În Bicaciu, la 2 august 1949 a izbucnit un conflict între localnici şi reprezentanţii partidului comunist. „Comuniştii au chemat forţele de ordine în localitate, fiind omorâte patru persoane, doi români şi doi maghiari, iar 15 familii au fost deportate în judeţul Constanţa. Practic, este o reparaţie morală pentru crimele făcute în timpul comunismului şi recunoaşterea sacrificiului acestor persoane”, ne-a declarat deputatul UDMR Szabo Odon, co-iniţiator al legii. Bejan Petru, Turcuţ Petru, Buciko Istvan (Ştefan) şi preotul catolic Ivany Gyorgy (Gheorghe) au fost martirii anticomunişti din Bicaciu. Alţi co-iniţiatori bihoreni ai legii sunt Ioan Cupşa, Gheorghe Costin (PNL), Adrian Merka (UDSCR), Gheorghe Bogdan, I.S. Roman (PSD) şi Cseke Attila (UDMR).
Satul Bicaciu – localitate-martir anticomunistă
Satul bihorean Bicaciu a fost declarat, prin lege, localitate-martir al luptei anticomuniste.
Trimite articolul
Xpowered by Surfing Waves
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Patrik Mihály Kovács, tânărul de 22 de ani din Oradea, judecat pentru că și-a atacat tatăl adoptiv în miez de noapte și i-a furat banii, bijuteriile și mai multe bunuri pentru a-și cumpăra etnobotanice, a fost condamnat luni de Judecătoria Oradea la 4 ani și 3 luni de închisoare, cu executare.
România
Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) a anunțat lansarea unei noi sesiuni de înscrieri în cadrul programului Rabla Auto 2025, destinată persoanelor fizice care nu au reușit să acceseze finanțarea în etapele anterioare.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Bihon.ro vă prezintă activitățile care au loc în Oradea, în data de 16 decembrie.
România
O lege apărută recent în Monitorul Oficial modifică substanțial cadrul de funcționare al Fondului de garantare a asiguraților și extinde protecția oferită de acesta în cazul polițelor RCA.
BIHON Ştirile judeţului Bihor
O femeie de 85 de ani, din Oradea, a trecut prin clipe de spaimă, după ce a fost agresată în propria curte de un individ care s-a prezentat drept angajat al Companiei de Apă și i-a cerut să plătească presupuse datorii la apă, dar și la curent.
România
Moțiunea de cenzură inițiată de 118 parlamentari ai Opoziției a fost dezbătută de Senat și Camera Deputaților în cursul zilei de luni, 15 decembrie într-o ședință comună.
Citiți principiile noastre de moderare aici!