BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Pop Haidu Tudor, marele câştigător al Festivalului Internaţional Enjoy Music 2024

Pop Haidu Tudor, marele câştigător al Festivalului Internaţional Enjoy Music 2024

De Camelia Buşu
la 1 September 2024 13:28 Reactualizat la: 1 September 2024 13:31

Pop Haidu Tudor, marele câştigător al Festivalului Internaţional Enjoy Music 2024

Foto: Enjoy Music
1 September 2024 13:28 Reactualizat la: 1 September 2024 13:31
Gala Laureaţilor s-a desfăşurat sâmbătă, pe scena amplasată în piața de lângă ștrandul Apollo din Băile Felix.
Scris de Camelia Buşu - Gala Laureaţilor s-a desfăşurat sâmbătă, pe scena amplasată în piața de lângă ștrandul Apollo din Băile Felix.

Trimite articolul

X

În staţiunea Băile Felix s-a desfăşurat în acest weekend cea de a 4-a ediţie a Festivalului Internațional „Enjoy Music” Băile Felix, organizat de Asociația „Enjoy Music” a Episcopiei Greco-Catolice de Oradea, în colaborarea cu Liceul Tehnlogic „Felix” Sânmartin și Primăria Comunei Sânmartin.

De joi până sâmbătă, 29-31 august, pe scena din piața de lângă ștrandul Apollo au evoluat, pe categorii de vârstă, 110 participanți din țară și străinătate.

Juriul festivalului a fost alcătuit din artiști consacrați ai muzicii românești: compozitorul și dirijorul Andrei Tudor – președintele juriului, George Miron, Luminița Anghel, Aurelian Temișan, Monica Anghel, Paula Seling, maestrul Ionel Tudor, Nico, Ovidiu Anton și Zorica Ninkovic din Serbia (organizator al Festivalului Angel Voice). Ediţia din acest an a festivalului a fost prezentată de actorul Cosmin Vijeu.

Festivalul Internaţional Enjoy Music Băile Felix, ediţia a 4-a. Foto: Enjoy Music

La deschiderea evenimentului a fost prezent și Preasfinția Sa Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea, pr. Paul Popa, președintele „Enjoy Music” și Ester Flocco, președinta Asociației Naționale Italiene a Profesorilor Catolici (AIMC), invitat special la festival împreună cu don Giuseppe Oddone, asistent spiritual național al AIMC și Bruno Fraraccio, consilier al Primăriei orașului Termoli din Italia.

„Muzica este mai mult decât o simplă activitate recreativă este un instrument educativ de o valoare inestimabilă, care ajuta la dezvoltarea completă a individului, atât la nivel personal, cât și social. Acest Festival este o mărturie. Este o sănătoasă competiție între copii, care arată talentul fiecăruia dintre ei”, a spus Ester Flocco.

Primii care au intrat în concurs au fost copii de la categoriile 4-6 ani, 7-8 ani, 9-10 ani și 11-12 ani. Seara primei zile de Festival „Enjoy Music” s-a încheiat cu un inedit recital Enjoy Music alături de Luminița Anghel.

A doua zi au urcat pe scenă concurenţii categoriilor 13-14 ani, 15-17 ani și 17-30 ani, după care s-a desfăşurat proba de Creație, urmată de prestația pe Grupuri. Seara s-a încheiat cu recitalul Enjoy Music împreună cu Aurelian Temișan.

Premiile şi trofeele Enjoy Music

Sâmbătă, 31 august, a avut loc Gala Laureaților, care a început cu mini recitalul Dariei Gurici, câştigătoarea de anul trecut a trofeului Enjoy Music. Compozitorul Andrei Tudor, preşedintele juriului, a apreciat evoluţia festivalului.

„Este un festival care a crescut. Salut colegii mei din juriu şi sunt onorat că Enjoy Music a strâns atâtea personalităţi ale muzicii pentru această ediţie. Vreau să salut faptul că există o secţiune de creaţie care a crescut şi la care s-au prezentat compozitori cu nume importante, şi faptul că marele trofeu al acestui festival este o şansă către industria muzicală oferită de Marius Moga, o piesă în primă audiţie. Felicitări Enjoy Music, felicitări copiilor dumneavoastră care sunt foarte talentaţi. La jurizare a fost cumva foarte simplu pentru noi, pentru că mie mi s-a părut că vârfurile le-am simţit de la primul sunet, cum este acest copil care a câştigat trofeul. M-am bucurat mult pentru că eu am simţit de la primele sunete că el ar trebui să câştige. Şi cu toţii am fost de acord în juriu cu acest lucru”, a spus Andrei Tudor.

Trofeul Festivalului Internaţional Enjoy Music a fost câştigat de Pop Haidu Tudor (7 ani), care a interpretat cu sensibilitate piesa lui Horia Moculescu, „Fântânile albastre”.

