BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Rominasu si brancusienii, la Mica Unire

Rominasu si brancusienii, la Mica Unire

la 25 January 2013 10:58
25 January 2013 10:58
Liceenii de la „Constantin Brancusi” au aflat despre Cuza Vodă de la istoricul Radu Romînaşu.
Scris de erdei - Liceenii de la „Constantin Brancusi” au aflat despre Cuza Vodă de la istoricul Radu Romînaşu.

Trimite articolul

X

Ziua Micii Uniri a fost sărbătorită cu mare bucurie, dragoste şi mândrie patriotică de către elevii şi dascălii de la Colegiul Tehnic „Constantin Brâncuşi”, transmit diriguitorii acestei instituţii orădene de învăţământ.

Cu ocazia aniversării a 154 de ani de la Unirea Pricipatelor Române (24 ianuarie 1859), ca orice român care îşi respectă trecutul şi istoria, elevii şi profesorii brâncuşieni din Oradea au marcat acest fericit eveniment din istoria poporului nostru, prin activităţi cultural-artistice diverse, oferind o adevărată lecţie de patriotism.

Organizatorii activităţii au fost director prof. ing. Daniela Vîlceanu, director adj. prof. Gheorghe Rugan, profesorii de la Catedra de istorie: prof. Ionel Mustăţea, prof. Lucian Nistor şi consilier educativ prof. Ana Maria Iova, avându-l ca invitat de onoare pe prof. lect. univ. dr. Radu Romînaşu din cadrul Facultăţii de Istorie a Universităţii din Oradea.

Reformele lui Cuza

În discursul rostit, distinsul prof. Radu Romînaşu a evocat rolul Unirii înfăptuite la 24 ianuarie 1859, sub conducerea lui Alexandru Ioan Cuza şi construirea României moderne prin: unificarea serviciilor de vamă, realizarea unei steme comune, curs monetar unic, stabilirea capitalei la Bucureşti, reforma agrară, reforma învăţământului, reforma justiţiei şi altele. A reiterat cele mai importante momente care au determinat Mica Unire, câteva date biografice despre domnitorul Alexandru Ioan Cuza, contextul politic internaţional, domnia lui Cuza şi abdicarea acestuia în urma complotului. Unirea de la 24 ianuarie 1859 – „o unire care este firească, legiuită şi neapărată”.

Impresionanta lecţie de istorie a fost răsplătită cu aplauze de către spectatori, dascălii şi elevii claselor a XI-a, a XII-a şi a XIII-a.

Anul acesta elevii brâncuşieni au realizat, îndrumaţi de către d-nele prof. Indrecan Simona şi prof. Monica Gale, un panou comemorativ cu titlul „24 Ianuarie – Ziua Micii Uniri”, purtând însemnele naţionale.

Activităţile cultural-artistice dedicate zilei de 24 ianuarie 1859 s-au încheiat, cum altfel decât prin Hora Unirii cântată şi dansată în curtea şcolii de către toţi împreună, elevi şi profesori.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Constantin Brâncusi ,
oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Cultură

    GALERIE FOTO
    Fotografii de arhivă, documente şi obiecte din fostele fabrici de textile și încălțăminte din Oradea, expuse la Sinagoga Sion
    Vernisajul expoziției „Wandering Threads” a încheiat cele trei zile de conferinţe din Sinagoga Sion.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Concerte, meciuri de fotbal și petreceri. Vezi care sunt evenimentele weekendului în Oradea
    Bihon.ro îți prezintă evenimentele care vor avea loc în Oradea în perioada 10 - 12 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Hoață urmărită de victime cu mașina, după ce a furat bijuterii și bani din două case
    8 ani și 8 luni de închisoare. Este rezultatul contopirii mai multor pedepse pe care le-a primit de-a lungul anilor o bihoreancă de 55 de ani, acuzată de furturi din locuințe.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Zeci de primării din Bihor au transmis mesaje și felicitări cetățenilor cu prilejul Sărbătorilor Pascale
    Cu ocazia Sărbătorilor Pascale, primăriile din județul Bihor transmit tuturor urări de sănătate, liniște și bucurie alături de familie și cei apropiați.

    Bihon CSM Oradea

    CSM CSU Raiffeisen Oradea s-a impus la scor în fața ultimei clasate din LNBM
    După două înfrângeri consecutive, „leii roșii” au regăsit drumul spre victorie în ultimul meci susținut acasă în sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin.

    Economic

    Proiectul legii salarizării trebuie adoptat în 2026, avertizează ministrul Pîslaru
    Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a afirmat joi că proiectul legii salarizării trebuie adoptat în acest an pentru a stabili o „ţintă” privind modul de corectare a inechităţilor din administraţie, precizând că implementarea ar putea dura mai mulţi ani.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X