Vremea bună i-a scos pe orădeni din casă. Sute de persoane au fost prezente în Piața Unirii în cursul zilei de joi pentru a admira parada atelajelor. Traseul parcurs a fost: strada Tudor Vladimirescu (parcare) – Primăria Oradea (oprire pentru întâlnire cu oficialitățile) – Piața Unirii (staționare pentru ca publicul să poată admira caii și atelajele, cca. 20 de minute) – strada General Traian Moșoiu – Piața 1 Decembrie – strada Independenței – strada Tudor Vladimirescu (parcare).
În cadrul paradei, și-au făcut apariția și primarul Oradiei, Florin Birta, președintele interimar al CJ Bihor, Mircea Mălan, precum și prefectul de Bihor, Marcel Dragoș. Cei prezenți au putut admira cai de rasă și atelaje conduse de campioni internaționali. Pe fiecare atelaj participanții la paradă au pus și câte un steag, acesta reprezentând țara din care vin. Suita de atelaje a fost condusă chiar de primarul Oșorheiului, în calitate de gazdă și organizator. Aceștia au făcut câte o scurtă oprire în fața Primăriei Oradea și în fața Bisericii cu Lună pentru a saluta publicul.
Evenimentul este organizat de APTOR Oradea, cu sprijinul Primăriei Oradea, fiind coordonat de promotor al sportului ecvestru din zonă, Ioan Gligor, primarul comunei Oșorhei și inițiatorul Concursului Internațional de Atelaje.
Parada deschide oficial seria de evenimente care culminează cu Concursul Internațional de Atelaje – Oșorhei 2025, ce va avea loc între 8 și 11 mai, pe Pășunea Berkes din Oșorhei. Competiția este organizată de Primăria Oșorhei, Clubul Sportiv Oșorhei și Federația Ecvestră Română, în parteneriat cu Visit Oradea și cu sprijinul sponsorilor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!