BIHON

BIHON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Bihor
    • Comentariul zilei
    • Stiri inter(naţionale)
    • Celebritati/Lifestyle
  • Video
  • Meteo
  • Sport
    • FC Bihor
    • CSM Oradea
    • Sport Local
    • Stiri Sportive
  • Mica publicitate
    • Imobiliare
    • Angajari
    • Prestări servicii
    • Auto-Moto
    • Pierderi, Citaţii
    • Diverse – Vânzări/Cumpărări
  • Angajări
  • Compania de Apă
  • Întreruperi energie
  • Anunturi de interes public
    • Anunțuri Mediu, Ape
    • Licitatii
    • Convocator
Select Page
APLICAȚII
MOBILE
AndroidDescarcă aplicația BIHON iOSDescarcă aplicația BIHON
BIHON
BIHON Ştirile judeţului Bihor
Târgul de Crăciun și-a deschis oficial porțile. Înconjurat de copii, primarul Florin Birta a aprins luminile de sărbători

Târgul de Crăciun și-a deschis oficial porțile. Înconjurat de copii, primarul Florin Birta a aprins luminile de sărbători

De Crina Dobocan
la 1 December 2023 13:49 Reactualizat la: 1 December 2023 15:16
4 Comentarii

Târgul de Crăciun și-a deschis oficial porțile. Înconjurat de copii, primarul Florin Birta a aprins luminile de sărbători

foto: Alexandru Nițescu
1 December 2023 13:49 Reactualizat la: 1 December 2023 15:16
Orădenii au dat startul oficial sărbătorilor de iarnă într-un mod spectaculos, chiar dacă vremea nu a fost deloc prietenoasă.
Scris de Crina Dobocan - Orădenii au dat startul oficial sărbătorilor de iarnă într-un mod spectaculos, chiar dacă vremea nu a fost deloc prietenoasă.

Trimite articolul

X

Joi seară, 30 noiembrie, în Piața Unirii din Oradea, primarul Florin Birta, înconjurat de zâmbetele copiilor, a aprins luminile festive, marcând astfel deschiderea Târgului de Crăciun.

[eadvert]

Cu toate că ploaia a făcut prezența simțită, sute de locuitori s-au adunat pentru a se bucura de farmecul momentului și de iluminatul special al sărbătorilor. Ora 18:00 a adus magia, odată cu numărătoarea inversă condusă de primar și micuții entuziaști.

„Mă bucur că, în ciuda vremii ploioase, atâta lume a venit aici ca să aprindem luminile de sărbători și să dăm startul oficial Târgului de Crăciun, ediția 2023. La fel ca în fiecare an, toată zona centrală este iluminată masiv de sărbători. Un brad mare, de 16 m, în inima orașului, cu 14.000 de luminițe, 300 de globuri, o roată panoramică de unde orădenii vor putea admira de sus Piața Unirii, un patinoar ecologic, în Piața Ferdinand, care nu folosește nici apă, nici energie electrică pentru a se putea patina pe el. Și desigur, cu ajutorul proprietarilor clădirilor și a firmelor care-și au sediul aici, în centrul Oradiei, am reușit să împodobim aceste clădiri minunate, pentru a oferi o atmosferă cât mai aproape de cea a Crăciunului. Avem și căsuțe, avem și bunătăți, ele funcționează de joi, vor fi concerte, va fi căsuța lui Moș Crăciun, care din 2 decembrie 2023, va fi activă în Piața Unirii. Avem și Orașul faptelor bune, din 16 decembrie, în care 8 DJ de la Radio Zu vor emite din Piața Unirii”, a declarat primarul Florin Birta.

Târgul de Crăciun, care se va desfășura în perioada 30 noiembrie – 26 decembrie 2023, promite să aducă bucurie și sărbătoare în inimile orădenilor. Iluminatul festiv va transforma orașul într-o poveste de iarnă, oferind o atmosferă caldă și plină de magie, până în ajunul Bobotezei.

Pe lângă decorurile de basm, cei care vizitează târgul vor avea parte de diverse atracții, inclusiv o roată panoramică, un carusel și un patinoar. Zonele cu food-trucks și rulote ale producătorilor locali din Bihor vor completa experiența culinară, aducând delicii specifice sărbătorilor.

