BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Programul „Bani de liceu” continua

Programul „Bani de liceu” continua

la 22 September 2010 10:05
22 September 2010 10:05
Ministerul Educaţiei continuă, şi în acest an şcolar, programul naţional „Bani de liceu”.
Scris de IM:JURNAL_BIHOREAN - Ministerul Educaţiei continuă, şi în acest an şcolar, programul naţional „Bani de liceu”.

Trimite articolul

X

Bursa are o valoare de 180 de lei şi se acordă doar pe perioada cursurilor şcolare. Conform calendarului de desfăşurare a programului „Bani de liceu”, cererile vor putea fi depuse la unităţile de învăţământ la care sunt înscrişi elevii, până în data de 1 octombrie.

Efectuarea anchetelor sociale şi evaluarea de către comisii a eligibilităţii cererilor depuse se va realiza în perioada 1-23 octombrie, iar centralizarea cererilor, prin intermediul portalului dedicat se va face între 1-27 octombrie. Afişarea listelor cu elevii beneficiari va avea loc joi, 28 octombrie. Depunerea contestaţiilor se va putea face între 28 octombrie şi 2 noiembrie, iar soluţionarea acestora, în perioada 2-6 noiembrie.

Beneficiari

„De acest program naţional de protecţie socială beneficiază elevii care se află în întreţinerea familiilor al căror venit brut lunar pe membru de familie, realizat în ultimele trei luni anterioare depunerii cererii, este de maximum 150 de lei, precum şi elevii care beneficiază de o măsură de protecţie ori cei aflaţi sub tutelă sau curatelă, în cazut respectării condiţiei de venit. Cuantumul sprijinului financiar este de 180 de lei şi se acordă pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat sau de diplomă şi pe perioada practicii în producţie”, a informat jurista Ramona Bacter, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor.

Lista cu beneficiarii sprijinului financiar „Bani de liceu” se va afişa pe portalul http://banideliceu.edu.ro şi pe site-ul www.edu.ro. De asemenea, comisia de la nivelul unităţii de învăţământ are obligaţia de a afişa, la loc vizibil, lista cu beneficiarii burselor „Bani de liceu”, în data de 29 octombrie, astfel încât, solicitanţii acestui sprijin financiar să aibă posibilitatea de a depune, în termen legal contestaţii în cazul în care nu se regăsesc pe lista de beneficiari.

C.D.

Trimite articolul

X
Taguri:
bani de liceu ,
bursa ,
elevi
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Adrian Ordean şi-a prezentat cartea biografică, iar Compact şi-a întâlnit fanii orădeni în Parcul Muzeului Ţării Crişurilor
    După lansarea cărţii „După ani şi ani. Povestiri din spatele scenei”, membrii formaţiei Compact au susţinut un concert în cadrul Tipografiei de idei.

    Bihon CSM Oradea

    Cei 13 „lei roșii” pentru sezonul 2026-2027. CSM CSU Raiffeisen și-a definitivat lotul
    CSM Oradea a făcut cunoscut lotul cu care va aborda viitoarea ediție.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Bărbat din Diosig, căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu a mai revenit
    Polițiștii bihoreni caută un bărbat în vârstă de 38 de ani, din localitatea Diosig, care a plecat voluntar de la domiciliu în urmă cu o săptămână și nu a mai revenit.

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ianoșda

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă străzile Piața București, Săvineștilor, Berzei

    BIHON CAO

    Anunț întrerupere furnizare apă potabilă în Ceica, Lăzăreni, Drăgești și Hidișelu de Sus

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    „Consider că este un regulament corect pentru toți”
    Noul regulament al Federației Române de Baschet pentru ediția 2026-2027 a Ligii Naționale de Baschet Masculin prevede obligativitatea prezenței pe teren a unui singur jucător român pe întregul parcurs al meciurilor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Asociația Dumbrava a contestat amenda de 1.000.000 de lei dată de ITM Bihor. Procesul-verbal de sancționare, semnat de șoferul ITM
    Judecătoria Beiuș a fost chemată să soluționeze o plângere contravențională care a fost formulată de Asociația Dumbrava – Dumnezeu Poartă de Grijă împotriva amenzii de 1.000.000 de lei, aplicată de Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Bihor.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    FOTO-VIDEO
    Apel umanitar: Salvați de vecini din calea flăcărilor, doi soți din Bihor au rămas fără tot ce au agonisit
    În doar câteva ore, munca și agoniseala de o viață s-au transformat în cenușă.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X