BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Poliţia în control la „en-gross”-uri

Poliţia în control la „en-gross”-uri

la 13 August 2010 12:20
13 August 2010 12:20
Sute de infracţiuni au fost constatate de poliţişti, în ultimele două zile, în urma controalelor efectuate la peste 1.000 de firme en-gross.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Sute de infracţiuni au fost constatate de poliţişti, în ultimele două zile, în urma controalelor efectuate la peste 1.000 de firme en-gross.

Trimite articolul

X

În zilele de 10 şi 11 august, Direcţia de Investigare a Fraudelor din cadrul I.G.P.R. a organizat o acţiune la nivel naţional pentru combaterea evaziunii fiscale şi a celorlalte ilegalităţi care se comit în centrele comerciale en-gross. Astfel, peste 700 de poliţişti de investigare a fraudelor împreună cu aproape 330 de comisari ai Gărzii Financiare şi inspectori I.T.M. au verificat peste 1.000 de centre comerciale cu vânzare en-gross. În cele două zile ale acţiunii, poliţiştii au constatat 146 de infracţiuni pentru care sunt cercetate 132 de persoane.

Confiscări de 600.000 de lei

Totodată, echipele de control au constatat peste 600 de abateri de la normele legale aplicabile acestui domeniu, peste 300 din cazuri reprezentând încălcări ale Legii 12/1990 privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite. De asemenea, pentru continuarea cercetărilor, au fost indisponibilizate şi confiscate bunuri  în valoare de aproape 600.000 de lei.  În 69 de cazuri, sunt efectuate verificări referitoare la legalitatea angajării persoanelor identificate la punctele comerciale. Din cazuistica întâlnită de poliţişti, se pot menţiona neevidenţierea tuturor vânzărilor efectuate, lipsa documentelor legale de achiziţie pentru marfă, nemenţionarea, în cazul achiziţiilor intracomunitare, în factura externă a tuturor mărfurilor, sau achiziţii intracomunitare efectuate în numele unor societăţi de tip „fantomă”. De asemenea, ofiţeri din cadrul I.P.J. Bihor- SIF, alături de reprezentanţi ai Gărzii Financiare şi inspectori ai Inspectoratului Teritorial de Muncă au verificat 36 de societăţi comerciale en-gross bihorene. În cele două zile ale acţiunii, echipele de control au constatat 16 abateri de la normele legale aplicabile acestui domeniu, în valoare de 26.500 de lei. Totodată, pentru continuarea cercetărilor, au fost indisponibilizate şi confiscate bunuri  în valoare de aproape 3.175 de lei şi suma de 2.450 de lei, provenită din desfăşurarea de activităţi comerciale ilicite. În şapte cazuri, sunt efectuate verificări referitoare la legalitatea angajării persoanelor identificate la punctele comerciale.

A.L.

Trimite articolul

X
Taguri:
en-gross ,
evaziune fiscala ,
garda financiara ,
igpr
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Trei intervenții ale salvamontiștilor bihoreni în cursul nopții. Turiști epuizați și o persoană rătăcită, salvați din Munții Apuseni
    Salvamontiștii din Bihor au avut o noapte grea, intervenind în trei misiuni de salvare desfășurate în zonele Padiș și Stâna de Vale.

    Mapamond

    Frații Tate au fost arestați la Miami, la solicitarea Regatului Unit. Ce acuzații le sunt aduse
    Influencerul americano-britanic Andrew Tate, promotor al supremației masculine, și fratele său Tristan au fost arestați sâmbătă la Miami, în SUA, la solicitarea Regatului Unit, care urmărește extrădarea lor sub acuzația de viol, au consemnat AFP, Reuters și dpa.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Cod galben de vijelii, intensificări ale vântului și averse torențiale pentru județul Bihor
    ANM a emins pentru perioada 19 iulie, ora 22:00 - 20 iulie, ora 10:00, o atenționare Cod galben de instabilitate atmosferică, intensificări ale vântului, vijelii și averse însemnate cantitativ vizează zone din Maramureș, Crișana, Banat, vestul și nordul Transilvaniei și nord-vestul Olteniei.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Întrerupere parțială pentru alimentare cu apă în localitatea Ceișoara

    BIHON CAO

    Seceta și canicula pun presiune pe rețea. Compania de Apă Oradea avertizează asupra consumului excesiv

    BIHON CAO

    Întrerupere alimentare cu apă în Oradea, str. Pelicanului

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Fostul polițist arestat pentru că a cerut bani unor șoferi, pe DN1, ca să nu-i amendeze, a fost trimis în judecată
    10 zile au trecut de la momentul arestării până la finalizarea de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea a cercetărilor în cazul lui Stelian Dorel Paven, un fost polițist din Arad, acuzat de uzupare de calități oficiale și înșelăciune.

    Economic

    Legea salarizării: sporuri de până la 40% pentru primarii și funcționarii care atrag fonduri europene
    Noua propunere privind legea salarizării din sectorul public introduce posibilitatea acordării unor majorări salariale de până la 40% pentru personalul care lucrează la implementarea proiectelor finanțate din fonduri europene sau din alte surse externe nerambursabile. 1

    Economic

    Ilie Bolojan lansează două programe finanțate din Fondul pentru Modernizare pentru reducerea facturilor la energie
    Guvernul pregătește două noi programe finanțate din Fondul pentru Modernizare, care vizează modernizarea sistemului energetic și reducerea costurilor suportate de consumatori. 1
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X