din Salonta a fost prins în Franța și adus în țară
    Géza Vencel, un bărbat de 24 de ani, din Salonta, dat în urmărire internațională pentru furt și infracțiuni rutiere, a fost prins în Franța și a fost adus vineri în țară. Anunțul a fost făcut de Poliția română, care l-a preluat pe bărbat sub escortă.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Parcarea din Băile Felix, transformată într-un spectacol auto la Grand Town Fest
    În acest weekend, parcarea din Băile Felix a devenit punctul de atracție pentru mii de vizitatori, dornici să admire mașinile expuse în cadrul Grand Town Fest.

    Economic

    Motorină mai ieftină pentru fermieri: colac de salvare sau soluție temporară?
    Creșterea constantă a prețurilor la carburanți din ultimele luni determină autoritățile să caute soluții rapide pentru a proteja sectorul agricol.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Permis fals comandat prin WhatsApp și primit prin curier. Falsificatorul se promova pe Tik-Tok
    Ulciorul nu merge de multe ori la apă. De adevărul acestui proverb s-a convins un bărbat de 52 de ani, care, după o serie de condamnări la închisoare cu suspendare, a primit recent o pedeapsă de 4 ani de detenție în penitenciar.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cariere cu perspectivă: Inova la Oradea Job Expo te invită să-ți găsești locul potrivit
    Târgul locurilor de muncă Oradea Job Expo revine în această primăvară cu o nouă ediție dedicată celor care își caută un job sau vor să exploreze oportunități profesionale.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident între două motociclete în Oradea. O persoană a ajuns la spital
    Eveniementul rutier a avut loc duminică, 5 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X