FOTO: Deschiderea Târgului de Crăciun, 01.12.2023, foto: Alexandru Nițescu

Orădenii s-au arătat încântați de atmosfera din Piața Unirii, unii dintre ei asemuind Târgul de la Oradea cu alte evenimente asemănătoare din Europa.

„Mă bucur că în fiecare an Oradea reușește să surprindă cu ceva, iar anul acesta surprinde cu frumusețea clădirilor împodobite – Palatul Episcopal, Palatul Vulturul Negru, clădirea Primăriei, toate sunt absolut minunate. E aproape de atmosfera târgurilor de Crăciun din Europa. Mă bucur că sunt tot mai mulți turiști și oameni care au ieșit să se bucure de atmosfera aceasta de sărbătoare, chiar dacă vremea nu este prielnică”, a spus Claudia Bonchiș, blogger de travel.

Organizat de Primăria Oradea și Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune (Visit Oradea), acest eveniment se anunță a fi o oază de bucurie și tradiție în inima comunității, un loc în care fiecare vizitator poate simți farmecul autentic al sărbătorilor de iarnă.

Program târg:

Luni- Vineri: 16:00 -22:00

Sâmbătă – Duminică: 12:00 -22:00

1 decembrie 20:00 – 21:00 Concert- Nicola

2 decembrie 19:00 – 19:20 Beni Mihai, colinde

19:00-20:00 Willy de la Oradea si Colindătorii Bihorului

20:00 – 21:00 Concert- Alexandra Ungureanu

3 decembrie 20:00 – 21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

6 decembrie 17:00 – 17:20 Corul Liceului Emanuel Oradea

17:40 – 18:00 Liceul Tehnologic Special nr. 1 Oradea

18:40 – 19:00 Enjoy Music, colinde

20:00 – 21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

8 decembrie 19:00-19:30 Fanfara Bisericii Penticostale Filadelfia Oradea

20:00 – 21:00 Concert – BIU MARQUETTI (CUBA)

9 decembrie 17:00 – 17:20 Liceul de Arte Oradea

17:20 – 17:40 Liceul de Arte Oradea

17:40 – 18:00 Liceul de Arte Oradea

18:00 – 18:20 Cor Copii Biserica Betania – Oradea

18:40-19:00 Nițulescu Georgiana, colinde

19:00-19:20 Grupul Vocal Moștenitorii cântecului

19:40-20:00 Romina Suciu

20:00 – 21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

10 decembrie 17:00 – 17:20 Liceul de Arte Oradea – Ansamblul folcloric

17:20 – 17:40 Liceul de Arte Oradea – Ansamblul folcloric

17:40 – 18:00 Liceul de Arte Oradea – Ansamblul folcloric

18:00-18:20 Francz Erik, colinde

18:40-19:00 Star Vivere, spectacol colinde

19:20 – 19:40 Ansamblul Dansatorii din Botean

20:00 – 21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

21:00 – 22:00 Concert- Ștefan Hrușcă

13 decembrie 20:00 – 21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

15 decembrie 17:00-17:20 Elevii clasei pregătitoare – Școala Gimnazială Dacia-Oradea

17:20 – 17:40 Cor Copii Biserica Betania Oradea

18:00-18:20 Ansamblul Folcloric Bihorului-Palatul Copiilor Oradea

18:20 – 18:40 Ansamblul Vatra Șteiului- Palatul Copiilor Oradea

18:40-19:00 Grupul Vocal Moștenitorii cântecului

19:00-19:20 Arthur Weber, colinde

19:20-19:40 Grupul Muzical KHARISMA – Palatul Copiilor Oradea

19:40-20:00 Art Group Music

20:00-21:00 Ansamblul Folcloric Bihorul – Obiceiuri și datini de Crăciun

16 decembrie 20:00-20:30 Fanfara Bisericii Penticostale Filadelfia Oradea

23 decembrie 17:00 -17:20 Albu Alexia

18:00-18:20 El Shaddai

18:20 – 18:40 Fanfara Lăzăreni

18:40-19:00 Romina Suciu

19:00-19:20 Star Vivere

19:20-19:40 Ansamblul Alunu

19:40-20:00 Ansamblul Alunu

20:00 – 21:00 Concert -Blue Noise Acapella

Trimite articolul

X
Taguri:
copii ,
Florin Birta ,
inaugurat ,
oradea ,
piata unirii ,
program ,
Targul de Craciun
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. :))))))))))) says:
    December 1, 2023 at 4:40 pm

