BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Sens refresh-uit cu două săptămâni mai repede

Sens refresh-uit cu două săptămâni mai repede

la 12 July 2016 13:06

Sens refresh-uit cu două săptămâni mai repede

12 July 2016 13:06
Chiar dacă termenul de finalizare al lucrărilor la sensul giratoriu din Dacia cu Decebal era 28 iulie, miercuri 13 iulie lucrarea va fi gata, anunţă executantul lucrării.
Scris de Raul Simea - Chiar dacă termenul de finalizare al lucrărilor la sensul giratoriu din Dacia cu Decebal era 28 iulie, miercuri 13 iulie lucrarea va fi gata, anunţă executantul lucrării.

Trimite articolul

X

Aceasta în ciuda faptului că întreaga activitate a executantului a fost filtrată de buget, de vegetaţia existentă „ de neatins” şi constrangerile contextuale ale zonei, „după un îndelungat comerţ de idei între benficiar (Primăria municipiului Oradea), cei care finanţează lucrarea (Emerson Oradea) şi firma noastră, am început reamenajarea acestui spaţiu verde central. Am făcut: lucrări de bază: decopertarea stratului vegetal existent, introducerea sistem de irigaţie automatizat -irigaţia nu va funcţiona pe ploaie- adaos pământ, toaletare vegetaţie existentă (crescută sălbatic în ultimii ani), montare şi plantare jardiniere din tablă neagră (tratată şi vopsită), plantare copaci cubici în perimetrul liniei de tramvai, dacă reţeaua subterană haotică ne va permite.

sens1

Lucrarea se va finaliza miercuri, prin însămânţarea întregii zone. Deşi termenul de finalizare a lucrarii este 28 Iulie 2016, am lucrat intens pentru a scuti acest oraş de un supliment de stres inutil. Sperăm că intenţia noastră, filtrată de buget, de vegetaţia existentă «de neatins» şi constrangerile contextuale ale zonei, să ofere acestui sens giratoriu un aer proaspăt, relaxat, un «refresh» care să îl alinieze în contextul specific celorlalte proiecte implementate în oraş: Ciuperca, Aquapark, Rogerius”, a explicat reprezentantul firmei de peisagistică Kaluna, executantul lucrărilor din sensul giratoriu.

sens5

Acesta a ţinut să ceară scuze orădenilor pentru eventualul disconfort creat pe parcursul lucrărilor. Executantul a încercat, pe cât posibil să minimizeze disconfortul creat de lucrări pornind instalaţia de irigat, chiar dacă stadiul lucrărilor nu impunea aceasta. „Spre finalul lucrărilor de pregătire; urmează plantările specifice fiecărei zone. Toate cele 10 jardiniere din tablă de fier -Cor-Ten-ul a ieşit din calcul, din cauza bugetului – vor fi amenajate cu plante perene, mare parte cu foliaj persistent iarna. Înteaga zona perimetrală este separată de o bordură de gazon, ceea ce va face mult mai uşor de tuns iarba şi va impiedica împrăştierea acesteia pe asfalt, inclusiv va proteja gazonul de căldura betonului încins. Deşi nu am însămânţat încă, am pornit irigaţia, pentru ca vântul să nu împrăştie praf în oraș, în acest sfârşit de săptămână”, explică reprezentantul Kaluna ce se întâmplă din punct de vedere tehnic în sensul giratoriu din intersecţia B-dului Dacia cu Decebal.

sens4

Din portofoliul firmei care execută lucrările de peisagistică în sensul giratoriu din intersecţia Bdul Dacia cu Decebal fac parte proiecte peisagistice în Gratz, Landstuhl, Kaiserslautern, Kosice, Kaprun, Gyor, Bucureşti.

sens2

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Decebal ,
Emerson ,
primaria oradea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Educație

    Aur la olimpiadele naționale de matematică și informatică pentru Mihai Alexandru Ardelean de la „Onisifor Ghibu”
    Mihai Alexandru Ardelean de la Colegiul Național „Onisifor Ghibu” a luat două medalii de aur la olimpiadele de matematică și informatică reușind să se califice la barajul pentru lotul internațional

    Economic

    Oradea, printre cele mai bune orașe de locuit din România, potrivit unui nou raport
    Un raport recent realizat de Storia și OLX Imobiliare, pe baza datelor din 2025, confirmă o tendință de stabilitate în clasamentele privind calitatea vieții în marile orașe din România.

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 08.04.2026 - 09.04.2026 - PL Salonta + PL Marghita

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de circulație în mai multe zone ale Oradiei pentru mai multe zile. Vezi străzile afectate
    Măsurile de închidere ale circulației au fost avizate de Comisia de circulație din cadrul municipalității orădene în cadrul unei ședințe care s-a desfășurat în cursul zilei de vineri, 3 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Noua unitate de producție de la Termoficare Oradea, inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării
    În prezența ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, primarului Florin Birta, directorului Călin Ungur, directorul general al firmei Loial Impex SRL, Ionel Stolnicu, la Termoficare Oradea a fost organizată o conferință de presă pentru a marca inaugurarea Grupului 7 de producție.

    Economic

    Atenție la apelurile frauduloase care se dau drept inspectori ANAF
    Autoritățile fiscale atrag atenția asupra unei practici tot mai frecvente de fraudă prin telefon, cunoscută sub denumirea de vishing.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X