Potrivit O.U.G. nr.117/2009 pentru aplicarea unor măsuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule, autovehiculele M1 cu norma de poluare Euro 4, a căror capacitate cilindrică nu depăşeşte 2000 cm3, precum şi autovehiculele N1 cu norma de poluare Euro 4, înmatriculate pentru prima dată într-un stat membru al Uniunii Europene în perioada 15 decembrie 2008- 31 decembrie 2009 inclusiv, beneficiază de exceptarea de la plata taxei pe poluare pentru autovehicule, în condiţiile în care acestea se înmatriculează pentru prima dată în România în termen de 45 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe.
Scris de IM:BIHOR_ONLINE-Potrivit O.U.G. nr.117/2009 pentru aplicarea unor măsuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule, autovehiculele M1 cu norma de poluare Euro 4, a căror capacitate cilindrică nu depăşeşte 2000 cm3, precum şi autovehiculele N1 cu norma de poluare Euro 4, înmatriculate pentru prima dată într-un stat membru al Uniunii Europene în perioada 15 decembrie 2008- 31 decembrie 2009 inclusiv, beneficiază de exceptarea de la plata taxei pe poluare pentru autovehicule, în condiţiile în care acestea se înmatriculează pentru prima dată în România în termen de 45 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe.
„Termenul de 45 de zile este termen de decădere. Exceptarea de la plata taxei pe poluare pentru cazurile prevăzute de OUG nr.117/2009 nu se realizează prin acte administrative eliberate de către administraţiile fiscale, ci prin efectul legii”, a precizat Ioan Mihaiu, directorul coordonator al Finanţelor bihorene.
Primăria Căbești va demara cea mai importantă investiție în infrastructura vitală a ultimelor decenii: proiectul „Modernizare rețea de alimentare cu apă și înființare rețea de canalizare menajeră cu stație de epurare in comuna Căbești, judetul Bihor, Etapa 1, 2”.
Un proiect legislativ recent înregistrat la Senat propune un regim fiscal special pentru primele de asigurare de răspundere civilă profesională achitate în nume propriu de angajați.
Cei trei bărbați care au intrat în apartamentul unui orădean de 71 de ani, l-au amenințat și i-au furat banii și țigările, au fost condamnați de Judecătoria Oradea la câte 3 ani de închisoare.
Pentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă
Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.
Citiți principiile noastre de moderare aici!