    Tot el ieri, cu minunata ocazie a scumpirii incalzirii: “noi nu facem populism” …

    Reply
  2. Nestion says:
    December 1, 2023 at 7:39 pm

    Figurinele honvezi! Nimeni nu vede că, an de an, intrările în Târgul de Crăciun sunt”păzite ” de niște figurine uriașe despre care ni se spune că ar fi din baletul Spărgătorul de nuci de Ceaikovski. La fel este și anul acesta, la intrările în târg dinspre Podul Ladislau și str. Vasile Alecsandri. Dar mie mi se pare că aceste figurine reprezintă de fapt doi soldați honvezi, de tristă amintire pentru români, cu uniforma și mustățile caracteristice. Am mai văzut odată pe cineva, un om politic local, îmbrăcat cu o astfel de uniformă. Și de atâta amar de ani nu s-a sesizat nimeni!

    Reply
    • Toni says:
      December 2, 2023 at 9:18 am

      Du-te-n Auchan. Vei găsi acolo toată armata.

      Reply
    • zsizsi says:
      December 3, 2023 at 6:30 am

      Nu s-au făcut de rușine nici soldații români care după 1918 forțau ungurii să se jure români sau îi împușcau. Mulți au fugit pe digul Barcăului în Ungaria. Un vecin de 80 de ani dintr-un sat de pe malul Barcăului mi-a zis acum 10 ani, că părinții lui au fugit din zona Sălard de teroarea românilor și s-au stabilit în acel loc.

      Reply
  3. powered by Surfing Waves

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    Minor tâlhărit de un bărbat, imediat după ce și-a ridicat alocația de la Poșta din Băile 1 Mai
    Un adolescent care s-a dus să încaseze de la Poșta din Băile 1 Mai alocația sa și a fraților săi a trecut prin clipe de spaimă, după ce un bărbat i-a furat trotineta și i-a smuls din buzunar banii pe care tocmai o ridicase.

    BIHON Ştirile judeţului Bihor

    GALERIE FOTO
    INTERVIU cu Ica Bacter, fotograf şi crescător de câini rasa Presa Canario şi găini rasa Brahma
    „Mă numesc Ica și sunt «băiețelul tatei»”, se prezintă Ica Bacter. A absolvit Facultatea de Drept (licenţă şi master) și Facultatea de Științe Economice - Contabilitate, ambele la Universitatea din Oradea. „La finalizarea studiilor, am realizat că îmi place ceea ce am studiat, dar nu mă definesc ca persoană. Așadar, am pus pe pauză domeniul juridic pentru a putea fi aproape de ceea ce iubesc: interacțiunea cu oamenii şi animalele”.

    Bihon CSM Oradea

    Campioana nu a avut milă de concitadina CSU Oradea. Meciul a fost arbitrat, în premieră, de o brigadă exclusiv feminină
    Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu” a găzduit sâmbătă meciul dintre CSU Oradea și CSM Oradea, contând pentru etapa a 8-a, prima din returul Superligii Naționale de polo pe apă.

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON CAO

    Anunț Compania de Apă

    BIHON Sport local

    Bihorul Beiuș a mai transferat un mijlocaș australian și un atacant cu 4 jocuri în prima ligă
    Campania de consolidare a lotului continuă la CS Bihorul Beiuș. După portarul Mihai Oneț, fundașul Luca Hadadea, mijlocașii Alexandru Mare și Ionuț Hebriștean, clubul din Beiuș a mai parafat două transferuri.

    România

    Stop blocajelor din urbanism și construcții. Instituțiile riscă amenzi de zeci de mii de lei pentru refuzul dosarelor
    Ordonanța de urgență care modifică reglementările din domeniul amenajării teritoriului, urbanismului și construcțiilor a fost publicată în Monitorul Oficial și promite să schimbe radical modul în care sunt avizate și autorizate proiectele publice și private.

    BIHON Sport local

    Crișul Sântandrei și CS Bihorul Beiuș au câștigat meciurile test susținute cu primele două clasate din Liga 4 Bihor
    Crișul Sântandrei și CS Bihorul Beiuș au susținut sâmbătă noi meciuri de verificare.
    • Bihon.ro
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Redactia
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Bihor Online

    ISSN 3008-234X

    ISSN-L 3008-234X

    Bihon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.