BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Platforme unde se preiau gratuit deșeuri, în Beiuș, Marghita, Salonta și Aleșd

Platforme unde se preiau gratuit deșeuri, în Beiuș, Marghita, Salonta și Aleșd

De Cristina Ghilea
la 19 May 2023 14:29 Reactualizat la: 19 May 2023 14:32

Platforme unde se preiau gratuit deșeuri, în Beiuș, Marghita, Salonta și Aleșd

19 May 2023 14:29 Reactualizat la: 19 May 2023 14:32
În această săptămână, pe 17 și 18 mai, au fost recepționate lucrările la primele Centre de colectare a deșeurilor prin Aport Voluntar (CAV-uri).
Scris de Cristina Ghilea - În această săptămână, pe 17 și 18 mai, au fost recepționate lucrările la primele Centre de colectare a deșeurilor prin Aport Voluntar (CAV-uri).

Trimite articolul

X

Lucrările au fost executate de asocierea de firme Da Vinci Construct & Proiect SRL, valoarea totală a celor patru platforme de deșeuri este de peste 5 milioane de lei, fără TVA (Aleșd: 1.137.123,43 lei; Beiuș: 1.400.423,50 lei; Marghita: 1.289.620,79 lei; Salonta: 1.224.936,31 lei). Finanțarea a fost asigurată cu fonduri europene, prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014 – 2020.

[eadvert]

În fiecare centru sunt amplasate containere de mari dimensiuni pentru colectarea separată a următoarelor tipuri de deşeuri: materiale textile, bunuri reutilizabile, metalice, obiecte de uz casnic, sticlă, electrice/electrocasnice/electronice, materiale plastice, hârtie/carton, lemn/mobilier, vegetale, resturi din construcţii şi deşeuri care au un conţinut periculos. Cetățenii vor putea depozita gratuit deșeurile în noile centre de colectare. Cele patru fac parte din rețeaua de 32 de centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar care vor funcționa în județul Bihor.

„Ne propunem ca până la sfârșitul acestui an să finalizăm toate cele 32 de platforme. În felul acesta sperăm să se reducă deșeurile care sunt depozitate ilegal în șanțuri, pe marginea drumurilor, în pădurile și râurile din județul nostru. Avem în derulare și alte proiecte pentru a le asigura bihorenilor condițiile de a participa alături de noi la realizarea obiectivului nostru comun, un Bihor curat”, a precizat Mircea Mălan, vicepreședinte al Consiliului Județean Bihor și președinte al Ecolect Group Bihor.

FOTO: Platforme de aport voluntar a deșeurilor 19.05.2023

Prima etapă de construire a centrelor cuprinde localitățile Aleșd, Beiuș, Marghita, Salonta, Valea lui Mihai și Săcueni, Sântandrei, Tinca, Ceica, Oșorhei, Tileagd, Vadu Crișului, Bratca, Popești, Sânmartin și Sânnicolau Român.

A doua etapă

A doua etapă presupune construirea a încă 16 puncte de colectare a deșeurilor în localitățile Aușeu, Avram Iancu, Balc, Borș, Buntești, Chișlaz, Cociuba Mare, Copăcel, Drăgănești, Lazuri de Beiuș, Lăzăreni, Nojorid, Paleu, Spinuș, Ștei și Vașcău. Ambele etape se află în faza de evaluare a ofertelor depuse în cadrul licitației pentru proiectare și execuție.

Cele patru centre de colectare a deșeurilor din Aleșd, Beiuș, Marghita și Salonta urmează să fie puse în funcțiune după stabilirea regulamentului de funcționare de către Consiliul Județean Bihor, Ecolect Group și primăriile implicate.

Aceste centre fac parte din „Sistemul de Management Integrat al Deșeurilor” (S.M.I.D.) din județul Bihor și vor deservi atât unitatea administrativ – teritorială unde sunt amplasate, cât și cele din vecinătate.

Trimite articolul

X
Taguri:
beius ,
gratuit ,
marghita ,
platforma deseuri ,
Salonta și Aleșd
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Doi moldoveni stabiliți în Oradea, puși sub control judiciar pentru înșelăciune cu cereale provenite din Ucraina
    Doi bărbați cu cetățenie română și moldovenească, stabiliți în Oradea și administratori ai unei firme care se ocupă cu comercializarea cerealelor, au fost puși sub control judiciar într-un dosar de înșelăciune în domeniul comerțului cu cereale.

    Cultură

    Călătorie în imagini prin Nepal. Fotografi din Timişoara expun pe simezele Galeriei „Mezey Lajos” din Cetatea Oradea
    Pe simezele Galeriei „Mezey Lajos” vor fi instalate 65 de fotografii de mari dimensiuni.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    VIDEO
    Vandalism în Pasajul Dacia: cameră de supraveghere distrusă, autorii au fost identificați
    Incidentul s-a petrecut în noaptea zilei de 26 martie, în jurul orei 22:45. 6

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Jasmine, minora grav rănită într-un accident pe DN 1, a fost transferată la spitalul „Marie Curie” din București
    Jasmine, o adolescentă în vârstă de 14 ani care a fost rănită grav în accidentul rutier produs la începutul lunii martie pe DN1, la ieșirea din Aușeu, a fost transportată la un spital din București după ce starea ei de sănătate s-a deteriorat. Incident în urma căruia mama sa, hairstilista din Oradea, Olga Zamfir, și-a pierdut viața.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Etapa locală Robotics Championship 2026 s-a încheiat. Vezi cine participă la faza internațională!
    Parcul Științific și Tehnologic Bihor a găzduit, pe 26 martie, etapa locală a competiției Robotics Championship, ediția a XIV-a.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Ziua Jandarmeriei va fi sărbătorită și în Bihor: demonstrații, tehnică și activități interactive
    Inspectoratul de Jandarmi Județean Bihor organizează un eveniment cu ocazia celebrării Zilei Jandarmeriei Române, care se va desfășura vineri, 3 aprilie, începând cu ora 10, în curtea Muzeului Țării Crișurilor din Oradea.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X