
După ce au luat parte la un workshop dedicat toleranței umane și la o cină cu specific românesc, de unde nu au lipsit cântecele și dansurile tradiționale, studenții străini care învață la Universitatea din Oradea au fost introduși în atmosfera sărbătorilor de iarnă.
Tineri din: Turcia, Spania, Portugalia, Ungaria și Eswatini (fostă Swaziland) au luat parte, miercuri – 3 decembrie, la un atelier dedicat confecționării unor decorațiuni de Crăciun, găzduit de Muzeul Țării Crișurilor. Cei 30 de studenți au fost ghidați de muzeograful Andreea Pop, educatorul muzeal Dalida Moga și artistul florist Adela Dăscălescu.
„Am încercat să-i ajutăm pe studenții străini de la Universitatea din Oradea să uite că, acum în prag de sărbători, sunt încă departe de casă. Și, nu în ultimul rând, ne-am propus să susținem un eveniment caritabil care va fi organizat la școala primară «Joyful Learning» în preajma Crăciunului”, explică organizatoarea atelierului, Oana Bonchiș, referent în cadrul Departamentului Relații Internaționale al Universității din Oradea.
Roadele muncii studenților străini au fost deja donate școlii „Joyful Learning” și vor fi pe tarabele târgului organizat de aceasta în zilele următoare. Sumele încasate din vânzarea coronițelor vor fi, ulterior, direcționate către o asociație de caritate din Oradea.
Toți participanții au primit, din partea Universității din Oradea, câte un tricou și un hanorac cu sigla instituției academice și cea a programului Erasmus, iar, din partea gazdelor, o insignă. De asemenea, studenții străini au avut ocazia să viziteze secția de Istorie a Muzeului Țării Crișurilor, ghidați de istoricul și muzeograful dr. Cristian Culiciu.
Citiți principiile noastre de moderare aici!