BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Anunțuri
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
  • Economic
  • Educație
  • Cultură
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Subvenţie la sfecla de zahăr

Subvenţie la sfecla de zahăr

la 27 December 2009 13:51
27 December 2009 13:51
Cultivatorii de sfeclă de zahăr vor primi sprijin financiar prin subvenţie. „ Termenul limită pentru depunerea cererilor la Direcţia pentru Agricultră şi Dezvoltare Rurală (DADR) este până la 31 decembrie 2009”, a precizat Nicolae Hodişan, directorul coordonator al DADR Bihor.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE - Cultivatorii de sfeclă de zahăr vor primi sprijin financiar prin subvenţie. „ Termenul limită pentru depunerea cererilor la Direcţia pentru Agricultră şi Dezvoltare Rurală (DADR) este până la 31 decembrie 2009”, a precizat Nicolae Hodişan, directorul coordonator al DADR Bihor.

Trimite articolul

X

Pentru a beneficia de sprijin financiar prin subvenţie pe produs, producătorii agricoli trebuie să formuleze o cerere tip adresată Directiei pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală. Cererile se înregistrează la DADR, însoţite de copie de pe buletinul sau cartea de identitate, pentru persoanele fizice, ori copie de pe certificatul de înmatriculare sau certificatul de înregistrare, pentru persoanele juridice.

Acte

Dosarul trebuie să cuprindă copie de pe actele care dovedesc dreptul de folosinţă şi proprietatea asupra suprafeţei de teren cultivate şi schiţele de amplasare a culturilor. În situaţia suprafeţelor arendate trebuie prezentat tabelul contractelor de arendă încheiate, avizate de secretarul consiliului local şi de primar, care va cuprinde numărul şi data contractului, numele şi prenumele arendatorului şi suprafaţa de teren arendată. Se mai cer: adeverinţă eliberată de primăria localităţii pe a cărei rază teritorială este situat terenul, conform înscrisurilor din Registrul agricol, din care să rezulte cultura şi suprafaţa, declaraţie pe propria răspundere privind producţia totală obţinută dar şi copii de pe actele care dovedesc încasarea contravalorii mărfii livrate, la sfecla de zahăr, pe baza documentelor de recepţie a cantităţii de sfeclă de zahăr neto livrată la fabricile de zahăr, cu excepţia producătorilor agricoli care nu au  predat sfecla de zahăr la fabricile de zahăr, până la data de 31 decembrie 2009 inclusiv.

Simona Albinaru

Trimite articolul

X
Taguri:
care ,
copie ,
DADR ,
financiar ,
pentru ,
sfecla ,
sprijin ,
subventie ,
trebuie ,
zahar
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    powered by Surfing Waves

    Anunturi intreruperi energie electrica

    IEE 08.04.2026 - 09.04.2026 - PL Salonta + PL Marghita

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Restricții de circulație în mai multe zone ale Oradiei pentru mai multe zile. Vezi străzile afectate
    Măsurile de închidere ale circulației au fost avizate de Comisia de circulație din cadrul municipalității orădene în cadrul unei ședințe care s-a desfășurat în cursul zilei de vineri, 3 aprilie.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Noua unitate de producție de la Termoficare Oradea, inaugurată în prezența ministrului Dezvoltării
    În prezența ministrului Dezvoltării, Cseke Attila, primarului Florin Birta, directorului Călin Ungur, directorul general al firmei Loial Impex SRL, Ionel Stolnicu, la Termoficare Oradea a fost organizată o conferință de presă pentru a marca inaugurarea Grupului 7 de producție.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    Economic

    Atenție la apelurile frauduloase care se dau drept inspectori ANAF
    Autoritățile fiscale atrag atenția asupra unei practici tot mai frecvente de fraudă prin telefon, cunoscută sub denumirea de vishing.

    Cultură

    Ștefan Hrușcă și Ansamblul Transilvania, invitaţi în concertul „Oradea ne unește”
    Invitaţii speciali ai Ansamblului Transilvania sunt Florica Zaha şi Ionuţ Bledea.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    Trei tineri care distribuiau drog „cristal” în zona Marghitei au fost arestați. Își furnizau unul altuia drogurile
    Un judecător de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a dispus arestarea pentru 30 de zile a trei tineri acuzați de trafic de droguri de risc și de mare risc.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X