Trofeul Junior a fost acordat tinerei Tîrnoveanu Sara Natalia şi a fost înmânat de către Monica Anghel, care a felicitat organizatorii pentru realizarea festivalului, dar şi profesorii, copiii şi părinţii care s-au implicat la acest eveniment. Sara Natalia a interpretat piesa lui Tori Kelly, „Don’t You Worry ‘Bout A Thing”

Trofeul Teenager a fost acordat tinerei Racoviţan Carolina şi a fost înmânat de către Luminiţa Anghel, care a apreciat faptul că toţi cei implicaţi în acest festival sunt ca o mare familie. Carolina a interpretat piesa „Ciocârlia”.

Trofelul pentru Creaţie a fost anunţat de compozitorul Ionel Tudor şi a fost câştigat de compozitorul Nicolae Caragea cu piesa „Copilărie fără război”, pe versurile Dianei Culic, piesă interpretată expresiv de Sara Natalia Târnoveanu.

Ionel Tudor a dat şi un sfat profesorilor: „Sunt foarte multe piese demonstrative. Căutaţi în fiecare copil personalitatea pe care dumneavoastră trebuie să o creşteţi, şi astfel, aceşti copii, în timp, vor urca pe scenă şi vor fi remarcaţi”.

Premiile I pe categorii au fost câştigate de: Dărăban Irina (categoria 4-6 ani), Marian Giulia Antonia (categoria 7-8 ani), Raţiu Miruna Andreea (categoria 9-10 ani), Miklos Maria Sara (categoria 11-12 ani), Marincaş Maria (categoria 13-14 ani), Căpuşneac Iarina Elena (categoria 15-17 ani), Anca Rotar (categoria 17 – 30 ani), Trio Artist (gruprui) şi la categoria Creaţie – Nicolae Caragea pentru piesa „A girl like me”.

Au mai oferit momente muzicale de-a lungul galei: Natalia Bendre, Hana Herţeg, Aisa Caba, Cristina Felapi, Lorelai Paltin, Aviv, Paula Popa, Maia Tudor din familia Enjoy Music. Profesorii au primit diplome de excelenţă.

Zorica Ninkovic din Serbia, organizator al Festivalului Angel Voice, i-a remarcat cu această ocazie pe: Florescu Alexia, Pop Daria Gabriela, Bucea Lucas, Şule Talisa, Nicoară Anastasia şi Sara Natalia Tîrnoveanu.

Gala laureaţilor s-a încheiat cu concertul Zavaidoaca Band. Spectatorii s-au bucurat de piese cunoscute de muzică lăutărească interpretată în manieră jazzistică. Zavaidoaca înseamnă Alina Leone – voce, Kálmán Nagy – vioară, Andrea Antal – pian, Alexandru Bolganschi – clarinet, Loránt Veres – contrabas, Gerhardt Bekes – trombon şi Marius Bulzan – tobe.

Trimite articolul

X
Taguri:
andrei tudor ,
aurelian temisan ,
baile felix ,
Enjoy Music ,
episcopia greco catolica oradea ,
festivalul international enjoy music ,
George Miron ,
Ionel Tudor ,
luminita anghel ,
Monica Anghel ,
nico ,
Ovidiu Anton ,
paula seling ,
Virgil Bercea ,
Zorica Ninkovic
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Accident pe Calea Clujului din Oradea: un autoturism a intrat într-un copac
    Un accident rutier s-a produs vineri după-amiază, 3 aprilie, pe Calea Clujului din municipiul Oradea, unde un autoturism a intrat într-un copac.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Adolescentul care a intrat cu mașina într-un rival, din gelozie, a fost trimis în judecată pentru tentativă de omor
    Procurorii Parchetului Bihor au finalizat ancheta în cazul unui adolescent de 15 ani, din Aleșd, acuzat că a intrat intenționat cu mașina într-un tânăr de 18 ani, și l-au trimis în judecată pentru tentativă de omor, dar și pentru furt și conducere fără permis.

    Educație

    Aur la olimpiadele naționale de matematică și informatică pentru Mihai Alexandru Ardelean de la „Onisifor Ghibu”
    Mihai Alexandru Ardelean de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” a luat două medalii de aur la olimpiadele de matematică și informatică reușind să se califice la barajul pentru lotul internațional

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Oradea, printre cele mai bune orașe de locuit din România, potrivit unui nou raport
    Un raport recent realizat de Storia și OLX Imobiliare, pe baza datelor din 2025, confirmă o tendință de stabilitate în clasamentele privind calitatea vieții în marile orașe din România.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 08.04.2026 - 09.04.2026 - PL Salonta + PL Marghita

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de circulație în mai multe zone ale Oradiei pentru mai multe zile. Vezi străzile afectate
    Măsurile de închidere ale circulației au fost avizate de Comisia de circulație din cadrul municipalității orădene în cadrul unei ședințe care s-a desfășurat în cursul zilei de vineri, 3 aprilie.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X